Jedenáctičlennou pracovní skupinu jmenovali ve čtvrtek ústečtí radní. Je v ní například náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS), ředitel muzea Gustav Krov, vedoucí stavebního odboru magistrátu Vlastimil Hudeček nebo architekt Zdeněk Havlík. Podle vedení města mají především posoudit reálnost projektu.

Mluvčí magistrátu Milan Knotek uvedl, že v případě rozhodnutí o realizaci podzemního parkoviště by se skupina mohla stát garantem veškerých administrativních a částečně i stavebních kroků. Ústecká radnice už dokončila studii ke stavbě. „Na jedné straně by tam mohlo být skryté a kultivované podzemní stání pro přibližně 250 vozů, ale na straně druhé by to znamenalo další zásah do života obyvatel,“ řekl primátor Ústí Jan Kubata (ODS).

Řeřicha podotkl, že parkoviště by v budoucnu mělo mít dva vjezdy a výjezdy. Jeden je naplánovaný mezi divadlem a muzeem. Druhý má být ve směru od autobusového nádraží v sousedství budovy severočeské policie a multifunkčního domu Grand.

Pokud se začne podzemní parkoviště stavět, bude se muset zřejmě Lidické náměstí vybagrovat. Stavební firma však podle vedení města zajistí přístup do budovy severočeské policie i dalších obchodů a restaurací. Policisté prý se záměrem souhlasí a část parkovacích míst chtějí využít pro vlastní potřebu.

Po stavbě parkoviště by Lidické náměstí prý vypadalo lépe nežli doposud. „Vysadila by se tam zeleň, vybudovaly kašny a fontány,“ uvedl Kubata. „Chceme, aby Lidické náměstí bylo bezbariérové a odstranily se hlavně schody,“ dodal Řeřicha.

Odhadové náklady jsou podle ústeckého primátora v řádu desítek milionů korun. „O způsobu financování se budeme nyní bavit,“ dodal Kubata. Podle Řeřichy by parkoviště mělo být vybaveno i veřejnými záchodky.

Záměr výstavby podzemního parkoviště se nelíbí Straně zelených. Předseda ústecké organizace Dušan Oslej na konci listopadu řekl, že stavba přivede jen další auta do centra města. Naopak dopravní experti považují parkoviště za přínosné.