VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyři desítky rodin z Janova zneužívají dávky

Litvínov - Litvínovská radnice konečně zveřejnila výsledky kontrol v Janově. Prověřováno bylo od konce loňského listopadu přes sedmnáct set lidí a přes čtyřiceti z nich bylo dokázáno, že zneužívají sociální dávky.

21.1.2009
SDÍLEJ:

Romové vyzývají k poklidnému průběhu sobotní protestní akce Dělnické strany.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Zástupci Dělnické strany tvrdí, že je to díky nim. Radnice si stojí za tím, že by tyto kroky provedla i bez akcí Dělnické strany.

Právě údajně stále nedostatečné řešení situace s nepřizpůsobivými obyvateli v Janově přivedlo Dělnickou stranu znovu vyrazit v sobotu 24. ledna na litvínovské sídliště. Romové se na to připravují a vylepují plakáty, ve kterých nabádají své sousedy ke klidu.

„V kontrolách budeme samozřejmě pokračovat,“ ubezpečil starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Na janovském sídlišti žije kolem šesti tisíc lidí. Kontrolou jich zatím prošlo 1 732. A hned u několika desítek z nich objevili strážníci společně s odborem sociálních věcí nějaký problém.

Hned 44 rodin neprávem pobíralo dávky. Podle vedoucí litvínovského sociálního odboru je důvodů hned několik. „Šlo například o nedoložení dokladů, neaktualizované informace, vyšší příjem v rodině a dalších několik důvodů. Těmto lidem byla dávka odebrána,“ uvedla vedoucí Petra Lafková. Město musí vycházet ze stavu v den kontroly. Nelze lidem dokázat, že dávku zneužívali již před kontrolou. „Ve společné domácnosti například žije starobní důchodce, ale rodina to nenahlásila. Je ale posuzována dohromady, takže pobírá větší příjem,“ popsal jednu ze zjištěných porušení místostarosta Litvínova Martin Klika.

Celkem 79 prověřených rodin pobírá sociální dávky. Pokud tedy jde většinou o rodiny, kde jsou tři dospělí pobírající dávky, je to celkem 237 lidí. A z počtu zkontrolovaných je to skoro čtrnáct procent lidí, kteří pobírají dávky. Nulová tolerance pro nepřizpůsobivé, kterou radnice vyhlásila vloni na podzim, konečně nese své ovoce.

Jen ve třech ulicích bylo zatím odhaleno přes šedesát lidí, kteří mají trvalý pobyt mimo Litvínov. Nejvíce lidí je z Chomutova a ze Slovenska. Hodně lidí je také z Loun a Bečova. Odpůrci radnice však tvrdí, že nebýt Dělnické strany, Litvínov by se k těmto krokům neodhodlal. „Tyto věci se ději až z popudu Dělnické strany. Kroky se vyvíjí až po našem upozornění,“ uvedl předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. ⋌

Vedení města s tvrzením Dělnické strany, že nic pro Janov nedělá, nesouhlasí. „Zásadně odmítáme, že by město nic nedělalo. Dělnická strana se snaží pouze mediálně zviditelnit a pouze parazituje na problému,“ řekl první muž Litvínova Milan Šťovíček. DS si však stojí za svým. „Byli jsme první, kdo na to upozornil. Vnímáme tyto současné kroky radnice jako kladné. Nicméně jen vystěhování nepřizpůsobivých nestačí. Je třeba se zaměřit i na bezpečnost lidí na sídlišti,“ dodal Vandas.

Ochranné sbory DS přijdou do Janova znovu v sobotu 24. ledna. Podle Vandase monitorovat život na sídlišti. Romové začali vyvěšovat na vchodové dveře panelových domů na janovském sídlišti letáky s výzvou, aby tamní obyvatelé nereagovali žádným způsobem na provokační akce Dělnické strany. V dopoledních hodinách se do vylepování letáků zapojil Radek Grundza z Romského křesťanského sdružení a Jitka Kokyová ze Sdružení janovských obyvatel.

Janov má problémů hned několik. „Nejzávažnějším negativním jevem jsou bytové problémy, kdy dochází k přeplňování bytů obývaných Romy, kde se stává největším problémem zejména porušování hygienických předpisů, nezákonné odběry elektrické energie a narušování občanské soužití mezi nájemníky domů,“ vysvětlil litvínovský místostarosta.

Velkým nešvarem je v Janově i záškoláctví. Bylo prověřeno 148 rodin s nezletilými dětmi, které vykonávají povinnou školní docházku. A na patnáct z nich si ještě sociální odbor posvítí. Časté totiž u dětí z Janova není jen nenavštěvovat školu, ale i drobné kriminální prohřešky, které často páchají právě v době, kdy mají sedět v lavicích. „Každé ráno tak nyní pracovnice sociálního odboru odešle seznam dětí na příslušnou školu a škola nám ihned odpoví. Zajímá nás nejen jestli dítě dorazilo do školy, ale i počty omluvených hodin, kde se může jednat o skryté záškoláctví,“ uvedla vedoucí litvínovského sociálního odboru Petra Lafková. Nejvíce kontrolovaných rodin posílá děti do janovské základní školy, základní školy v Hamru a Ruská.

Počet Romů, kteří na litvínovském sídlišti bydlí, však není jednoduché určit. V občanských průkazech totiž mají všichni napsáno národnost česká, nikoli romská. Kolik Romů žije v Janově, lze tak jenom odhadovat.

„Podle odhadů je to kolem dvou tisíc Romů, kteří pobývají v Janově,“ uvedl místostarosta Martin Klika. Radek Grundza ze Sdružení janovských Romů s ním souhlasí. „V Janově žije asi šest tisíc lidí a z toho jsou tak dva tisíce Romové,“ sdělil Deníku před časem romský aktivista.

Od 26. listopadu loňského roku je v Janově prováděn nepřetržitý monitoring. Hlavním úkolem je analýza nájemníků bytů na sídlišti Janov, důsledné řešení zjištěných přestupků a porušování občanského soužití. Tato analýza odkrývá problémy, které jsou téměř identické s problémy sociálně vyloučených lokalit v celé republice.

Autor: Lucie Prosková

21.1.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
5

Luxusní menu levně. Kulinářský festival láká labužníky

Exoti na prodej.
AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Činoherák v sobotu připomene temné dějiny Evropy

Ústí nad Labem - Činoherní studio před pár lety založilo tradici. Vždy na sklonku ledna připomíná děsivou inscenací Konference ve Wannsee, co zrůdného se událo 20. ledna 1942 ve vile na břehu jezera Wannsee poblíž Berlína. 

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Ústí nad Labem - Představujeme vám miminka vyfotografovaná v 3. týdnu roku 2018.

Potvrzeno. Rentgen, který v Ústí zabil ženu, měl závadu

Ústí nad Labem - Rentgen, který se v ústecké Masarykově nemocnici zřítil na 80letou pacientku a zabil ji, měl závadu. Potvrdila to společnost Krajská zdravotní, pod níž nemocnice spadá.

AKTUALIZOVÁNO

Desítky tisíc domácností bez proudu, zlámané stromy. Na sever Čech udeřil vítr

Severní Čechy - Právě 11 let po ničivé vichřici Kyrill lidé opět s obavou hledí na mávající stromy za okny. Vichr řádí hlavně na Českolipsku a Děčínsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>