Šanci na přijetí mají jen senioři, kteří se už nedokáží o sebe a svou domácnost postarat a nemají ani nikoho, kdo by jim pomohl.

Vyplynulo to z testu, který si Deník udělal. Vydávali jsme se za zájemce o okamžité umístění babičky, sice chodící o berlích, ale ještě celkem čiperné. Nepochodili jsme, a to ani přes nabídnutý úplatek ve formě sponzorského daru.

„Tak 4 roky,“ odpověděla pracovnice Domova pro seniory v Doběticích na dotaz fiktivního zájemce, jaká je u nich čekací doba. „A nedalo by se to nějak udělat, třeba kdybychom vás zasponzorovali,“ nechtěli jsme se nechat jen tak odbýt. „To by se tedy nedalo,“ rezolutně ale ukončila hovor pracovnice domova.

Bodovací systém

Podruhé jsme do tohoto zařízení zavolali už oficiálně. Vedoucí sociální pracovnice Gabriela Stanková potvrdila zhruba čtyřletou čekací dobu na jednolůžkový pokoj, kterých má domov celkem 123. Pokoje pro 2 a 4 klienty disponují jen 48 lůžky.

Jsou určená především pro ty, kteří vyžadují větší péči včetně ošetřovatelské. Na tato lůžka je podle Stankové čekací doba kratší, v řádech měsíců, maximálně do jednoho roku.

Seniorská zařízení
V Ústeckém kraji je 41 domovů pro seniory.
Z toho je 10 krajských, 24 obecních a 7 ve správě jiných subjektů. Celkem jde o 4 tisíce lůžek.
Město Ústí spravuje 7 domovů s bezmála tisícovkou lůžek.
Kromě toho kraj, města, obce i jiné subjekty provozují zařízení pro seniory jako chráněné bydlení či pečovatelské domy.

„Máme bodovací systém. Upřednostňováni jsou žadatelé, kteří to opravdu akutně potřebují a nemají přímé příbuzné, již by se o ně mohli postarat. Nebo už rodina péči nezvládá, a nelze to řešit ani terénními pečovatelskými službami,“ vysvětlila sociální pracovnice.

Podobně mluvili i zástupci dalších zařízení.
„Rychlost přijetí klienta závisí na jeho potřebnosti,“ řekla i ředitelka Domova pro seniory na Bukově Věra Vonková.

I potřebný zájemce se ale tady může dočkat až za několik let. Zařízení má 95 lůžek a v pořadníků na ně čeká kolem 800 zájemců. Místa se uprazdňují pomalu, protože bukovský domov byl donedávna penzionem určeným pro mladší a soběstačnější seniory.

V dohledné době by se to však mělo alespoň trochu zlepšit. Už v květnu začne město Ústí s přístavbou objektu, kde pak přibude 40 nových lůžek.
Specifickým zařízením pro seniory je Domov ve Velkém Březně.

Polovina z 92 zdejších lůžek je určena pro klienty trpící psychiatrickými poruchami, především Alzheimerovou nemocí.

Je jediným na Ústecku, který má registraci na péči o tyto pacienty, a tudíž jen tady je mohou přijímat.

„Kolem půl roku,“ odpověděla Pavlína Kučerová, ředitelka velkobřezenského domova pro seniory, na dotaz po čekací době. V naléhavých případech, třeba když zemře partner, který se dosud o postiženého staral, jsou podle ní i tady schopni vyhovět dřív.

Třeba umístěním potřebného na 1 ze 4 lůžek, sloužících pro seniory žijící v rodinách, o něž se ale přechodně rodinní příslušníci nemohou postarat, třeba kvůli vlastní nemoci.