VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černá: Příběhy dobrovolníků překvapují a inspirují

Ústí nad Labem - Navrhovat nejlepší dobrovolníky kraje na prestižní cenu Křesadlo 2008 mohou jednotlivci i organizace Dobrovolnickému centru Ústí (www.dcul.cz, DC) do 31. ledna 2009.

19.1.2009
SDÍLEJ:

Cena Křesadlo - Ilustrační fotoFoto: Archív


„Křesadlo symbolizuje vykřesanou jiskřičku lidství. Smyslem jeho udělování je ocenit dobrovolníky, ale rovněž šířit myšlenku dobrovolnictví mezi veřejností,“ uvedla Lenka Černá, ředitelka DC. A odpověděla na otázky Ústeckého deníku.

Jsou letos v případě ceny Křesadlo 2008 nějaké novinky?

Udělíme šest Křesadel dobrovolníkům v Ústeckém kraji. Celkově bude v kraji 43 držitelů tohoto ocenění za sedm let zviditelňování i oceňování dobrovolníků. Novinkou je upozornění, v rámci Křesadla, na firemní dobrovolnictví: zapojení zaměstnanců firem – dobrovolníků do odpovědné pomoci ve svém prostředí.

Nevadí vám, objevují-li se stejná jména v návrzích i více let po sobě?

Nominace dobrovolníka je svobodné rozhodnutí navrhovatele; také on věnuje kus svého času a ochoty dobrovolníka navrhnout. O tom, kterých šest dobrovolníků bude letos držitelem ceny, rozhoduje hodnotící komise. Komisaři mají čas si nominace prostudovat a přicházejí s vlastním návrhem budoucích držitelů ceny Křesadlo. Společně pak nad návrhy diskutují a shodnou se na finálních dobrovolnících. Vážíme si zájmu opakovaně navrhnout kandidáta, nebyl–li v předchozím ročníku vybrán.

Co doporučíte tomu, jehož kandidát loni neuspěl? Napsat pečlivěji jeho životopis a dobře podat argumenty, proč je právě on tím pravým?

I navrhovatel se významně podílí na úspěchu kandidáta. Pokud nám návrh přijde moc stručný, žádáme, aby navrhovatel napsal o svém dobrovolníkovi více. Doporučuji neváhat a poslat nominaci podruhé. Hodnotitele zajímá i množství času, který činnosti věnoval, význam pomoci pro organizaci či popis toho, s čím pomáhá.

Není to málo, ocenit jen šest lidí?

V 1. ročníku obdrželo cenu pět dobrovolníků z Ústí, ve 2. ročníku jsme zkusili takto poděkovat osmi dobrovolníkům z Ústeckého kraje. Ukázalo se však, že pro vytvoření prostoru pro každého dobrovolníka na slavnostním předávání cen a poděkování je optimální představit 6 dobrovolníků.
Druhým argumentem je obvyklé množství zaslaných nominací okolo 20. Myslíme, že výběr šesti držitelů je vhodný. Na slavnostní ceremoniál jsou zváni všichni kandidáti, prostor dostanou v závěru večera.

Lze ocenit „jen“ ty, pomáhající v neziskovém sektoru, nebo mohu navrhnout i sestřičku z nemocnice, dělá-li na pracovišti více, než musí?

Projevy dobré vůle jsou rozličné, jako je bohatá naše společnost. Proto nechceme rozlišovat již při výzvě, kdo je a kdo není vhodný kandidát. Každý rok jsme překvapeni inspirativními, jedinečnými příběhy.

Křesadlo je doceněním práce dobrovolníka, slzy dojetí na předávání cen svědčí o tom, že si jej váží. Máte ale i praktické ohlasy na udílení cen – třeba že cena někoho motivovala.

Ocenění Křesadlo je již dobře zapsané u veřejnosti. Neudílí se jen v Ústeckém kraji, ale i v dalších 10 krajích a městech a ocenění uvádějí cenu ve svých životopisech. Dopad je vidět v organizacích, které svého dobrovolníka nominovaly a ptají se, mohou–li pokračovat v dalších ročnících. Cenu udělenou jejich dobrovolníkovi vnímají jako ocenění i své práce a další dobrovolníci jsou si toho vědomi. Lze říci, že kde se daří spolupráci s dobrovolníky, tam panují na pracovišti dobré mezilidské vztahy, dobrovolníci jsou „lidským barometrem vřelého, srdečného prostředí“.

Kolik je v kraji adeptů na Křesadlo?

To neodhadnu. Záleží na úhlu pohledu na dobrovolnictví. Významnými dobrovolnými silami jsou dobrovolní hasiči, záchranáři, ochránci přírody i volnočasové kroužky pro děti a mládež. Máme přehled o dobrovolnících sdružených při neziskových organizacích, především orientovaných na sociální služby.
Adepty na Křesadlo hledáme mezi aktivitami zaměřenými na veřejnost, méně již na vzájemně prospěšné spolky typu zahrádkáři, kteří ale mají pro své prostředí také význam. V databázi DC je na 850 dobrovolníků, jen v Ústí odhaduji 5 tisíc činných dobrovolníků.

Přibývá jich, či ubývá?

Spíše se mění skupiny obyvatel, které přicházejí s chutí ve svém volném čase se někde angažovat, pomáhat. Po období úzké spolupráce se studenty se na nás teď častěji obracejí lidé starší nad 50 let. To jsou dobrovolnické stálice.

