„Chtěli bychom, aby byla restaurace otevřena nejpozději k 1.květnu,“ řekl.

V té době už také bude dokončena sanace sesutého svahu pod Větruší. „Včera jsem byl ujištěn, že zhotovitel termín dodrží, i když mrazivé počasí práce trochu pozdrželo. V současnosti se tu pracuje i v noci. Takže, pokud se nestane něco mimořádného, stavební ruch tu do začátku sezony skončí,“ uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha.

Restaurace na Větruši je už od konce roku 2007 zavřená. Najít pro ni provozovatele se město snažilo celý loňský rok marně. Zájemci vždycky nakonec od svého záměru odstoupili.

„Podnikání na Větruši není zlatý důl. Nájemce musí nejen investovat do zařízení kuchyně, ale také platit obrovské náklady za energie nebo ostrahu. Výši nájmu pro město proto nepovažuji za nejpodstatnější,“ tvrdí Kubata.

Kubata dodal, že nejdůležitější je, aby se na Větruši vrátil život a aby provoz zámečku nezatěžoval městskou pokladnu.

Město opakovaně zveřejnilo záměr pronájmu nebytových prostor ve výletním zámečku letos 5. ledna. Podle Řeřichy bylo sice 5 zájemců, nakonec ale v termínu pro podávání žádostí do 26. ledna dorazila jediná nabídka.

„Café&Restaurant Slavia splnila všechny požadavky města, například pronájem na dobu určitou s výpovědní lhůtou jeden rok, pětiletou praxi v provozování hostinské činnosti nebo závazek vybavení kuchyně,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek.

Firma působí v oblasti gastronomie a hotelnictví celorepublikově a už více než 10 let. Mimo jiné v Praze provozuje Grandhotel Evropa na Václavském náměstí nebo legendární kavárnu Slávie na Smetanově nábřeží. „O Větruši jsme měli zájem už loni, bohužel jsme nebyli vybráni. Couvnout od svého záměru v Ústí určitě nehodláme, naopak jsme schopni restauraci otevřít už v dubnu,“ řekla za společnost Café&Restaurant Slavia Zdeňka Porkertová.

Záměrem budoucího provozovatele je otevřít na výletním zámečku stylovou restauraci s klasickou kuchyní v různých cenových relacích. V saloncích pak chtějí podávat vybraná menu pro obchodní a slavnostní příležitosti. Poprvé by se také mohl dočkat zprovoznění zdejší vinný sklípek, který dosud nebyl využíván. Firma slibuje rovněž podporovat ústecký společenský, kulturní a sportovní život.

Město v minulosti hledalo i investora, který by na Větruši postavil a provozoval hotel. Kubata řekl, že městský záměr trvá, ale není zájemce, což vzhledem k těžké recesi je pochopitelné. „Pokud se objeví investor, jsme připraveni s ním jednat,“ ujistil.

Zdeňka Porkertová poznamenala, že Café&Restaurant Slavia má i zájem o hotel a že je schopna ho postavit z vlastních zdrojů.

Ústecká dominanta Větruše, kdysi oblíbený výletní cíl a místo pořádání různých zábav, patřila před rokem 1989 státu. Od sedmdesátých let minulého století začala chátrat a turistický ruch zde pomalu utichal. Po revoluci se zde vystřídalo několik soukromých vlastníků, kteří dílo zkázy dokončili, Větruše byla na spadnutí.

Město ji v roce 2001 koupilo za 2 miliony korun v dražbě od finančního úřadu. Do rekonstrukce výletního zámečku a úprav jeho okolí, kde vzniklo sportoviště a dvě bludiště, dalo přes 130 milionů korun. Turistům dominantu znovu zpřístupnilo na konci roku 2005. Letos plánuje postavit mezi centrem Ústí a Větruší i lanovku.