Tady mohou uplatnit své nároky na to, co jim společnost dluží. Úřad práce tak reagoval na insolventní návrh, který u krajského soud podali dva bývalí zaměstnanci armaturky.
Nové operační středisko
Protože se úřad práce obává, že v prostorách v Dvořákově ulici, kam jsou lidé většinou zvyklí kvůli svým záležitostem chodit, není dost místa a hrozí fronty, otevře mimo běžných úředních hodin ještě operační středisko ve své budově v Churchillově ulici.
„Bude to každý pátek do 10. dubna. Tyto dny byly vybrány proto, že je mají zaměstnanci armaturky volné kvůli snížené pracovní době,“ uvedl Juraj Joni z úřadu práce. Zaměstnanci problémové firmy byli informováni o této možnosti prostřednictvím své odborové organizace.
Firma v krizi
Signály, že ústecká armaturka je jednou z firem, které zřejmě poslala současná hospodářská krize ke dnu, se objevují od počátku roku. Ve zprávě úřadu práce o situaci v zaměstnanosti v kraji za únor letošního roku byla uvedena jako firma v režimu hromadného propouštění.
A 16. března dva bývalí zaměstnanci podali u krajského soudu návrh na zahájení insolventního řízení. Nedostali mzdu za dva letošní měsíce a část mzdy za prosinec.
V současné době má kolem 70 zaměstnanců, v únoru byla v režimu hromadného propouštění (dle úřadu práce propuštěno 10 zaměstnanců).
Firma jednala o prodeji větší části než třetiny základního kapitálu, prodej přerušil insolvenční návrh, po vyřešení situace chce vedení o prodeji dál jednat. Prodej byl i jedním z témat valné hromady 19. března.
Včera vedení společnosti jednalo o situaci kolem insolvenčního návrhu, který považuje za schválnost dvou zaměstnanců, jenž firmu opustili ve zkušební době. Dluží jim kolem čtyřiceti tisíc korun za mzdu.
Pracovní úřad vyhlásil termín, do kdy zde mohou zaměstnanci armaturky uplatnit své nároky na nevyplacenou mzdu.
Samostatnou akciovou společnosti je armaturka od prosince 1990, předtím byla součástí koncernu Sigma.
„Dlužník (rozuměj armaturka – pozn. red.) je v úpadku, neboť má peněžité závazky po dobu delší třiceti dnů po lhůtě splatnosti a není schopen je plnit.
Má více věřitelů a zastavil platby podstatné části svých peněžitých závazků,“ uvádí se v návrhu vyvěšeném v současné době na krajském soudě.
Soud nyní dává dohromady důkazy, mezi nimi zjišťuje, jaké dluhy má firma u VZP a pojišťovny ministerstva vnitra, státní správy sociálního zabezpečení i zaměstnanců.
Zoufalí zaměstnanci
S některými měl Deník možnost hovořit a podle jejich slov je situace ve firmě skutečně tísnivá. Nikdo se neodváží zveřejnit své jméno, protože nechce, aby se ocitl mezi těmi, kteří nedostávají vůbec výplatu, nebo na listině propouštěných.
Lidé ze závodu tvrdí, že předlická slévárna armaturky stojí, protože jí vyhořela trafostanice a nejsou peníze na nápravu, výroba stagnuje, v areálu se hromadí odpad jako jsou písky, struska a další, protože chybí prostředky na likvidaci.
Firma nemá peníze prakticky na nic včetně výplat. Valná hromada před několika dny měla jednat o prodeji firmy, ale návrh na insolventnost tyto plány zatím zastavil.
Deník už dvakrát požádal o vyjádření výkonného ředitele a předsedu představenstva Miroslava Straku. Odpověď nedostal.
Dozvěděl se ale, že právě včera vedení firmy celý den jednalo o tom, kde získat peníze.
Odpověď krajskému soudu na návrh insolventnosti totiž musí firma dál do sedmi dnů od chvíle, kdy ho od soudu obdrží, tedy zřejmě do konce tohoto týdne.
SPOLUPRACOVALI Dagmar Cestrová a František Roček