VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyři desítky rodin z Janova zneužívají dávky

Litvínov - Litvínovská radnice konečně zveřejnila výsledky kontrol v Janově. Prověřováno bylo od konce loňského listopadu přes sedmnáct set lidí a přes čtyřiceti z nich bylo dokázáno, že zneužívají sociální dávky.

21.1.2009
SDÍLEJ:

Romové vyzývají k poklidnému průběhu sobotní protestní akce Dělnické strany.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Zástupci Dělnické strany tvrdí, že je to díky nim. Radnice si stojí za tím, že by tyto kroky provedla i bez akcí Dělnické strany.

Právě údajně stále nedostatečné řešení situace s nepřizpůsobivými obyvateli v Janově přivedlo Dělnickou stranu znovu vyrazit v sobotu 24. ledna na litvínovské sídliště. Romové se na to připravují a vylepují plakáty, ve kterých nabádají své sousedy ke klidu.

„V kontrolách budeme samozřejmě pokračovat,“ ubezpečil starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Na janovském sídlišti žije kolem šesti tisíc lidí. Kontrolou jich zatím prošlo 1 732. A hned u několika desítek z nich objevili strážníci společně s odborem sociálních věcí nějaký problém.

Hned 44 rodin neprávem pobíralo dávky. Podle vedoucí litvínovského sociálního odboru je důvodů hned několik. „Šlo například o nedoložení dokladů, neaktualizované informace, vyšší příjem v rodině a dalších několik důvodů. Těmto lidem byla dávka odebrána,“ uvedla vedoucí Petra Lafková. Město musí vycházet ze stavu v den kontroly. Nelze lidem dokázat, že dávku zneužívali již před kontrolou. „Ve společné domácnosti například žije starobní důchodce, ale rodina to nenahlásila. Je ale posuzována dohromady, takže pobírá větší příjem,“ popsal jednu ze zjištěných porušení místostarosta Litvínova Martin Klika.

Celkem 79 prověřených rodin pobírá sociální dávky. Pokud tedy jde většinou o rodiny, kde jsou tři dospělí pobírající dávky, je to celkem 237 lidí. A z počtu zkontrolovaných je to skoro čtrnáct procent lidí, kteří pobírají dávky. Nulová tolerance pro nepřizpůsobivé, kterou radnice vyhlásila vloni na podzim, konečně nese své ovoce.

Jen ve třech ulicích bylo zatím odhaleno přes šedesát lidí, kteří mají trvalý pobyt mimo Litvínov. Nejvíce lidí je z Chomutova a ze Slovenska. Hodně lidí je také z Loun a Bečova. Odpůrci radnice však tvrdí, že nebýt Dělnické strany, Litvínov by se k těmto krokům neodhodlal. „Tyto věci se ději až z popudu Dělnické strany. Kroky se vyvíjí až po našem upozornění,“ uvedl předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. ⋌

Vedení města s tvrzením Dělnické strany, že nic pro Janov nedělá, nesouhlasí. „Zásadně odmítáme, že by město nic nedělalo. Dělnická strana se snaží pouze mediálně zviditelnit a pouze parazituje na problému,“ řekl první muž Litvínova Milan Šťovíček. DS si však stojí za svým. „Byli jsme první, kdo na to upozornil. Vnímáme tyto současné kroky radnice jako kladné. Nicméně jen vystěhování nepřizpůsobivých nestačí. Je třeba se zaměřit i na bezpečnost lidí na sídlišti,“ dodal Vandas.

Ochranné sbory DS přijdou do Janova znovu v sobotu 24. ledna. Podle Vandase monitorovat život na sídlišti. Romové začali vyvěšovat na vchodové dveře panelových domů na janovském sídlišti letáky s výzvou, aby tamní obyvatelé nereagovali žádným způsobem na provokační akce Dělnické strany. V dopoledních hodinách se do vylepování letáků zapojil Radek Grundza z Romského křesťanského sdružení a Jitka Kokyová ze Sdružení janovských obyvatel.

Janov má problémů hned několik. „Nejzávažnějším negativním jevem jsou bytové problémy, kdy dochází k přeplňování bytů obývaných Romy, kde se stává největším problémem zejména porušování hygienických předpisů, nezákonné odběry elektrické energie a narušování občanské soužití mezi nájemníky domů,“ vysvětlil litvínovský místostarosta.

Velkým nešvarem je v Janově i záškoláctví. Bylo prověřeno 148 rodin s nezletilými dětmi, které vykonávají povinnou školní docházku. A na patnáct z nich si ještě sociální odbor posvítí. Časté totiž u dětí z Janova není jen nenavštěvovat školu, ale i drobné kriminální prohřešky, které často páchají právě v době, kdy mají sedět v lavicích. „Každé ráno tak nyní pracovnice sociálního odboru odešle seznam dětí na příslušnou školu a škola nám ihned odpoví. Zajímá nás nejen jestli dítě dorazilo do školy, ale i počty omluvených hodin, kde se může jednat o skryté záškoláctví,“ uvedla vedoucí litvínovského sociálního odboru Petra Lafková. Nejvíce kontrolovaných rodin posílá děti do janovské základní školy, základní školy v Hamru a Ruská.

Počet Romů, kteří na litvínovském sídlišti bydlí, však není jednoduché určit. V občanských průkazech totiž mají všichni napsáno národnost česká, nikoli romská. Kolik Romů žije v Janově, lze tak jenom odhadovat.

„Podle odhadů je to kolem dvou tisíc Romů, kteří pobývají v Janově,“ uvedl místostarosta Martin Klika. Radek Grundza ze Sdružení janovských Romů s ním souhlasí. „V Janově žije asi šest tisíc lidí a z toho jsou tak dva tisíce Romové,“ sdělil Deníku před časem romský aktivista.

