„Zatímco médiím, tedy občanům, město říká, že o tom teprve uvažuje a sestavuje komisi „odborníků“, ve skutečnosti má záměr dávno připraven a již podniká kroky k jeho uskutečnění,“ zlobí se předseda ústecké SZ Dušan Oslej. „Jde už o faktickou přípravu stavby, jinak se totiž žádost o zahájení zjišťovacího řízení vyložit nedá,“ doplnil jeho stranický kolega a první místopředseda Marian Páleník.

Dokument je k nahlédnutí na odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu do 12. března, zájemci se k němu mohou písemně vyjádřit.

Karel Nepraš, zastupitel centrálního obvodu za SZ, žádá město, aby se nejdříve dotázalo zastupitelů i občanů, zda s tak razantním a velmi nákladným zásahem do centra města vůbec souhlasí.

„Minulý týden jsme o této věci diskutovali při jednání obvodního zastupitelstva a setkala se s odporem jeho členů napříč politickými stranami,“ tvrdí Nepraš.

Zelení proti parkovišti pod Lidickým náměstím, kam by se vešlo 250 aut, brojí od samého počátku. Varují, že by stavba, která by si navíc vyžádala zhruba rok totálně rozkopané náměstí, zhoršila životní podmínky v Ústí.

„Považujeme jakékoli další zahušťování dopravy v centru města za neúnosné jak z hlediska zdraví občanů, tak i bezpečnosti a hlavně obyvatelnosti,“ namítá Oslej.

Sami Ústečané ale nejsou jednotní. Někteří míní, že nová velká parkoviště, již fungující v Paláci Zdar na Mírovém náměstí a v budoucím Foru u kostela se šikmou věží, budou stačit. „Centrum by mělo sloužit především chodcům. Ať město raději zkvalitní hromadnou dopravu,“ přeje si například Jaroslav Konrád.

„V centru je katastrofální nedostatek parkovacích míst, Zdar a Forum to nespasí. Parkoviště pod zemí přece nikomu nemůže překážet, už aby bylo,“ oponuje Jan Semorád.

Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) obvinění Zelených z mystifikace odmítl. „O stavbě parkoviště pod Lidickým náměstím není rozhodnuto,“ ujistil.

Zahájení zjišťovacího řízení vysvětlil tím, že město jen chce být připraveno, kdyby k takovému rozhodnutí došlo. Nevyloučil ani další přípravné kroky, včetně žádosti o stavební povolení. „To pořád ještě neznamená, že opravdu musíme začít stavět. Můžeme ho třeba schovat do šuplíku a využít v budoucnu,“ dodal

Řeřicha a uvedl jako příklad muzeum, na jehož rekonstrukci už má město povolení z minulých let. Teď na ni získalo dotaci z EU a může hned začít.