Do té doby totiž sdružení vyprší nájemní smlouva, již mají podepsanou s městem Ústí nad Labem.

Město zároveň rozhodlo o tom, že dům v Poláčkově ulici na Doběticích prodá. Záměr prodeje pak provázel skandál s údajným střetem zájmů ústeckého radního Petra Ryšavého. Ten totiž při hlasování v srpnu loňského roku zvedl ruku pro prodej domu společnosti StratoCruiser, aniž by oznámil možnou podjatost svým kolegům z finančního výboru ústeckého zastupitelstva. Kvůli tomu pak musel svůj post ve výboru opustit, a dokonce se pod ním zatřásla i židle ústeckého radního.

Ústecký primátor Jan Kubata se totiž dal slyšet, že pokud se jeho napojení na StratoCruiser prokáže, bude požadovat jeho odstoupení z rady. Ryšavý ovšem podal primátorovi dostačující vysvětlení, a tak nakonec své místo v radě uhájil.

CESPO mezitím vedlo o domu v Poláčkově ulici vyjednávání s městem. Potřebuje totiž mít stálé sídlo nepřetržitě na jednom místě po dobu pěti let, a tak nabízelo, že ho odkoupí samo. Jinak totiž na svou činnost nebude moci čerpat dotace ze strukturálních fondů Evropské unie. Nakonec se, zřejmě už definitivně, domluvili na přemístění do Národního domu.

„Ve středu jsme o tom jednali s ředitelem Národního domu Ivanem Dostálem. Dá se říci, že rozhovory dobře dopadly. Pan Dostál nám totiž slíbil, že nás přijme,“ řekl včera asistent předsedy sdružení Ladislav Alinče.

Za slušnou nabídku považuje přestěhování neslyšících do Národního domu náměstkyně primátora Zuzana Kailová. Ta převzala agendu po Arnu Fišerovi, jenž je dnes vicehejtmanem Ústeckého kraje a původně měl prodej domu v Poláčkově ulici na starosti.

Město je zároveň připraveno jednat s CESPO o nižší ceně za pronájem prostor v Národním domě, jež by mělo užívat. „Samozřejmě po nich nechceme, aby platili tržní nájemné. Jsem připraven jim nabídnout příjemné nájemné, trochu symbolické,“ uvedl ředitel Národního domu Ivan Dostál. „S prostory byli jinak velmi spokojeni.“

Také primátor Kubata je rád, že se s CESPO dohodli. „V minulosti jsem slíbil, že uděláme vše pro to, aby mohli v činnosti pokračovat. Jsem spokojen, že se to daří splnit.“

Komunistický zastupitel Jaroslav Kubín, který navrhoval, aby město CESPU objekt v Poláčkově ulici prodalo, si myslí, že to není špatná nabídka. „Pokud se dohodnou, je to v pořádku. Přesto si myslím, že když neslyšící měli předjednaný úvěr v bance a chtěli tam udělat školku, tak jim to město mohlo prodat.“