Propouštění se projednává

Čísla slíbila Marie Logrová, mluvčí majitele bývalé Setuzy, firmy Viachem Group, zveřejnit tento týden. „Zatím jednáme s odboráři,“ řekla včera Deníku.

Via Chem už udělal řadu kroků, aby Setuzu odřízl od problematické minulosti, spojené s divokým podnikáním Františka Mrázka a Jiřího Pitry.

Koncem loňského roku se firma rozpadla na čtyři samostatné celky, aby se zbavila negativní minulosti spojováné s různými podnikatelskými skupinami a firma měla větší šanci získávat úvěry. A teď to vypadá, že nové kolo snahy – oddlužit bývalou Setuzu – začátkem března roztočil ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Na schůzce, kterou Hospodářské noviny označily jako podivně utajenou, se osobně sešel se zástupci firmy a věřiteli.

Neměl to být nátlak

„Motivem setkání byla snaha seznámit věřitele Setuzy se všemi informacemi, jež by mohly ovlivnit jejich další postup při vymáhání pohledávek,“ vysvětlil Deníku Gandalovič.

„V žádném případě to ale neměl být nátlak. Bude to jen jejich rozhodnutí,“ dodal ministr. Na současné vedení STZ a Oleofinu, dvou nových složek bývalé Setuzy, má blízké vztahy jako někdejší primátor Ústí a člen představenstva firmy.

Jak vysvětlil, šlo o to, aby věřitelé nepodnikali žádné zásadní kroky až do dubna, kdy má jeho plán schválit vláda.

Nespokojený Babiš

Kritici poukazují na to, že jde o další zvýhodnění soukromé firmy, která od začátku 90. let stála stát již balík peněz. Nespokojen je ale Andrej Babiš, majitel Agrofertu, který se marně pokoušel Setuzu koupit, a teď staví u Lovosic vlastní továrnu na výrobu biosložky do nafty. Spuštěna má být v dubnu.

„Pokud chce ministerstvo zemědělství pomáhat jedné soukromé firmě, tedy Setuze, ať pomůže všem. Například Kosteleckým uzeninám a dalším.“
Co Gandalovič v Setuze slíbil? „Státní podpůrný rolnický a lesnický fond má koupit dluhopisy STZ za tři sta milionů,“ dozvěděl se Deník z dobře informovaného zdroje.

Firmy vzniklé po rozpadu Setuzy
- STZ – hlavní podíl výroby bývalé Setuzy, tedy rostlinné jedlé oleje, biopaliva a prací prášky
- Oleofin – zajišťuje dodávky surovin pro STZ
- Oleochem – výroba glycerinu, mastných kyselin
- Spolfarma – výroba kosmetiky a zubních past

Navíc by se podle tohoto zdroje měly dodávky pro Oleofin, jenž pro STZ nakupuje suroviny, platit také přes tento fond. Peníze do něj plynou ze státní kasy a rozhoduje o nich sám ministr. A už několikrát se ozvala kritika, že působení fondu není průhledné.

Staré dluhy mají následovníci Setuzy uhradit formou splátkového kalendáře pod dohledem ministerstva.

Věřitelé pomoc státu vítají

Jsou to dva roky, co týž podpůrný fond dostal bývalou Setuzu do exekuce. Vše bylo zastaveno, když její majitelé státu splatili část dluhu – přes miliardu korun. Teď chce Gandalovič podle Hospodářských novin znovu přihrát bývalé Setuze státní peníze, pod pláštíkem podpory potravinářských a zemědělských firem v době světové hospodářské krize.

Gandalovič sdělil Deníku, že ve svém kroku nevidí nic mimořádného. A snad přesvědčil i některé věřitele.

„Vítáme to, protože tak nebude oslaben zpracovatelský trh a my budeme moci udržet pěstování řepky v původním rozsahu,“ řekl David Novák, předseda představenstva Mlecoopu, jednoho z věřitelů .

ZPRACOVALI Dagmar Cestrová a Janni Vorlíček