Loni ústecký krajský soud definitivně rozhodl, že komplex je majetkem města Ústí. Ale firma PK Real, které v roce 1994 obvodní radnice centrum prodala, nyní po městu žádá zpět zaplacených 19,5 milionu korun, a to i s úroky.

Dohromady to její jednatel Václav Polák spočítal na zhruba 70 milionů.

Primátor Ústí Jan Kubata označil zmíněnou částku za nehoráznou. „Komentovat to ale nechci, to musí vyhodnotit soud,“ uvedl.

Krajský soud začal žalobu PK Real projednávat letos v lednu. „Na včerejším druhém jednání jsme soudu předložili důkazy, že to byla skutečně naše firma, která městu zaplatila 19,5 milionu korun,“ řekl včera Polák. Poté soud jednání opět odročil, termín dalšího zatím není stanoven.

Spory o sektorové centrum se táhnou už od roku 1995. Rok před tím zastupitelé Severní Terasy schválili prodej rozestavěné stavby sektorového centra společnosti PK Real za 40 milionů korun. Po uhrazení prvních splátek, celkem 19,5 milionu korun, už další platba nepřišla, a Severní Terasa začala jednat o převzetí objektu zpět. K podpisu dohody mezi městem a firmou ale nakonec nedošlo.

V roce 1996 se proto věcí začal zabývat soud. Konečný rozsudek padl až po dvanácti letech, když krajský soud loni s konečnou platností potvrdil rozsudek soudu okresního o zneplatnění prodeje kvůli chybné smlouvě. Sektorové centrum se tak znovu vrátilo do majetku města. Z objektu těsně před dokončením se ovšem mezitím stala ruina.

Polák tvrdí, že věc mohla být vyřešena už dávno, kdyby se s ním město dohodlo na vyrovnání. „Netrvali jsme na vlastnictví stavby, ale logicky jsme chtěli zpět, co jsme městu za ni zaplatili,“ vysvětlil.

A právě o to se vede nynější spor. Město zpochybnilo, že 19,5 milionu zaplatila firma PK Real. Tvrdí, že přišly ze soukromého účtu.PK Real chce za ruinu 70 milionů.

Jeho majitel Ewald Kaiser byl německým společníkem PK Real. Krátce po transakci pak ale zemřel při dopravní nehodě.

Polák řekl, že již před 10 lety při soudním projednávání trestní kauzy někdejšího starosty Severní Terasy Petra Cermana, byla tato věc osvětlena.

Cerman byl nakonec odsouzen na 3 roky a 3 měsíce za zneužití pravomoci veřejného činitele a za zpronevěru financí, které byly určeny pro neštěmickou sportovní nadaci.

„Část z těch peněz byla právě za sektorové centrum a u tohoto soudu jsme prokázali, že plátcem byla společnost PK Real,“ vysvětlil Polák s tím, že rozsudek, jež posvětil i Vrchní soud, právě nyní předložil jako důkaz toho, že oněch městu zaplacených 19,5 milionu byly firemní prostředky.

Město také argumentuje škodami, které na sektorovém centru vznikly. V době prodeje v roce 1994 byla stavba v bezvadném stavu a k jejímu dokončení zbývaly jen drobnější práce. Dnes je to bezcenná ruina. Investoři o ni nemají zájem a město ji bude muset zbourat, což jej přijde na desítky milionů korun.

Podle města tento stav zapříčinil Polák, on však naopak z toho viní město. „Do doby, než obvod schválil dohodu o odstoupení od smlouvy, jsme stavbu hlídali. Pak už ne, bylo by to nesmyslné,“ tvrdí Polák. Město s tím ale nesouhlasí, namítá, že do doby, než soud rozhodl o vrácení komplexu do jeho majetku, nemělo právo s ním nijak nakládat.

"Pan Polák si vůbec nepřipouští, že za devastaci sektorového centra může on. My jsme o tom přesvědčeni, ale je věcí soudu, jak o tom rozhodne,“ sdělil Kubata.

Město už připravuje projekt sportovního areálu, který chce na místě zchátralého objektu postavit. Již v lednu se prostřednictvím ankety zeptalo Ústečanů, jaká sportoviště by si zde přáli.

Do ankety se zapojilo přes 300 lidí, nejvíce, kolem stovky, jich požadovalo kluziště. Na druhém místě skončilo dětské hřiště a na třetím tenisové kurty. „Vzali jsme to v potaz. Navíc přemýšlíme i o dětském dopravním hřišti. Je tady na to ideální prostředí,“ uvedl Kubata.

Odhadl, že sportovat by se v novém areálu mohlo už v příštím roce. „Je reálné, že ještě letos koncem roku přistoupíme k demolici sektorového centra. Stavební práce by pak mohly začít napřesrok na jaře a na podzim může být hotovo,“ dodal Kubata.

Na zbourání komplexu má město připraveno 50 milionů korun, konečná cena včetně sportoviště bude jasná až po dokončení projektu.