Obří přestavbou si projde gymnázium v Jateční ulici, kde se má vybudovat nová tělocvična, kuchyň a jídelna. Dalších 165 milionů korun z Regionálního operačního programu Severozápad bude chtít kraj získat na stavbu nového křídla ústecké Severočeské vědecké knihovny.

Na gymnáziu v Jateční ulici bude pokračovat přestavba areálu. Ředitel gymnázia Alfred Dytrt řekl, že v předchozích etapách se zachránila stará budova. Opravila se například střecha a fasáda. Za zhruba 157 milionů korun by se již v letošním roce měla začít rekonstruovat nevyhovující tělocvična, vybudovat nová kuchyň a jídelna.

„Jeden čas studenti museli chodit do Armaturky, nyní docházejí do menzy. Z bezpečnostího hlediska je to ale problém,“ uvedl Dytrt. Podle něj by se měla za dotace z Bruselu postavit také multifunkční místnost pro studenty a učitele. Krajští radní schválili i žádost o dotaci za téměř 170 milionů korun na rekonstrukci ústecké střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické.

Náměstek ústecké hejtmanky Arno Fišera (ČSSD) však uvedl, že není zatím jisté, jestli budou žádosti o dotace schváleny. Stavební práce podle něj mají začít ještě v letošním roce. Na rekonstrukci škol využije kraj část z úvěrového rámce 2,5 miliardy korun. Z něj chce čerpat peníze na projekty financované z Evropské unie do doby, než z Bruselu fyzicky přijdou.

Kromě škol požádal kraj i o finance na stavbu nového křídla Severočeské vědecké knihovny v Ústí. V něm se mají vybudovat hlavně depozitáře na povinné výtisky, které knihovně v současné době chybí. V nových prostorách má vzniknout i oddělení pro čtenáře.

Kraj chce také získat deset milionů korun na propagační a mediální kampaň. Peníze by podle mluvčí Veroniky Kindlové chtěl využít na vydání různých průvodců, propagačních předmětů nebo DVD.

Která škola by také potřebovala peníze na rekonstrukci? Diskutujte!