VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černá: Příběhy dobrovolníků překvapují a inspirují

Ústí nad Labem - Navrhovat nejlepší dobrovolníky kraje na prestižní cenu Křesadlo 2008 mohou jednotlivci i organizace Dobrovolnickému centru Ústí (www.dcul.cz, DC) do 31. ledna 2009.

19.1.2009
SDÍLEJ:

Cena Křesadlo - Ilustrační fotoFoto: Archív


„Křesadlo symbolizuje vykřesanou jiskřičku lidství. Smyslem jeho udělování je ocenit dobrovolníky, ale rovněž šířit myšlenku dobrovolnictví mezi veřejností,“ uvedla Lenka Černá, ředitelka DC. A odpověděla na otázky Ústeckého deníku.

Jsou letos v případě ceny Křesadlo 2008 nějaké novinky?

Udělíme šest Křesadel dobrovolníkům v Ústeckém kraji. Celkově bude v kraji 43 držitelů tohoto ocenění za sedm let zviditelňování i oceňování dobrovolníků. Novinkou je upozornění, v rámci Křesadla, na firemní dobrovolnictví: zapojení zaměstnanců firem – dobrovolníků do odpovědné pomoci ve svém prostředí.

Nevadí vám, objevují-li se stejná jména v návrzích i více let po sobě?

Nominace dobrovolníka je svobodné rozhodnutí navrhovatele; také on věnuje kus svého času a ochoty dobrovolníka navrhnout. O tom, kterých šest dobrovolníků bude letos držitelem ceny, rozhoduje hodnotící komise. Komisaři mají čas si nominace prostudovat a přicházejí s vlastním návrhem budoucích držitelů ceny Křesadlo. Společně pak nad návrhy diskutují a shodnou se na finálních dobrovolnících. Vážíme si zájmu opakovaně navrhnout kandidáta, nebyl–li v předchozím ročníku vybrán.

Co doporučíte tomu, jehož kandidát loni neuspěl? Napsat pečlivěji jeho životopis a dobře podat argumenty, proč je právě on tím pravým?

I navrhovatel se významně podílí na úspěchu kandidáta. Pokud nám návrh přijde moc stručný, žádáme, aby navrhovatel napsal o svém dobrovolníkovi více. Doporučuji neváhat a poslat nominaci podruhé. Hodnotitele zajímá i množství času, který činnosti věnoval, význam pomoci pro organizaci či popis toho, s čím pomáhá.

Není to málo, ocenit jen šest lidí?

V 1. ročníku obdrželo cenu pět dobrovolníků z Ústí, ve 2. ročníku jsme zkusili takto poděkovat osmi dobrovolníkům z Ústeckého kraje. Ukázalo se však, že pro vytvoření prostoru pro každého dobrovolníka na slavnostním předávání cen a poděkování je optimální představit 6 dobrovolníků.
Druhým argumentem je obvyklé množství zaslaných nominací okolo 20. Myslíme, že výběr šesti držitelů je vhodný. Na slavnostní ceremoniál jsou zváni všichni kandidáti, prostor dostanou v závěru večera.

Lze ocenit „jen“ ty, pomáhající v neziskovém sektoru, nebo mohu navrhnout i sestřičku z nemocnice, dělá-li na pracovišti více, než musí?

Projevy dobré vůle jsou rozličné, jako je bohatá naše společnost. Proto nechceme rozlišovat již při výzvě, kdo je a kdo není vhodný kandidát. Každý rok jsme překvapeni inspirativními, jedinečnými příběhy.

Křesadlo je doceněním práce dobrovolníka, slzy dojetí na předávání cen svědčí o tom, že si jej váží. Máte ale i praktické ohlasy na udílení cen – třeba že cena někoho motivovala.

Ocenění Křesadlo je již dobře zapsané u veřejnosti. Neudílí se jen v Ústeckém kraji, ale i v dalších 10 krajích a městech a ocenění uvádějí cenu ve svých životopisech. Dopad je vidět v organizacích, které svého dobrovolníka nominovaly a ptají se, mohou–li pokračovat v dalších ročnících. Cenu udělenou jejich dobrovolníkovi vnímají jako ocenění i své práce a další dobrovolníci jsou si toho vědomi. Lze říci, že kde se daří spolupráci s dobrovolníky, tam panují na pracovišti dobré mezilidské vztahy, dobrovolníci jsou „lidským barometrem vřelého, srdečného prostředí“.

Kolik je v kraji adeptů na Křesadlo?

To neodhadnu. Záleží na úhlu pohledu na dobrovolnictví. Významnými dobrovolnými silami jsou dobrovolní hasiči, záchranáři, ochránci přírody i volnočasové kroužky pro děti a mládež. Máme přehled o dobrovolnících sdružených při neziskových organizacích, především orientovaných na sociální služby.
Adepty na Křesadlo hledáme mezi aktivitami zaměřenými na veřejnost, méně již na vzájemně prospěšné spolky typu zahrádkáři, kteří ale mají pro své prostředí také význam. V databázi DC je na 850 dobrovolníků, jen v Ústí odhaduji 5 tisíc činných dobrovolníků.

Přibývá jich, či ubývá?

Spíše se mění skupiny obyvatel, které přicházejí s chutí ve svém volném čase se někde angažovat, pomáhat. Po období úzké spolupráce se studenty se na nás teď častěji obracejí lidé starší nad 50 let. To jsou dobrovolnické stálice.

