„Chci uchránit malého syna a nebaví mě stále bombardovat obecní úřad, když vidím, že se stejně nic neděje,“ řekla Deníku Iveta Jiroušková z Trmic.

„Lihovar nás seznámil s postupem prací při zavádění protizápachových opatření,“ uvedla ředitelka ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jana Moravcová. Ta se se zástupci lihovaru sešla koncem minulého týdne.

Podle Moravcové bude pro rozhodnutí o dalším osudu lihovaru podstatné i to, jak se podnik projeví během následujícího měsíce, tedy dubna. „Dohodli jsme se také, že budou provedena měření emisí pachových látek.“

Podle mluvčího lihovaru Milana Křivohlavého nemá měření podnik jak ovlivnit. Provádí ho totiž nezávislá a akreditovaná osoba a u testování je prý vždy ČIŽP.

„Hlavní protizápachová opatření již lihovar dokončil. Jedna věc je ovšem nainstalovat technologii a druhá je odzkoušet ji a naučit se s ní pracovat. Tato etapa probíhá,“ vysvětlil Křivohlavý.

Zároveň připustil, že od městského úřadu v Trmicích pravidelně dostávají seznam evidovaných stížností.

Pozice lihovaru se v Trmicích i v Ústí nad Labem stále zhoršuje. Neustále si na unikající zápach někdo stěžuje. Stížnosti docházejí na úřady, do lihovaru i do médií včetně Ústeckého deníku.

Proti lihovaru byla sepsána i petice, jíž podepsalo v krátké době na devět stovek lidí. Podle trmické starostky Jany Oubrechtové byla petice již předána odboru životního prostředí na krajském úřadu. To nedávno potvrdil i vicehejtman Arno Fišera.

Fišera i Oubrechtová se také shodli na tom, že provozovatel lihovaru, společnost PLP, nesplnil podmínky stanovené v povolení stavebního úřadu Městského úřadu Trmice z ledna letošního roku k prozatímnímu užívání.

„Sliby pana Křivohlavého, nejsou naplňovány,“ komentoval situaci Fišera. „Slyšíme neustálé proklamace, ale opatření jsou nevěrohodná.“
Lihovar za 1,4 miliardy korun nechaly postavit Vodohospodářské stavby Teplice.

Reportáž z Trmic si můžete přečíst zde.