Zhruba za půl hodiny dostalo na sjezdu z dálnice D8 u Trmic pět řidičů pokutu.

Dálniční policisté začali kontrolovat vozidla krátce před polednem. Hned po několika minutách chytli prvního hříšníka. „Včera jsem dostal pět set korun pokutu a dneska znovu,“ spílal řidič vozidla Škoda Superb, když ho ve čtvrtek policejní hlídka přistihla bez známky. „To by se vám už vyplatilo si ji koupit,“ zareagoval policista.

Pokud řidiči nemají na předním okně svého vozidla dálniční známku nalepenou, hrozí jim pokuta až do 5000 korun. „To mi snad neuděláte. Já jsem na ni úplně zapomněl. Vyjel jsem na dálnici poprvé od loňských Vánoc,“ bránil se další z řidičů před udělením vysoké pokuty. Policisté mu nakonec dali „jen“ dvou set korunovou sankci.

Od letošního roku musí mít řidiči dálniční známku také na rychlostní komunikaci z Teplic do Řehlovic. Mnoho lidí o tom ještě neví. Často tam totiž jezdí stále bez známky. „Vědět by to ale měli, protože to vyšlo ve směrnici ministerstva dopravy o zpoplatněných komunikacích,“ řekl šéf dálničního policejního oddělení v Řehlovicích František Rainer.

Platnost loňských dálničních známek skončila k poslednímu lednu. A hned 1. února se podařilo jedné hlídce policie za zhruba tři hodiny chytit 35 řidičů, kteří si ještě novou známku nepořídili.

Na falsifikáty známek dálniční policisté v letošním roce podle Rainera zatím nenarazili. „Není jednoduché dneska padělky rozpoznat, jsou velmi dokonalé,“ tvrdí Rainer. Platnost známek kontrolují policisté na dálnici D8 téměř každý den. „Navíc zhruba jednou za měsíc děláme speciální akci,“ dodal Rainer.

Cena ročních i krátkodobých známek se proti loňsku nezměnila. Majitelé osobních aut za ně zaplatí 1000 korun. Známky budou platit do 31. ledna 2010.

Zhlédněte video a fotografie ze čtvrteční kontrolní akce dálniční policie!