Od 26. listopadu loňského roku je v Janově prováděn nepřetržitý monitoring. Hlavním úkolem je analýza nájemníků bytů na sídlišti Janov, důsledné řešení zjištěných přestupků a porušování občanského soužití. Tato analýza odkrývá problémy, které jsou téměř identické s problémy sociálně vyloučených lokalit v celé republice.

Autor: Lucie Prosková

21.1.2009
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 360 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klášterní 2, 40323 Velké Březno, Ústí nad Labem. , Náplň práce: ošetřovatelská péče o klienty seniorského věku a klienty trpícími Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí., Požadavky: odborná kvalifikace dle zákona č. 96/2004 Sb. v oboru všeobecná sestra - vyšší odborná škola nebo střední odborná škola s maturitou+ platná registrace - osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, zdravotní způsobilost a zdravotní průkaz., Nabízíme: platové podmínky od 20 360,- Kč., podnikové stravování, možnost přijetí do pracovního poměru nebo na DPP, nástup dle domluvy, možnost následného prodloužení smlouvy., Telefonicky si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Domov pro seniory velké březno, příspěvková organizace [2], Klášterní, č.p. 2, 403 23 Velké Březno. Informace: Zdeňka Ippoldtová, +420 724 066 356.

Výroba - Chemičtí inženýři technologové, normovači a 25 000 Kč

Chemičtí inženýři technologové, normovači a specialisté v příbuzných oborech Technolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Žukovova č.p. 100/27, Střekov, Ústí nad Labem., Náplň práce:, " Určování technologických postupů, " Zajišťování technologické přípravy výroby, " Zavádění nových technologií, " Spolupráce na tvorbě norem výroby a technologických instrukcí, " Operativní řešení technologických anomálií výroby, " Spolupráce s oddělením nákupu surovin, Požadavky na uchazeče:, " Vysokoškolské vzdělání chemického směru - pozice je vhodná i pro absolventa, " Znalost práce s PC, " Ochotu učit se novým věcem, Nabízíme:, " Flexibilní a zajímavou práci, " Pružnou pracovní dobu, " 5 týdnů dovolené, " Příspěvek na stravování, " Příspěvek na penzijní pojištění, " Možnost 13.platu, , Kontakt: zájemci se mohou hlásit na uvedený e-mail.. Pracoviště: Chemoprojekt, a.s. - provozovna, Žukovova, č.p. 100, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Radomír Kučera, .

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti Telefonický referent pro polský trh. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Oblouková č.p. 391, Skorotice, Ústí nad Labem., Náplň práce:, - Komunikace po telefonu se stávajícími zákazníky, - Zjišťování potřeb a zpětné vazby na naše produkty, budování obchodních vztahů, - Spoluzodpovědnost za realizaci projektů zakázkové výroby od zadání po dokončení, - Podílení se na realizaci obchodního plánu, vč. akvizičních prodejů přes telefon, - Příprava a dojednávání obchodních nabídek, cenová kalkulace výšivek a potisků, - Vedení obchodních informací ve firemním systému, - Zpracování reportů a pravidelné měsíční vyhodnocení, - Řízení a případné vymáhání pohledávek po splatnosti, - Spolupráce s marketingovým oddělením, Požadujeme:, - Pokročilá znalost polského jazyka (slovem i písmem), - Základní znalost českého nebo anglického jazyka, - Obchodní cit a orientaci na zákazníky, - Komunikační a prezentační dovednosti, - Schopnost efektivně pracovat v týmu i samostatně, - Zodpovědný a spolehlivý přístup k práci, - Znalost práce na PC (MS Word, Excel, Outlook), Kontakt:, -telefonicky od 08:00 do 16:30 hod si domluvit osobní schůzku.. Pracoviště: Adler czech, a.s., Oblouková, č.p. 391, 403 40 Ústí nad Labem 19. Informace: Klára Chládková, +420 475 240 523.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Železničářská č.p. 1090/14, Střekov, Ústí nad Labem., Náplň práce: prodejní velkoobchod kadeřnických potřeb, obsluha prodejního softwaru., Požadujeme: vyučení, znalost práce na PC., Nabízíme: mzdu 19 000 - 21 000,- Kč., služební telefon, práci v zajímavém oboru., Kontakt: zájemci se mohou hlásit na uvedený e-mail.. Pracoviště: Zopas s.r.o. - úl, Železničářská, č.p. 1090, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Lenka Mičundová, +420 777 890 905.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé ubytovny Modrá opouštějí své dosavadní bydliště.
1 17

Ústí může přijít o desítky milionů korun na sociální byty

Mláďata dálkovýchodní agamy hardún už jsou vyprodaná. Ještě se ale mohou vylíhnout další.
6

Zoopark prodává užovky a agamy, ústecká zoo zase velké želvy a trnuchy

Odpojil bratrance od přístrojů v nemocnici. Za pokus o vraždu dostal podmínku

Ústí nad Labem - Tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Takový trest si za pokus vraždy odnesl ve středu 18. července od krajského soudu v Ústí nad Labem František Rajz. 

Největší počet nehod v kraji za první pololetí byl na Ústecku

Ústecký kraj - Celkem 5179 dopravních nehod vyšetřovala policie v prvním pololetí roku 2018 na silnicích Ústeckého kraje.

Radní uvolnili peníze pro dětská hřiště, označení šikmé věže a údržbu komunikací

Ústí nad Labem - Rada města schválila na mimořádném zasedání tento týden rozpočtové opatření, na jehož základě se pro odbor dopravy a majetku uvolní téměř pět milionů korun.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT