Tajemník ústeckého magistrátu Leoš Nergl uvedl, že Ústí se potýká s velkým množstvím pohledávek. Nejvíce podle něj dluží radnici lidé za přestupky v dopravě, a to 22,5 milionu korun.

„Škála neplatičů je od podnikatelů až k lidem, kteří pobírají sociální dávky. Nevylučuji, že město v budoucnu bude pohledávky vymáhat prostřednictvím soudní exekuce. Je to zřejmě nejúčinnější,“ dodal Nergl. Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (ODS) řekl, že se o této možnosti začali už bavit.

Nyní prý zkoumají, zda by byl jejich postup podle zákona.

„Myslím si, že jestli někdo dostává sociální dávku ve výši několika tisíc korun a nebyl schopen zaplatit svůj závazek, který je na začátku většinou v řádu stovek korun, musí nést následky,“ uvedl Řeřicha.

Služeb exekutorů využívá město už prostřednictvím dopravního podniku. „Lidé dluží jen za loňský rok 25 milionů korun za nezaplacené jízdné. Exekutor dostával dříve 300 případů měsíčně, nyní je to o 200 více,“ řekl mluvčí ústeckého dopravního podniku Milan Knotek. Zatímco ředitel městské policie Pavel Bakule uvedl, že exekutora na vymáhání nezaplacených pokut využívají už od roku 2002.

Radnice v Chomutově minulý týden přistoupila k radikálnímu kroku. Dlužníkům odebírá dávky rovnou na úřadě. Nechává jim jen tisíc korun. Postup chomutovské radnici vyvolal velkou vlnu kritiky například ze strany ombudsmana nebo ministra pro lidská práva Michaela Kocába. O podobném systému uvažují i v Litvínově, Ústí o takové formě zatím nepřemýšlí.

„Má to jednoznačně i výchovný efekt. Dávkaři, kteří mají různé pokuty za obtěžování slušných lidí, se městu a policii vysmívali, že z nich pokuty nikdo nevymůže právě proto, že jsou na sociálních dávkách,“ řekla Deníku minulý týden primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS).