Najdou se i tací, jež rovnou navrhují, aby firma svůj projekt zrušila a postavila něco jiného.

Kdy už konečně promluví?

Tento týden navíc kácející se oplocení ohrozilo cestující, kteří čekali na zastávce MHD na svůj spoj. „Už mě to opravdu rozčiluje! Kdo se má tu hrůzu koukat? A teď to ještě z někoho mohlo udělat invalidu,“ rozčiloval se kolemjdoucí Ústečan Miroslav Horký s tím, že je zvědav, kdy ta „ozdoba“ Masarykovy ulice zmizí.

O tom, co s už skoro dvě léta rozkopanou plochou v centru investor plánuje udělat, neví zatím nic bližšího ani město. Přesně to sdělil Deníku náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha. „Investor stavby, firma CPI, slíbila sdělit své rozhodnutí o pokračování či nepokračování do konce března 2009. V tuto chvíli nemám aktuálnější informaci.“

Společnost CPI, spojená například s kontroverzním Spobytem nebo také se zamýšlenou stavbou obřího logistického centra u Žďárku, měla v březnu oznámit, co bude se staveništěm dál. Mluvčí společnosti Michaela Winklerová k tomu pouze uvedla, že stále ještě mají pár dnů k dobru.

"My bychom to rádi oznámili jako prvnímu vedení města Ústí nad Labem,“ řekla.

Co mělo vyrůst u kina Hraničář?
- Oficiální název zní CPI City center
- Komplex měly tvořit dva objekty
- Hotel s kongresovou částí
- Restaurace, kavárna,
- Zalomené budovy se supermarketem
- Administrativní a obytná část
- Náměstíčka s drobnou zelení
- Komplex měl být volně průchozí

Vedení města ovšem podle Řeřichy jednalo s investorem již několikrát a apelovalo na něj, aby stavbu zahájil a dokončil. Jednání však vždy skončilo s tím, že současná finanční situace zatím neumožňuje společnosti v projektu pokračovat.

Jak dál Řeřicha vysvětlil, tato stavba je na soukromém pozemku, a město tedy má jen minimální možnosti, jak na CPI působit.

„Sice mne velmi mrzí, že to takhle dopadlo a doufám, že se podaří stavbu dokončit, ale pokud staveniště přestane vyhovovat českým zákonům, budeme jednat přesně tak, jak nám tento zákon ukládá,“ prohlásil náměstek Řeřicha.

Tržnice užitečnější kanceláří

Ústečané, jež Ústecký deník oslovil, ve většině chtějí, aby tam bylo zase parkoviště a především nová, moderní a krytá tržnice.

„Od té doby, co byly odstřeleny obě tržnice, tu vlastně žádné nejsou,“ postěžovala si Iveta Kohnová. „Na co nám tu bude milion nevyužitých kanceláří? K čemu další hotel? Nač je nám kongresové centrum? Proč alespoň jednou někdo nevymyslí něco skutečně potřebné a užitečné?“ ptala se Kohnová.

Běžný obyvatel si prostě v centru města, na dosah MHD nebo parkoviště, nemá kde levně koupit čerstvou zeleninu přímo od pěstitelů, případně pečivo, ani čerstvá vajíčka a sezónní zboží. Vše je k dostání pouze v marketech, dovážené většinou z ciziny a kvůli tomu také s diskutabilní kvalitou.

K tomu náměstek Řeřicha jen vysvětlil, že město, ani nikdo jiný, nemůže určit, jak bude směrována soukromá investice. „Pokud jsou splněny všechny legislativní podmínky, může být záměr investora realizován. Město pak může ze své pozice pouze doporučovat a je na investorovi, zda jej bude realizovat.“

Podle mluvčí CPI Winklerové tato společnost právě provádí analýzu svého stávajícího projektu stavby u Hraničáře. Takže je možné, že se ještě nějakým způsobem změní.

„Přepracování plánů stavby je ovšem náročné. Není to jen o tom, že se něco překreslí na papíře. Je potřeba také úřední cestou změnit územní rozhodnutí a stavební povolení,“ dodala k tomu mluvčí Winklerová.