Jedna domácnost z chánovského sídliště ušetří ročně přibližně dva a půl tisíce korun. Slevu na nájmu schválili mostečtí radní. Argumentují nízkou úrovní bydlení a služeb.

„Znepokojilo mě to a nadzvedlo ze židle,“ prohlásil opoziční zastupitel Karel Novotný (ČSSD). „Podle mého subjektivního názoru je rozhodnutí rady diskriminační,“ dodal.

Městská rada s tím nesouhlasí. Chánov, běžně označovaný za romské ghetto, je stále chudinskou čtvrtí. „Mezi byty v Chánově a Mostě je zásadní rozdíl,“ řekl primátor Vlastimil Vozka (SMM).

Sídliště je už dvanáctým rokem odříznuté kvůli obrovským dluhům od dodávek teplé vody. Lidé nemají plyn, vodu ohřívají elektřinou. Více než třetina ze 355 bytů ve dvanácti panelových domech je vybydlena. „I když topí, máme tu zimu,“ sdělila romská žena, matka kojence.

Radní snížili jen základní sazbu nájemného. Za služby spojené s užíváním bytů se musí v Chánově platit jako jinde. Dluhy šplhající k devadesáti milionům se vymáhají dál.

Kritici zvýhodnění Chánova připomínají, že místní obyvatelé si domy postupně zničili sami a že snížení nájmu je špatným signálem pro Mostečany z jiných sídlišť, kteří nic nedluží, neničí a nájem mají vyšší. Podle Novotného si mohou Mostečané vykládat rozhodnutí rady takto: „Kdo má dluhy nebo ničí vybavení domu, dopadne jako lidé v Chánově, bude mít nižší nájemné.“

Radní říkají, že Chánov řeší komplexně v zájmu celého města. Snížení nájmu má proto i jiné důvody: udržet romskou komunitu v Chánově a zastavit růst dluhů na sídlišti, které čeká v příštím desetiletí velká rekonstrukce.

„Ať už je to normální sídliště!“ přeje si Roman Sivak, zástupce nové chánovské generace, který v ghettu bydlí dvacet let a který věří ve zlepšení. „V poslední době se toho tady hodně změnilo. Například lidé už nevyhazují odpadky z oken. A když to někdo udělá, už na něj okamžitě všichni křičí,“ dodal.

„Konečně se tady něco děje,“ řekl obrnický podnikatel Josef Tonka, který v Chánově nadále zajišťuje úklid ulic.

Podnikavý Tonka si nedávno nechal přivézt do Chánova stánek s občerstvením, který letos otevře. Za stánkem vzniklo oplocené dětské hřiště. Stavbu zaplatili Tonkovi sponzoři. Město nestála novinka ani korunu.