„U nás před domem jsou hned 4 vedle sebe. Zabírají velkou část prostoru určeného pro parkování. Toho tu je všeobecně málo, takže většina motoristů nemá kde zaparkovat. Když přijedu z práce až večer, nemám šanci vůbec,“ rozhořčoval se motorista z Žežické ulice v Krásném Březně. Podle něj se vyhrazenými místy příliš plýtvá. „Neřeknu, když jde o vozíčkáře. Ale u nás to má třeba pán, který po sídlišti lítá se psem nebo manželé, kteří jsou pořád na chatě a tady se skoro nezdržují. Od Vánoc jsem je ještě neviděl,“ dodal Ústečan.

Ústecký magistrát zřídil a v současné době eviduje 396 vyhrazených míst pro zdravotně postižené. Podle Ivany Solničkové z magistrátu musí zájemci o takové místo splnit předepsané zákonné náležitosti, vyhrazené místo lze třeba zřídit jen v místě trvalého pobytu občana. Musí také doložit, že je držitelem průkazky ZTP. K žádosti se vyjadřuje i dopravní policie.

Vyhrazené místo magistrát zřídí zdarma a motorista za něj neplatí ani žádné poplatky.

„Rozhodnutí se vydává maximálně na dobu dvou let, poté je nutno podat novou žádost, a nebo jen na dobu platnosti průkazu ZTP. Značení se odstraňuje v případě odejmutí průkazu ZTP, odstěhování či úmrtí. Snažíme se o přísnou kontrolu při schvalování žádosti, následné odebrání výhody je totiž problematické. I proto je lhůta pouze dva roky,“ vysvětlila Solničková.

Danuše Šaferová, ředitelka Centra pro zdravotně postižené Ústeckého kraje, chápe, že se při všeobecném nedostatku parkovacích míst dívají motoristé na ta vyhrazená trochu nevraživě. „Ale na druhé straně musí oni pochopit, že nikdo to nedostane jen tak pro nic. Vyhrazená místa se přidělují především lidem s postižením na pohybovém a nosném aparátu nebo s těžkým vnitřním onemocněním. A že to není na každém vidět, neznamená automaticky, že je zdráv,“ upozornila Šaferová.

Máte stejný problém? Diskutujte!