Zároveň povede evidenci jejich majitelů. Dosavadní způsob značení je známkou, která se připevňuje k obojku zvířete. Ta se ale snadno ztratí a hlavně, kdo se chce psa zbavit, snadno ji sundá. V takovém případě pak je téměř nemožné identifikovat majitele.

„Počet psů na území města neustále přibývá a s tím i problémy. Řada majitelů je nezodpovědných, po psech neuklízí, neplatí za ně poplatky. A velkým problémem jsou také opuštění a toulaví psi,“ uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha důvody, proč město pracuje na nové vyhlášce, kterou chce uvedené problémy eliminovat.

Informace o všech psech na území města bude užitečná i pro vyhledání majitele zaběhnutého psa. A především pak v případě, že pes bez majitele v dohledu někoho pokouše či jinak poraní.

Náměstkyně primátora Zuzana Kailová řekla, že návrh vyhlášky ještě nemá pevnou podobu, vyjadřují se k němu i jednotlivé obvody. „Pak teprve půjde do rady města,“ vysvětlila.

Vyhláška by měla být vydána ještě letos s tím, že náklady na nové označení psů hodlá město jejich majitelům kompenzovat slevou na poplatku za psa. Podobnou vyhlášku už přijala řada českých měst, vedle Prahy například Karlovy Vary, Šumperk či Jeseník.

Podle tajemníka radnice na Severní Terase Petra Vlasáka má městský záměr s vyhláškou své opodstatnění, ale soudí, že pokud tato záležitost nebude řešena zákonem s celostátní působností, efekt nebude tak velký. „Stejně jako dnes budou lidé tvrdit, že neoznačený pes není jejich, že ho jen hlídají někomu z jiného města,“ obává se Vlasák.

Souhlasí, že jde ale o velký problém, řadu psů se majitelé dnes vůbec neobtěžují přihlásit. „Na Severní Terase jich máme v evidenci kolem 1600, ve skutečnosti jich ale může žít na území obvodu dvakrát tolik,“ odhadl Vlasák.

Také Řeřicha by přivítal řešení tohoto problému zákonem. „V parlamentu se o něm mluví již delší dobu. Budeme ještě zjišťovat, zda je naděje na jeho brzké přijetí. Kdyby tomu tak bylo, pak bychom ani nemuseli vyhlášku vydávat,“ poznamenal.

Tomáš Kraus, ředitel ústecké zoologické zahrady, která provozuje i místní útulek pro opuštěná zvířata, si od trvalého značení psů slibuje, že dnes neustále plný útulek přestane být odkladištěm zvířat, která už někoho omrzela.

„Pomůže to městu, ale i slušným majitelům. Naopak ti, kteří by je chtěli odložit na ulici, to budou mít těžší,“ je přesvědčen Kraus.

Diskuze o podobě vyhlášky ještě není uzavřena, padá řada připomínek. „Jednou z nich bylo, aby se čipování nemuseli podrobit psi starší a chronicky nemocní. Pro ně by to byla velká zátěž,“ míní střekovský starosta Vlastimil Žáček. Někteří obvodní zástupci také žádají, aby město k trvalému označování psů majitele jen motivovalo, ne jim to stanovilo jako povinnost.