Na základě nových přísnějších pravidel totiž bude úřad práce přispívat radnicím, které je ve velké míře využívají, jen na znevýhodněné uchazeče o zaměstnání.

Konkrétně na veřejně prospěšné práce budou zařazováni lidé bez vzdělání do 20 let, nad 50 let, ženy po mateřské nebo rodičovské dovolené nebo ti, kteří jsou na úřadu práce evidováni již déle než 5 měsíců. Potvrdila to Hana Drncová, vedoucí oddělení politiky zaměstnanosti ústeckého úřadu práce. Také skončí možnost vykonávat tyto práce opakovaně jako dosud.

Včera se k tomuto problému uskutečnilo na magistrátu jednání za přítomnosti ředitele úřadu práce a zástupců jednotlivých obvodů. „Byli jsme upozorněni na zpřísněná pravidla a také na to, že úřad práce asi letos bude mít pro tyto účely k dispozici méně peněz,“ uvedl tajemník magistrátu Leoš Nergl.

Veřejně prospěšné pracovníky využívají obvodní radnice především při úklidu, údržbě hřišť nebo zeleně. Celkem jich zaměstnávají 175.

Nejvíce, 70, veřejně prospěšných pracovníků se uplatňuje v centrálním obvodu. „Starají se o zeleň v okrajových částech, prořezávají keře, udržují dětská hřiště a pískoviště, dočišťují chodníky, sbírají psí exkrementy a mnohé další,“ uvedl starosta Václav Verner s tím, že smlouvy mají jen do konce března. Co bude dál, zatím neví. Radnice se především bojí, že přijde o už osvědčené pracovníky, do jejichž vyškolení , například pro obsluhu strojů, investovala nemalé prostředky.

Střekovský starosta Vlastimil Žáček uvedl, že zatím mají 25 veřejně prospěšných pracovníků. „Máme o ně zájem i nadále, ale zároveň je to o financích. Úřad práce celou jejich mzdu nepokryje. Teď začne platit nová městská smlouva s AVE CZ na údržbu zeleně a úklid chodníků. Musíme si proto ještě vyjasnit, co všechno firma bude dělat a jestli některé práce nevyjdou levněji dodavatelským způsobem než s našimi veřejně prospěšnými pracovníky. Pak bychom se jejich redukci nebránili,“ řekl Žáček.

Na Severní Terase radnice zaměstnává 50 veřejně prospěšných pracovníků, kteří mimo jiné udržují i celý centrální park. „Zatím se neví, jak to bude dál s financemi, my ale máme tyto lidi nasmlouvané až do konce května. Do té doby snad bude jasno,“ míní tajemník Petr Vlasák. Radnice by o ně nerada přišla. „Jsou často využíváni také při nárazových akcích, když je třeba něco rychle opravit, přestěhovat, natřít a podobně. Firma by byla dražší a navíc by přijela až někdy za 14 dní,“ dodal Vlasák.

O redukci současného počtu 30 veřejně prospěšných pracovníků možná až na polovinu uvažuje neštěmická radnice. „Už teď nás stojí v průměru přes 1 milion korun za rok. Jestli nám úřad práce ještě sebere peníze, nebudeme na ně mít,“ řekla starostka Neštěmic Liana Wagnerová.

Na pořádku ve městě by se podle Nergla úbytek veřejně prospěšných pracovníků neměl projevit. Pro město by to ale znamenalo, že některé práce, které dosud dělají, bude muset navíc nasmlouvat u své dodavatelské firmy, tudíž sáhnout i hlouběji do městské pokladny.