VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyři desítky rodin z Janova zneužívají dávky

Litvínov - Litvínovská radnice konečně zveřejnila výsledky kontrol v Janově. Prověřováno bylo od konce loňského listopadu přes sedmnáct set lidí a přes čtyřiceti z nich bylo dokázáno, že zneužívají sociální dávky.

21.1.2009
SDÍLEJ:

Romové vyzývají k poklidnému průběhu sobotní protestní akce Dělnické strany.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Zástupci Dělnické strany tvrdí, že je to díky nim. Radnice si stojí za tím, že by tyto kroky provedla i bez akcí Dělnické strany.

Právě údajně stále nedostatečné řešení situace s nepřizpůsobivými obyvateli v Janově přivedlo Dělnickou stranu znovu vyrazit v sobotu 24. ledna na litvínovské sídliště. Romové se na to připravují a vylepují plakáty, ve kterých nabádají své sousedy ke klidu.

„V kontrolách budeme samozřejmě pokračovat,“ ubezpečil starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Na janovském sídlišti žije kolem šesti tisíc lidí. Kontrolou jich zatím prošlo 1 732. A hned u několika desítek z nich objevili strážníci společně s odborem sociálních věcí nějaký problém.

Hned 44 rodin neprávem pobíralo dávky. Podle vedoucí litvínovského sociálního odboru je důvodů hned několik. „Šlo například o nedoložení dokladů, neaktualizované informace, vyšší příjem v rodině a dalších několik důvodů. Těmto lidem byla dávka odebrána,“ uvedla vedoucí Petra Lafková. Město musí vycházet ze stavu v den kontroly. Nelze lidem dokázat, že dávku zneužívali již před kontrolou. „Ve společné domácnosti například žije starobní důchodce, ale rodina to nenahlásila. Je ale posuzována dohromady, takže pobírá větší příjem,“ popsal jednu ze zjištěných porušení místostarosta Litvínova Martin Klika.

Celkem 79 prověřených rodin pobírá sociální dávky. Pokud tedy jde většinou o rodiny, kde jsou tři dospělí pobírající dávky, je to celkem 237 lidí. A z počtu zkontrolovaných je to skoro čtrnáct procent lidí, kteří pobírají dávky. Nulová tolerance pro nepřizpůsobivé, kterou radnice vyhlásila vloni na podzim, konečně nese své ovoce.

Jen ve třech ulicích bylo zatím odhaleno přes šedesát lidí, kteří mají trvalý pobyt mimo Litvínov. Nejvíce lidí je z Chomutova a ze Slovenska. Hodně lidí je také z Loun a Bečova. Odpůrci radnice však tvrdí, že nebýt Dělnické strany, Litvínov by se k těmto krokům neodhodlal. „Tyto věci se ději až z popudu Dělnické strany. Kroky se vyvíjí až po našem upozornění,“ uvedl předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. ⋌

Vedení města s tvrzením Dělnické strany, že nic pro Janov nedělá, nesouhlasí. „Zásadně odmítáme, že by město nic nedělalo. Dělnická strana se snaží pouze mediálně zviditelnit a pouze parazituje na problému,“ řekl první muž Litvínova Milan Šťovíček. DS si však stojí za svým. „Byli jsme první, kdo na to upozornil. Vnímáme tyto současné kroky radnice jako kladné. Nicméně jen vystěhování nepřizpůsobivých nestačí. Je třeba se zaměřit i na bezpečnost lidí na sídlišti,“ dodal Vandas.

Ochranné sbory DS přijdou do Janova znovu v sobotu 24. ledna. Podle Vandase monitorovat život na sídlišti. Romové začali vyvěšovat na vchodové dveře panelových domů na janovském sídlišti letáky s výzvou, aby tamní obyvatelé nereagovali žádným způsobem na provokační akce Dělnické strany. V dopoledních hodinách se do vylepování letáků zapojil Radek Grundza z Romského křesťanského sdružení a Jitka Kokyová ze Sdružení janovských obyvatel.