Může se stát, že letošní krize způsobí odliv dobrovolníků? Přeci má-li někdo existenční potíže, těžko ještě může pomáhat druhým…


Očekáváme zájem ze strany nezaměstnaných občanů. Dočasný úbytek práce postihne i lidi šikovné a myslíme, že s námi budou chtít spolupracovat z důvodu získání zkušeností, udržení si pracovních návyků a s potřebou být užitečný a součástí nějaké skupiny. Když někdo nenalezne 5 měsíců dobrou práci, může u nás poznat nové prostředí, projít výcvikem, poznat nové přátelé a zažívat pocit smysluplnosti.

Řekl bych, že pro některé studenty je dobrovolnictví i móda…

Módu vnímám jako něco, co ráda ukazuji, o co stojím, na čem si dávám záležet a pak bych ji mezi mladými lidmi vítala. Důležité je, že nemícháme studentské praxe s dobrovolnictvím, že si studenti v rámci praxí u nás neudělají čárku. Máme řadu hodně mladých lidí, s velkým elánem a malými zkušenostmi, které však pomáháme pomocí výcviků a další systematické práce doplňovat a můžeme vidět, jak v dobrovolnických službách zraje množství kvalitních osobností.

Do kdy mohou letos posílat lidé své návrhy? A nevadí, pošlou-li je „jen“ elektronickou poštou?


Své návrhy mohou lidé posílat do 31. ledna. Stačí elektronický návrh, který zasílateli potvrdíme. Těšíme se na poznání nových příběhů.

Autor: Radek Strnad

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 23 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl KONSTRUKTÉR/KA, PROJEKTANT/KA VODOHOSPODÁŘSKÝCH STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " konstrukční práce na projektech vodohospodářských staveb, " koncepční návrhy jednodušších, postupně i náročnějších vodohospodářských staveb, " projednání dokumentace se správci, s úřady a další nutné související činnosti při projekční činnosti, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " minimálně SŠ vzdělání stavebního směru, " vzdělání specializované na vodohospodářské stavby - výhodou, " praxe v oboru, " znalost předpisů, norem, zákonů, " zkušenosti s projednáváním projektů, " znalost CAD systémů, " schopnost práce v týmu i samostatně, flexibilitu, komunikativnost a zájem o práci, " řidičský průkaz skupiny B, " AJ/NJ - výhodou, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 360 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klášterní 2, 40323 Velké Březno, Ústí nad Labem. , Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty seniorského věku a klienty trpícími Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí., Požadavky: odborná kvalifikace dle zákona č. 96/2004 Sb. v oboru všeobecná sestra - vyšší odborná škola nebo střední odborná škola s maturitou+ platná registrace - osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, zdravotní způsobilost a zdravotní průkaz., Nabízíme: platové podmínky od 20 360,- Kč., podnikové stravování, možnost přijetí do pracovního poměru nebo na DPP, nástup dle domluvy, možnost následného prodloužení smlouvy., Telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Domov pro seniory velké březno, příspěvková organizace [2], Klášterní, č.p. 2, 403 23 Velké Březno. Informace: Zdeňka Ippoldtová, +420 724 066 356.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 78 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Vrátný - informátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 78 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ústí nad Labem., Práce pro OZP., Požadujeme: záklaní vzdělání nebo vyučení., Nabízíme: mzdu 78 - 85,- Kč/hod., stravenky, Kontakt: na e-mail nebo telefonicky.. Pracoviště: K2s facility, spol. s r.o. - úl, Pětidomí, č.p. 955, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Tomáš Labuda, +420 737 111 192.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Úředníci cestovních kanceláří a agentur Referent(-ka) prodeje zájezdů. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klíšská 1430/8, Ústí nad Labem. , Požadujeme: maturitu, aktivní přístup k prodeji zájezdů, flexibilitu, ochotu a chuť cestovat do zahraničí. Výhodou: znalost angličtiny. , Nabízíme (po zapracování): prémie, stravenky, příspěvek PF. , První kontakt: telefonicky. Kontaktní osoba: Mgr. Lenka Šmejkalová, tel. 607211430 (pondělí - pátek 9 - 18 h). Pracoviště: Exim-ústí, s.r.o. - 02, Klíšská, č.p. 1430, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Lenka Šmejkalová, +420 607 211 430.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústí nad Labem - Sokolov.
35

FOTO: V Ústí začala fotbalová sezona. Výhrou 2:1 nad Sokolovem

Ilustrační foto.
1

Zastal se syna. Nepřizpůsobiví muže zkopali přímo před zraky strážníků

Jezero Chmelař zamořily sinice. Hygienici vyhlásili zákaz koupání

Úštěk -  Letní idylka u Chmelaře pro mnohé lidi skončila. Ten kdo nechce riskovat zdravotní potíže, měl by se podle hygieniků vodě v úštěckém jezeře raději vyhnout.

Spolek Romano Jasnica v sobotu pořádá 14. Různobarevný festival

Trmice - Ve znamení trmického festivalu bude v sobotu 21. července akce v areálu Českého kynologického svazu.

Ústecké muzeum se chlubí sochou duchcovského sochaře Hermanna Zettlitzera

Ústí nad Labem /FOTOGALERIE/ - Akt dvou žen ze třicátých let, dílo slavného sochaře Zetlllitzera, stěhovalo v pátek 20. července Muzeum města Ústí nad Labem ze Severočeské knihovny těžkým jeřábem.

FOTO: Centrum Ústí se na chvíli proměnilo v žhavý Karibik

Ústí nad Labem - Představte si, že jdete po ulici, uděláte pár kroků stranou a najednou se ocitnete v karibském ráji. Ne, nemáte úžeh ani neblouzníte z horkého letního počasí. Jen jste zabloudili ke kulturnímu centru Hraničář v Ústí nad Labem. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT