Tedy v porovnání s jinými místy v republice. V rámci kraje je na třetím místě odzadu.

„V únoru bylo na Ústecku 6920 nezaměstnaných, což je 11,11 procenta,“ uvedl Jaroslav Lejček z ústeckého úřadu práce.

Počet nezaměstnaných se zvýšil jen mírně, i když podle hodnocení úřadu práce nejde tentokrát jen o přestávku v sezonních pracích, zejména ve stavebnictví, ale už také o dopad světové ekonomické krize. Firmy jsou dál opatrné v zadávání zakázek, omezuje se výroba, leckde přešli na nouzový režim a omezují směny nebo nechávají zaměstnance docházet do práce jen v určité dny.

„Propouštění bohužel postihlo i mne,“ uvedla Věra Mašková. Bydlí v Ústí, ale pracovala jako skladnice pro jednu dopravní firmu mimo Ústecko.

„Bylo méně zakázek, tak snížili počet zaměstnanců. Končím posledního března,“ dodala. Firma dodržela výpovědní lhůtu, takže žena ani nedostala odstupné. Jinou práci zatím nemá a počítá s tím, že se nahlásí na úřad práce. „Co jiného, když dneska nikde neberou,“ posteskla si.

NEZAMĚSTNANOST V KRAJI

Ústí nad Labem: 6 920 nezaměstnaných, 11,11%
Děčín: 9 504 nezaměstnaných, 12,78%
Most: 9 076 nezaměstnaných, 14,72%
Chomutov: 7 763 nezaměstnaných, 11,95%
Teplice: 7 488 nezaměstnaných, 12,06%
Litoměřice: 5 940 nezaměstnanost, 9,5%
Louny: 5 470 nezaměstnaných, 10,57%

Údaje jsou k 6. 3. 2009, v procentech je míra nezaměstnanosti.

I když podle včera zveřejněných údajů bylo k poslednímu únoru v bývalém ústeckém okresu evidováno o zhruba tři sta lidí více nežli o měsíc dříve, přesto se tu najdou volná místa.

Poptávka je hlavně po zdravotních sestrách a lékařích, zájem je o zedníky, chybí pedagogové, zámečníci, svářeči, montéři. Rychle by našli práci kuchaři, řidiči nákladních automobilů a automechanici. Na Ústecku je volných na šest set míst, tedy jedno na každého jedenáctého evidovaného na úřadu práce.

Nejvíc propuštěných se na Ústecku nahlásilo z firmy ADECCO – čtyřicet šest. „Jsme personální agentura, hledáme zaměstnance pro klienty. Takže nepropouštěli jsme vlastní zaměstnance, ale lidi z jiných firem zaměstnané přes nás, většinou z dělnických profesí,“ vysvětlila včera Věra Žitná, pracovnice firmy.

Jak se bude situace vyvíjet, si nikdo nedovolí odhadnout. „Snad se nic dramatického nestane,“ míní Jaroslav Lejček z úřadu práce.