Janov má problémů hned několik. „Nejzávažnějším negativním jevem jsou bytové problémy, kdy dochází k přeplňování bytů obývaných Romy, kde se stává největším problémem zejména porušování hygienických předpisů, nezákonné odběry elektrické energie a narušování občanské soužití mezi nájemníky domů,“ vysvětlil litvínovský místostarosta.

Velkým nešvarem je v Janově i záškoláctví. Bylo prověřeno 148 rodin s nezletilými dětmi, které vykonávají povinnou školní docházku. A na patnáct z nich si ještě sociální odbor posvítí. Časté totiž u dětí z Janova není jen nenavštěvovat školu, ale i drobné kriminální prohřešky, které často páchají právě v době, kdy mají sedět v lavicích. „Každé ráno tak nyní pracovnice sociálního odboru odešle seznam dětí na příslušnou školu a škola nám ihned odpoví. Zajímá nás nejen jestli dítě dorazilo do školy, ale i počty omluvených hodin, kde se může jednat o skryté záškoláctví,“ uvedla vedoucí litvínovského sociálního odboru Petra Lafková. Nejvíce kontrolovaných rodin posílá děti do janovské základní školy, základní školy v Hamru a Ruská.

Počet Romů, kteří na litvínovském sídlišti bydlí, však není jednoduché určit. V občanských průkazech totiž mají všichni napsáno národnost česká, nikoli romská. Kolik Romů žije v Janově, lze tak jenom odhadovat.

„Podle odhadů je to kolem dvou tisíc Romů, kteří pobývají v Janově,“ uvedl místostarosta Martin Klika. Radek Grundza ze Sdružení janovských Romů s ním souhlasí. „V Janově žije asi šest tisíc lidí a z toho jsou tak dva tisíce Romové,“ sdělil Deníku před časem romský aktivista.

Od 26. listopadu loňského roku je v Janově prováděn nepřetržitý monitoring. Hlavním úkolem je analýza nájemníků bytů na sídlišti Janov, důsledné řešení zjištěných přestupků a porušování občanského soužití. Tato analýza odkrývá problémy, které jsou téměř identické s problémy sociálně vyloučených lokalit v celé republice.

