Platí to především odpoledne a navečer. Městské obvody na to hledají různá řešení.

Kromě stavby klasických parkovišť se objevují i návrhy na hlídaná parkoviště, uzavřená závorou a se zpoplatněnými místy k stání. „Podobné parkoviště máme na Doběticích v Rabasově ulici. Účtujeme si 476 korun s DPH. Rádi bychom postavili další, ale ještě nemáme hotový žádný další projekt,“ uvedl starosta Severní Terasy.

Hlídané parkoviště chtějí postavit i na Střekově. Jedno v Kamenné ulici a další v Tolstého. Jelikož se ale obyvatelé sídliště v Kamenné ulici rozdělili v názoru na jeho zpoplatnění, radnice uvažuje o tom, že placenou variantu nabídne jen těm, kdo o ni skutečně stojí.

„Nové parkoviště by pak bylo otevřené všem. Pouze zájemci si za 200 až 300 korun měsíčně budou moci předplatit stálé místo. Samozřejmě záleží na zastupitelstvu,“ slíbil střekovský starosta Vlastimil Žáček.

„Jelikož policie z předplaceného místa nenechá odtáhnout vůz, jež tam nemá co dělat, vymysleli jsme i pro toto řešení. Záleží už jen na lidech, jak se rozhodnou.“

Střekovská radnice pak každému řidiči, který si bude chtít nainstalovat před své předplacené parkovací místo uzamykatelnou zábranu, současně udělí svůj souhlas s tímto řešením. To se samozřejmě zatím týká jen nově budovaných parkovišť. Jedna taková zábrana stojí okolo 2 tisíc korun.

„Možnost zaplatit si stejnou měsíční částku za parkovací místo, tedy 200 až 300 korun, ovšem chceme během roku nabídnout i ostatním obyvatelům Střekova. Včetně souhlasu s instalováním zábrany. Samozřejmě kromě míst, kde to dopravní situace neumožní,“ dodal Žáček. Tím měl na mysli třeba šikmá stání u chodníků a podobně.

O podobném řešení uvažovali i na Severní Terase jako o nejjednodušší variantě. „Zvažovali jsme to asi před rokem. Prozatím jsme to zavrhli, kvůli technickým potížím,“ vysvětlil zdejší starosta Dittrich.

Podle něj například zdejší radnice měla pochybnosti o tom, zda v mrazech a sněhu půjde zábrana odemknout. „U nás nahoře je víc sněhu,“ dodal Dittrich.

Trochu odlišná situace panuje v neštěmickém obvodu. „Hlídané parkoviště v majetku úřadu nemáme. V obvodě ale jedno provozuje soukromý vlastník, sídliště Na Vyhlídce. Tam je možné si za 300 korun parkování předplatit,“ vysvětlovala místní starostka Liana Wagnerová. „Nedokážu si ovšem představit, že by si někdo zaplatil jedno místo před domem.“

Prý už teď na jeden byt vychází jeden vůz. „Kdyby si to každý zaplatil, tak stejně všichni stát nebudeme. Neumím si to představit, i když to možná je možné,“ dodala Wagnerová.

Neštěmický obvod rozšiřoval parkovací fond naposledy v roce 2007. Konkrétně dvě parkoviště v ulici Vojanova, další rozšířili v Obvodové ulici, u hřbitova a také v Opletalově a v Hluboké ulici.

Neštěmická radnice v současné době také připravuje návrhy k rozšíření parkoviště v Žežické ulici. Pokud se podaří schválení Integrovaného plánu rozvoje města v Mojžíři, tak by tu potom měla vzniknout další dvě parkoviště.

V Mojžíři už existovalo stavební povolení na parkoviště. Vzhledem k nedojasněným vlastnickým vztahům pozemků však bylo od budování upuštěno. V plánu je také příprava projektů na parkování v krásnobřezenských ulicích Keplerova a Čechova.