„Že se tady zdržují bezdomovci, to mě netrápí. Ale nedávno jsem viděl výrostky, kteří šplhali nahoru. Až se tu někomu něco stane, bude už pozdě s tím něco dělat,“ varuje František Konečný, který na kopci za sektorovým centrem pravidelně venčí svého psa, a tak má o pohybu lidí zde přehled.
Primátor Jan Kubata ve čtvrtek řekl, že město objekt zabezpečovat nebude, protože ho chce co nejdříve zbourat. „Velmi intenzivně pracujeme na projektu sportoviště, které chceme na místě sektorového centra vybudovat. Během února a března ještě vydiskutujeme, k jakým aktivitám jednotlivé plochy budou sloužit, a pak podáme žádost o dotaci. Věřím, že vše půjde tak, abychom objekt mohli zbourat ještě letos,“ uvedl Kubata.
Václav Polák, jednatel firmy PK Real, s nímž se město Ústí o sektorové centrum od roku 1996 až do loňska soudilo, se nad tím, že jej město nezabezpečilo, pozastavil. Po Polákovi totiž město zabezpečení stavby v minulosti vyžadovalo. „Dokonce jsem byl za to pokutován, ale odvolal jsem se, a záležitost se dodnes řeší soudně,“ tvrdí Václav Polák.
Stavba sektorového centra začala v 80. letech minulého století, měly tady být obchody a služby pro obyvatele Severní Terasy. Těsně před dokončením ji ale zastavila sametová revoluce. Město pak nemělo zájem objekt dokončit a zprovoznit. V roce 1994 proto obvodní zastupitelé rozhodli o jeho prodeji firmě PK Real za 40 milionů korun.
Firmu v té době zastupovali 2 společníci, německý a český. První splátka, 19, 5 milionu korun, byla řádně uhrazena, pak však německý společník zemřel při dopravní nehodě a začaly problémy. Český společník PK Real Václav Polák tvrdil, že dříve, než mohl uhradit další splátku, chtěla radnice objekt zpět. Ta naopak ale tvrdila, že vrátit jej chtěla, až když peníze nepřišly. Věc skončila v roce 1996 u soudu, a ten se jí zabýval až do loňského srpna.
Tehdy krajský soud definitivně potvrdil rozsudek soudu okresního o zneplatnění prodeje, tedy de facto vrátil sektorové centrum do majetku města. Polák pak už nevyužil možnosti podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „Mně to takto vyhovuje, já jsem na vlastnictví sektorového centra za každou cenu netrval. Ovšem město mi musí vrátit zaplacenou částku, a to i s úroky,“ žádá Polák. Po městě chce dohromady přes 70 milionů korun. Soud už jeho žalobu začal řešit, první jednání se konalo letos v lednu, další bude následovat v březnu.
Ke smírné dohodě mezi oběma stranami nedošlo, protože město odmítá platit desetimiliony za objekt, ze kterého zůstala už jen ruina.
Kubata uvedl, že se zchátralou stavbou už nelze už dělat nic jiného než ji zbourat. Sice se objevilo několik zájemců o koupi, ale všichni nakonec od svého záměru odstoupili.
K plánům města sektorové centrum zbourat a postavit na jeho místě sportoviště se v lednu vyjadřovali i Ústečané. Nejvíce z nich se vyslovilo pro kluziště, na druhém místě skončilo dětské hřiště a na třetím tenisové kurty. Radnice slíbila, že výsledky ankety bude brát v potaz. Vzniknout by zde mělo velké centrum pro celoroční sportovní vyžití s více sportovišti.
Diskutujte o sektorovém centru!