Zastupitelé Ústeckého kraje zbavují občany poplatků v zařízeních, které ovládá krajský úřad. Co si o tom myslíte?

Doubrava: Vždy jsem budu proti jakémukoliv placení za lékařskou pomoc, ale toto jsou populistická gesta. Nelze upřednostnit některá zdravotnická zařízení jen proto, že v něm můžeme nějakým způsobem lidem odpustit poplatky. Vždyť nemocnice a lékárny, které neovládá kraj, jsou tím znevýhodněny a především veliké množství lidí v kraji.

Sušický: Nic to neřeší, jen zvýhodní několik zdravotnických zařízení řízených krajem. Řešení je možné jenom ve sněmovně. Proto senátoři navrhli kompromisní omezené poplatků.

Čeho je rozhodnutí kraje signálem?

Doubrava: Že vládní systém je v rozkladu. Jinak by již Úřad pro hospodářskou soutěž musel rozhodnout o nezákonnosti takových opičáren. Poplatky je třeba zrušit celoplošně přijetím zákona.

Sušický: Jde o snahu zalíbit se poměrně značné části voličů, kterým poměrně plošné poplatky vadily. Rozumný, cílenější poplatek je ale lepší, než takzvané Rathovy limity, které omezily výrazně počet pacientů proplacených zdravotními pojišťovnami a stanovily přísné finanční limity na předepisování léků a při jejich překročení lékaři dostávali desetitisícové pokuty. Vedlo to k neúměrnému prodloužení čekacích dob a psaní pouze levných léků.

Ale i polovičaté kroky zastupitelstva kraje lidé vítají, nebo ne?

Doubrava: Ano. Třeba v Ústí, kde je krajská nemocnice, a dojedete trolejbusy do nemocnice a její lékárny. Ale co lidé na Šluknovsku, Lounsku, Žatecku?

Sušický: Vnímají je spíše jako gesto nesouhlasu. Ale ty peníze budou kraji chybět a mimo jiné omezí finance zejména pro sociální lůžková zařízení, což vidím jako velký problém a musí se okamžitě řešit.

Senát chce osvobodit od poplatků děti do 18 let. A důchodcům snížil limit poplatků na 2500 korun za rok. Co to znamená?

Doubrava: Populistickou polovičatost. Poplatek 30 korun může mít regulační schopnost jen při první návštěvě u lékaře. Pokud je člověk nemocný, nezaplatí jen 30 korun, ale také další třicetikoruny za další vyšetření u specialistů, a za každou položku na receptu. To už není regulace, ale sprosťárna nejhoršího kalibru a trest za to, že nemocný ještě neumřel.

Sušický: Osobně bych byl pro hranici do 15 let pro osvobození od poplatků. Snížení stropu poplatků pro důchodce je rozumné. Lidé v léčebnách a domovech pro seniory nebudou platit poplatky, pokud by měly zkrátit zákonný nárok na minimum 800 korun měsíčně na jejich osobní spotřebu.