Podnapilé dívky a chlapce odvážely policejní vozy na dvě obvodní oddělení Policie ČR (Majakovského a Zahradní). Policisté zjišťovali podrobnosti. Zákrok sledovali magistrátní úředníci z odboru péče o dítě, kteří se budou odhalením zabývat a prověří rodinné zázemí zadržených dětí. Ty byly po zadokumentování výpovědí předány rodičům. Policie jim telefonovala, aby si pro své syny a dcery přišli. Zároveň začalo vyšetřování, kdo dětem nelegálně podával nebo prodával alkohol.
Kontroly probíhaly i v Litvínově. Čtrnáct nočních podniků v Litvínově a na janovském sídlišti navštívili v noci na sobotu strážníci v doprovodu státní policie. Policisté předem vytipovali diskotéky, bary a restaurace, kde se schází omladina, a tam pak zkontrolovali celkem pětadvacet lidí mladších osmnácti let. Třem z nich speciální přístroj na alkohol v dechu prokázal požití alkoholických nápojů.
Strážníci v janovském Casinu přistihli po třiadvacáté hodině ve společnosti mladých lidí i teprve dvanáctiletou školačku, ta sice nepila alkohol, ale přesto ji strážníci převezli rodičům. Nejprve se dívenka pokusila policisty zmást a nadiktovala jim falešné rodné číslo a tvrdila, že jí je sedmnáct let. Až po prolustrování iniciálů se poté přiznala, že chodí do základní školy a je jí teprve dvanáct let. "Případ jsme proto předali sociálnímu odboru. Matka dívky nám potvrdila, že její dcera měla návštěvu casina i v tak pozdní hodinu povolenou," podotkl operační důstojník litvínovských strážníků Pavel Eger.
Podle zákona hrozí provozovatelům za porušení zákazu pokuta až do výše půl milionu korun nebo zákaz činnosti až na dva roky. Jedinec, který alkohol dětem poskytl, může vyváznout s pokutou v řádech tisíců korun. V krajním případě by se mohl dostat na jeden rok do vězení, pokud se mu prokáže soustavné nebo nadměrné podávání alkolu osobám mladším než osmnáct let.
Policie během víkendu zveřejní první výsledky noční akce.
„Další budou následovat. A nezaměříme se jen na mladistvé a na alkohol,“ upozornil plukovník Jiří Homonai, vedoucí územního odboru pro vnější službu Policie ČR Most. I on byl v noci vzhůru.
Měření alkoholu na ulici, kde měla policie mobilní základnu s počítačem a tiskárnou, proběhlo bez konfliktů. Rozrušená, z klubu vyváděná mládež se řídila pokyny policistů, kteří se snažili chovat ohleduplně. Vysvětlovali dětem, jak mají dýchat do testerů alkoholu. Lehce oblečeným dívkám, které si nechtěly vzít ven bundu, doporučovali, ať si pro ně s doprovodem dojdou, jinak promrznou.
Zátahu se zúčastnilo celkem šedesát policistů a policistek včetně týmu z územního odboru pro službu kriminální policie a vyšetřování.
Odborníci už mnoho let varují, že alkohol je pro děti a mladistvé mnohem nebezpečnější než pro dospělé. Přesto to nepomáhá. Z výzkumu společnosti TNS Factum/Sofres Factum pro Centrum výzkumu protidrogových služeb a veřejného zdraví (Cepros) dokonce vyplynulo, že polovina Čechů schvaluje občasnou konzumaci alkoholu u dětí.
Jejich játra přitom neumí alkohol odbourávat tak jako u dospělých. „Již velmi malé množství alkoholu může vyvolat u dětí nebezpečné otravy. Návyk na alkohol se u dětí a mladých lidí vytváří velmi rychle. Proto je v civilizovaných společnostech běžné děti a mladistvé před alkoholem chránit,“ uvedli přední čeští odborníci MUDr. Karel Nešpor a PhDr. Ladislav Csémy v knize Alkohol, drogy a vaše děti, v níž radí, jak problémům předcházet, jak je rozpoznávat, jak je zvládat.
Varují, že alkoholické nápoje u mladých lidí zvyšují nebezpečí jaterních onemocnění, vysokého krevního tlaku, onemocnění trávicího ústrojí, onemocnění nervového systému i duševních chorob. „Alkohol, podobně jako tabák nebo marihuana, se někdy nazývají průchozí drogy. Znamená to, že část dětí z nich přechází k látkám ještě nebezpečnějším. Podle jistého amerického výzkumu je riziko škodlivého užívání drog vyšší u dětí, které začaly pít alkohol nebo kouřit v mladším věku. Potvrzují to i údaje z České republiky,“ dodávají experti.
Martin Vokurka, Jan Vraný