Autor: Lucie Prosková

21.1.2009
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 200 Kč

Vychovatelé pro dospělé se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ústí nad Labem., Práce na DPČ., Jedná se o pracovní místo vychovatele (metodika) v sociálně terapeutických dílnách. Práce bude konána na základě uzavřené dohody o pracovní činnosti v rozsahu 8 hod/týden. Odměna za vykonanou práci činí 200,00 Kč za hodinu vykonané práce. Uchazeč musí prokázat odbornou kvalifikaci dle Zákona o pedagogických pracovnících č. 563/2004 Sb. a bezúhonnost. Strukturované životopisy zasílat na e-mail: personalni@dozp-ul.cz a připojit scan dokladu o dosaženém vzdělání., Kontakt: strukturované životopisy zasílat na e-mail: personalni@dozp-ul.cz. Pracoviště: Dozp ústí nad labem, p. o. - 01 (sídlo), Čajkovského, č.p. 1908, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Ilona Fryčová, +420 475 666 610.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Operátoři velínů pro chemickou výrobu (kromě zpracování ropy a zemního plynu) Čerpač. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Žukovova č.p. 100/27, Střekov, Ústí nad Labem., Náplň práce:, " Plnění autocisteren a železničních cisteren, " Vyčerpávání autocisteren a železničních cisteren, " Vážení autocisteren, " Odběry vzorků, Požadavky na uchazeče:, " Zkušenosti s prací v chemické či potravinářské výrobě, " Flexibilita a ochota učit se nové věci, " ÚSO v oboru chemie, Nabízíme:, " Flexibilní a zajímavou práci, " Pružnou pracovní dobu, " 5 týdnů dovolené, " Příspěvek na stravování, " Příspěvek na penzijní pojištění, " Možnost 13.platu, , Kontakt: zájemci se mohou hlásit na uvedený e-mail.. Pracoviště: Chemoprojekt, a.s. - provozovna, Žukovova, č.p. 100, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Radomír Kučera, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Rozvoz paliv. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Smetanova č.p. 683, Chabařovice, areál LogisticPark ZDEMAR., Charakteristika pracovní činnosti:, Řízení motorového vozidla dle dispozic zaměstnavatele, Rozvoz a prodej paliv, Drobná údržba motorového vozidla, Kvalifikační a odborné požadavky:, Ukončené min. SOU, minimálně 2 roky praxe v řízení vozidla, Řidičský průkaz sk. B, C, E (výhodou), Platné profesní osvědčení řidiče, Dobrý zdravotní stav, platné osobní a cestovní doklady, Platné neurologické a psychologické vyšetření, Čistý trestní rejstřík, Vazačské a jeřábnické zkoušky výhodou, Osobnostní předpoklady:, Kladný vztah k dopravě a řízení vozidla, Výborné řidičské schopnosti, Kultivované vystupování, časová flexibilita, Samostatnost, spolehlivost a loajalita, zodpovědnost, Smysl pro pořádek a čistotu, Nabízíme:, Motivující finanční ohodnocení včetně cílených odměn , Systém benefitů - příspěvky na penzijní a životní pojištění, stravenky, sick days, náborový příspěvek, firemní akce, sleva na výrobky aj., Stabilitu a zázemí společnosti, Nástup možný ihned nebo dohodou , Kontakt: mailem zaslat životopis, příp. reference na prace@zdemar.cz. Pracoviště: Zdemar transport a.s., Smetanova, č.p. 683, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Gaislerová, +420 475 309 923.

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 15 000 Kč

Operátoři telefonních panelů Operátor call centra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Vinařská č.p. 740/16, Bukov, Ústí nad Labem., Požadujeme: středoškolské vzdělání, zkušenosti v obchodních pozicích, pečlivost, dobrou gramatiku, znalost AJ výhodou., Nabízíme: mzdu 15 000,- Kč., možnost i na zkrácený pracovní úvazek na 30hod/týdně - mzda 11 250,- Kč., možnost zvýhodněného mobilního tarifu, odpovídající mzdové ohodnocení + bonusový systém, možnost dlouhodobé spolupráce., Hlásit se na uvedený e-mail.. Pracoviště: 1.sdzp družstvo- úl, Vinařská, č.p. 740, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Dana Popčáková, +420 415 930 467.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústečtí strážníci dostali dvě nová auta.
5

FOTO: Ústečtí strážníci dostali dvě nová auta

Poslední zvonění studentů Oktávy A. z Gymnázia v Jateční ulici.

Poslední zvonění z Jatečky: Radost i kyselé tváře

Policie prověřuje střelbu na sídlišti v Krásném Březně v Ústí

Krásné Březno – Začalo to nadávkami, pokračovalo pěstmi a výstřelem. Tak dopadla rozepře několika lidí na sídlišti Pod Vyhlídkou v Krásném Březně v Ústí nad Labem.

NAŠE ŠKOLKA: Už ve středu představíme děti z MŠ Větrná na Severní Terase

Ústecko - Seriál Deníku "Moje první tablo ze školky" pokračuje. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých tříd mateřských škol na Ústecku. Ve středu 25. dubna přinese tištěný Ústecký deník čtenářům další díl tohoto seriálu.

AKTUALIZOVÁNO

U Městských sadů bourala dvě auta, řidičku odvezli do nemocnice

Ústí n. L. – Dvě auta se srazila v úterý dopoledne v Palachově ulici v Ústí. Na místě zasahovali záchranáři i policisté.

Na křižovatce ulic Všebořická a Kosmova došlo k nehodě, obešla se bez zranění

Ústí nad Labem - K nehodě dvou automobilů došlo v Ústí nad Labem dnes ráno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT