Podle oficiálního vyjádření z kanceláře hejtmana je za jejím odchodem prostá reorganizace. „Odchod paní Marie Tomčové z Krajského úřadu Ústeckého kraje souvisí s reorganizací, neboť došlo ke změně způsobu administrace evropských projektů. Od l. ledna 2009 je odbor evropských projektů samostatným oddělením odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje,“ uvedla Naďa Kocábková z kanceláře hejtmana Ústeckého kraje.

Za odchodem ovšem není jen reorganizace, svůj podíl sehrály i kauzy spojené s její osobou. Potvrdil to i nový krajský radní Petr Benda (ČSSD). „Obáváme se, že člověk spojený s takovými kauzami nepřispívá k důvěryhodnosti úřadu pod vedením ČSSD,“ řekl Benda.

Tomčová se ke kauze nevyjadřuje. Je ovšem majitelkou firmy Willtom, která provozuje ubytovnu v budově patřící k továrně na ryby. Jednatelem firmy je Pavel Vilím, bývalý manažer ústecké krajské ODS, jenž před rokem rezignoval. Stalo se tak poté, co média informovala o jeho podílu na podezřelém konkurzu továrny na zpracování lososů. Tu v Mlékojedech na Litoměřicku v devadesátých letech postavila norská firma.

Kvůli konkurzu už žalují norští podnikatelé Česko o více než 300 milionů korun. Okolnosti konkurzu vyšetřuje policie. Továrnu za zlomek reálné ceny získali lidé s vlivnými kontakty. Právě Vilím hraje v celém případu podle médií jednu z podstatných rolí. Ačkoliv Vilím formálně nikde nevystupuje jako nový majitel továrny, z konkurzu prokazatelně profituje.

„Bylo to dost dramatické jednání, jak regionálního gremia, tak i regionální rady ODS. Ale první krok k odstoupení udělal Pavel Vilím sám s tím, že nechce škodit ODS před volbami,“ řekl tehdy k Vilímovu odchodu místopředseda ústecké krajské ODS a dnes již bývalý vicehejtman Radek Vonka.

Na otázku, zda Vilímova rezignace nevypadá jako přiznání viny, pak Vonka odpověděl, že i takové argumenty na jednání padly. „Pavel Vilím ale prohlásil, že v jeho očích převážilo to, že nechce poškozovat ODS před volbami,“ dodal Vonka.

Sám Vilím jakékoli pochybení v kauze norské továrny odmítá a svoji rezignaci zdůvodňoval tím, že novináři na něj útočí a on nechtěl ODS před krajskými volbami škodit. Podrobněji to ale odmítl komentovat.

Kvůli samotnému konkurzu na Rybenor už byli odsouzeni tři viníci, včetně konkurzního správce Jana Zedníčka. A to pro korupci. Na Zedníčka se měli norští majitelé továrny obrátit se žádostí o potvrzení mnohamilionové pohledávky, kterou u nich měli jejich dodavatelé.

Norové chtěli pohledávku uplatnit u zahraniční pojišťovny, protože továrna skončila v konkurzu a za dodávky nezaplatila. Správce s vystavením dokumentu otálel a pak si řekl o úplatek.

Nepodmíněné tresty odnětí svobody na tři roky si pak odnesli od Okresního soudu v Liberci kromě Zedníčka ještě Jaromír Vašek a Vladislav Petrovič.

Obvinění podle obžaloby v minulosti neuznali pohledávku Norů ve výši 39 milionů korun. Za to, že ji dodatečně uznají, požadovali zmiňovanou půlmilionovou úplatu.

V případě, že by nárok na vyplacení pohledávky čeští správci konkurzní podstaty uznali, mohli by si norští věřitelé uplatnit nárok na výplatu až devadesáti procent z pohledávky u norské pojišťovny. Obvinění shodně vinu popírají.