Kdo by si chtěl koupit domek a žít pak celý život ve smradu?“ stěžovala si trmická obyvatelka Marcela Heinzová. Realitní makléři tomuto názoru dávají za pravdu.
Třicet procent dolů
S názorem trmických obyvatel a činovníků realitní makléři většinou souhlasí. Argumentují přitom, že s domem anebo bytem si klient vlastně kupuje i jeho okolí.
„Zápach může snížit cenu zhruba o třicet procent. Klient totiž většinou počítá s tím, že tu bude trvale žít a vychovávat děti. Zajímá ho dostupnost školy, lékař, obchody. A také podmínky v okolí domu,“ uvedl Libor Stejskal z realitní firmy RaF Development.
„Když po příjezdu na místo ucítí klient ten kvasnicový a chlebový zápach, co se táhne Trmicemi, hned má důvod, proč nemovitost nekoupit,“ dodal.
Podobně se vyjádřila i Jaroslava Gröslová z realitní kanceláře Este–Reality.
„Jsou všeobecně místa se špatnou pověstí, kam lidé nechtějí. To je Keplerova ulice, nebo Mojžíř, Předlice. Zápach patří přesně mezi ty okolnosti, které zhoršují pověst celé lokality a zároveň znatelně snižují cenu nemovitosti,“ domnívá se.
Neprodejný majetek
Naopak Zoltán Modroczky z Finosy si myslí, že zápach sám o sobě asi na cenu mít zásadní vliv nebude. Prý je to takto těžké posoudit.
„Trmice mají nálepku méně atraktivní lokality. Jsou proto na periferii zájmu. Trmice jsou prostě všeobecně vnímány jako problémové. Lidé si zjevně myslí, že tu problémy měly, mají a budou mít.“
Trmičanka Heinzová upozorňuje, že za stávající situace se obyvatelé z nájemních bytů mohou odstěhovat z Trmic do Ústí nad Labem.
„Kde ovšem budou muset platit s největší pravděpodobností vyšší nájemné. Tak musím konstatovat, že za tichého přihlížení státních orgánů došlo k úplnému znehodnocení našich majetků,“ dodala Heinzová.
Za nedobrý považuje vliv průmyslového lihovaru také zdejší zastupitel Bronislav Špičák (ODS).
„Lihovar teď pracuje ve zkušebním provozu, což se dá považovat za určité období hájení. Je ovšem neoddiskutovatelné, že zápach logicky musí mít na cenu nemovitostí špatný vliv. A to rozhodně není dobře,“ sdělil zastupitel Špičák.
Nekonečná kauza
Problém okolo poklesu cen nemovitostí v Trmicích zaznamenala i místní radnice a vedení města. Třeba starostka Jana Oubrechtová, na níž se již kvůli tomu občané obrátili.
„Pár se jich chystá tady postavit rodinné domky, jiní je prodávají. Ty domky se stávají hůře prodejnými, realitní kanceláře se na lihovar ptají. Takže zápach z lihovaru je určitě jeden z důvodů, proč tomu tak je. Kauza se navíc celá zpolitizovala.“
Radnice ale podle starostky Oubrechtové může dnes už jen apelovat na lihovar, aby zápach odstranil. Také si myslí, že kauza hned tak neskončí.
Podle mluvčího lihovaru Milana Křivohlavého ceny nemovitostí určují především tržní podmínky a jejich technický stav.
„Samozřejmě i v Trmicích. V současnosti je zaznamenáván všeobecný hluboký cenový propad a pokles poptávky po nich. Tvrzení o poklesu ceny nemovitosti v Trmicích v souvislosti s provozem zdejšího lihovaru pokládám za pokus o spekulaci,“ komentoval to.