Může se stát, že letošní krize způsobí odliv dobrovolníků? Přeci má-li někdo existenční potíže, těžko ještě může pomáhat druhým…


Očekáváme zájem ze strany nezaměstnaných občanů. Dočasný úbytek práce postihne i lidi šikovné a myslíme, že s námi budou chtít spolupracovat z důvodu získání zkušeností, udržení si pracovních návyků a s potřebou být užitečný a součástí nějaké skupiny. Když někdo nenalezne 5 měsíců dobrou práci, může u nás poznat nové prostředí, projít výcvikem, poznat nové přátelé a zažívat pocit smysluplnosti.

Řekl bych, že pro některé studenty je dobrovolnictví i móda…

Módu vnímám jako něco, co ráda ukazuji, o co stojím, na čem si dávám záležet a pak bych ji mezi mladými lidmi vítala. Důležité je, že nemícháme studentské praxe s dobrovolnictvím, že si studenti v rámci praxí u nás neudělají čárku. Máme řadu hodně mladých lidí, s velkým elánem a malými zkušenostmi, které však pomáháme pomocí výcviků a další systematické práce doplňovat a můžeme vidět, jak v dobrovolnických službách zraje množství kvalitních osobností.

Do kdy mohou letos posílat lidé své návrhy? A nevadí, pošlou-li je „jen“ elektronickou poštou?


Své návrhy mohou lidé posílat do 31. ledna. Stačí elektronický návrh, který zasílateli potvrdíme. Těšíme se na poznání nových příběhů.

Autor: Radek Strnad

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 10 125 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka suvenýrů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10125 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: areál ZOO - restaurace Savana, Drážďanská č.p. 454/23, Krásné Březno,, Ústí nad Labem., Práce pro OZP., Požadujeme: vyučení, zručnost při prodeji, přijemné vystupování, ochotu., Nabízíme: mzdu 10 125,- Kč., zkrácený pracovní úvazek 30hod/týdně, podnikové stravování., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Žatecké lahůdky s.r.o. - provozovna úl areál zoo - restaurace savana, Drážďanská, č.p. 454, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Soňa Havlíčková, +420 724 857 433.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 9 750 Kč

Zahradníci travnatých ploch, greenkeepeři Zahradník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9750 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lesní cesta č.p. 236/5, Klíše, 400 01 Ústí nad Labem., Práce pro OZP., Požadujeme: vyuční list, ŘP skup. B, zodpovědnost, spolehlivost, manuální zručnost, ochotu pracovat., Nabízíme: zkrácený pracovník úvazek na 6 hod/denně, platové podmínky 9 750 - 11 000,- Kč., , nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Karko, výrobní družstvo nevidomých, Lesní cesta, č.p. 236, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Vilma Baudišová, +420 475 744 459.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 600 Kč

Uklízeči veřejných prostranství Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Muchova č.p. 267, Chlumec u Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání, trestní a morální bezúhonnost, časovou flexibilitu, samostatnost, zodpovědnost., Nabízíme: zkrácený pracovní úvazek na 20hod/týdně, platové podmínky 6 600,- Kč., stravenky., V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky na tel. číslo 472710611. Životopis zašlete na e-mail: emingerova@mesto-chlumec.cz.. Pracoviště: Město chlumec, Muchova, č.p. 267, 403 39 Chlumec u Ústí nad Labem. Informace: Hana Emingerová, +420 472 710 611.

Gastronomie - Gastronomie Barman, výčepní 22 000 Kč

Barmani Obsluha baru a výherních automatů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Seifertova č.p. 567, Neštěmice, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení, znalost práce na PC, přijemné vystupování, zodpovědnost, bezúhonnost., Nabízíme: mzdu 22 000 - 25 000,- Kč., Kontakt: hlásit se na uvedený e-mail.. Pracoviště: Magic play s.r.o., Seifertova, č.p. 567, 403 31 Ústí nad Labem 16. Informace: Marek Mikyna, +420 608 471 714.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústečtí strážníci dostali dvě nová auta.
5

FOTO: Ústečtí strážníci dostali dvě nová auta

Poslední zvonění studentů Oktávy A. z Gymnázia v Jateční ulici.

Poslední zvonění z Jatečky: Radost i kyselé tváře

Policie prověřuje střelbu na sídlišti v Krásném Březně v Ústí

Krásné Březno – Začalo to nadávkami, pokračovalo pěstmi a výstřelem. Tak dopadla rozepře několika lidí na sídlišti Pod Vyhlídkou v Krásném Březně v Ústí nad Labem.

NAŠE ŠKOLKA: Už ve středu představíme děti z MŠ Větrná na Severní Terase

Ústecko - Seriál Deníku "Moje první tablo ze školky" pokračuje. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých tříd mateřských škol na Ústecku. Ve středu 25. dubna přinese tištěný Ústecký deník čtenářům další díl tohoto seriálu.

AKTUALIZOVÁNO

U Městských sadů bourala dvě auta, řidičku odvezli do nemocnice

Ústí n. L. – Dvě auta se srazila v úterý dopoledne v Palachově ulici v Ústí. Na místě zasahovali záchranáři i policisté.

Na křižovatce ulic Všebořická a Kosmova došlo k nehodě, obešla se bez zranění

Ústí nad Labem - K nehodě dvou automobilů došlo v Ústí nad Labem dnes ráno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT