Ústí se tomuto limitu ani vzdáleně neblíží. Nehodlá na tom ale nic měnit. Naopak, před nedávnem jedny ze tří dosavadních jeslí, na Střekově, zrušilo.

Počet nejmenších Ústečánků do tří let přitom jde do tisíců. „Jenom loni se v porodnici Masarykovy nemocnice narodilo 2 155 dětí,“ potvrdil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. I když tu rodí také maminky z jiných měst a obcí, přesto nejvíc jich je přímo z Ústí. A město má pro ně v současné době k dispozici jen 65 jeselských míst.

„Tato kapacita je naprosto dostačující, není zdaleka využita,“ namítá ale náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Ředitelka Jeslí města Ústí Sylvie Sušická to potvrdila. „Například v pátek jsme v jeselském zařízení na Severní Terase s kapacitou 45 míst měli 13 dětí a v Neštěmicích, kde je kapacita 20 míst, jich bylo 5,“ řekla Sušická. Kailová doplnila, že za leden byl průměr návštěvnosti na Severní Terase 18 a v Neštěmicích 12 dětí. „Děti zaměstnaných maminek nepobírajících rodičovský příspěvek jsou jesle schopny přijmout okamžitě,“ ujistila náměstkyně primátora.

Když ústečtí radní před rokem a čtvrt rozhodovali o zrušení střekovských jeslí, vyvolalo to velkou bouři nevole ze strany maminek, dokonce se tomu snažily zabránit peticí. Ale protože šlo většinou o maminky na rodičovské dovolené, které sem vodily děti jen na krátkodobý pobyt, maximálně 5 dnů v měsíci, neuspěly.

Marně tvrdily, že jim to umožňuje pracovat na zkrácený úvazek, což jim pomůže udržet si zaměstnání, aby po rodičovské dovolené nerozšiřovaly řady nezaměstnaných. Přesto byly střekovské jesle s kapacitou 20 míst k poslednímu dni roku 2007 zrušeny. Město argumentovalo tím, že byly ze všech jeselských zařízení využívány nejméně. V průměru tam v poslední době docházelo jen 8 dětí za den.

Zájem o každodenní pobyt dítěte v ústeckých jeslích se zatím nezvýšil ani poté, co byl loni zaveden zvýšený příspěvek při kratší rodičovské dovolené.

„U nás jsou jiné poměry než na západě. Tam se chodí do práce od devíti hodin, ne od šesti jako u nás. Nedivím se, že za této situace se české maminky do práce nehrnou. Budit malé dítě tak brzy, je hrůza. Až se i u nás bude žít jinak, možná o jesle bude větší zájem, ale teď ne,“ je přesvědčena Sušická.

Maminky a tatínkové na rodičovské dovolené i nadále spíše využívají možnosti umístit dítě do jeslí krátkodobě, například když si potřebují zařídit něco na úřadech nebo jdou k lékaři. Mohou také využívat připravených aktivit v centru pro rodiče a děti v jeselském objektu na Severní Terase. „Dále město přispívá na mateřská centra, která zřízují například Oblastní charita nebo Ymca. Slouží nejen jako herny pro děti, ale také maminkám či tatínkům pro setkávání. A také tam rodiče mohou využít krátkodobého hlídání dětí,“ doplnila Kailová.

Budovu bývalých jeslí na Střekově chce letos město zrekonstruovat na mateřskou školu, kde je o umístění dětí větší zájem. V rozpočtu má na to vyčleněno 17 milionů korun.

„Už loni jsme se snažili nabídnout tento objekt zájemcům pro zřízení soukromé školky, ale nevyšlo to. Takže jsme se rozhodli, že jej upravíme sami a zřídíme zde městskou mateřskou školu,“ informoval náměstek primátora Jan Řeřicha. Zatím je podle něj projekt ve fázi projektové přípravy, dokumentace by měla být hotová do konce toho měsíce.