Souboj primadon?

Například Jan Vondráček se obává, že pokud sestaví vládu sociální demokraté, tak spolu se špatnými opatřeními zlikvidují i to, co bylo dobré.

„Jako když tu ti naši socani vyhodili všechny ředitele nemocnic plošně, nejen ty neschopné,“ rozčílil se.

I ostatní Ústečané, jež Deník oslovil, mají rozporuplné pocity. Jedni pád vlády vidí jako výsledek údajně nepřekonatelné Paroubkovy ješitnosti, druzí jako následek Topolánkovy arogance. Všichni dohromady se pak shodují na tom, že se oba chovali jako primadony.

„Nejsou schopní se pro dobro republiky dohodnout, ani když to potřebuje,“ dal se slyšet Michal Sedláček.

Nezodpovědná hra

Názory ústeckých politiků v podstatě korespondují s jejich stranickou příslušností. Například ústecký primátor Jan Kubata (ODS) má svržení vlády za krajně nezodpovědný krok opozice v době hospodářské krize a českého předsednictví EU.

„Zároveň je pro mne velmi překvapivé, že to opozici vyšlo. Jsem přesvědčen, že je to jen politická hra a že sociální demokracie neví, co bude dělat dál, kdyby dostala vládní odpovědnost. Nemá ani žádné z nebe seslané odborníky, kteří republiku z krize vyvedou,“ řekl.

Dle jeho názoru pád vlády může mít také velký dopad na obce i kraje. „Situace je teď velmi nejistá. Budeme čekat, jaké kroky udělá pan prezident. Osobně se přikláním k předčasným volbám v září,“ dodal ústecký primátor Kubata.

Petr Benda, krajský radní a představitel krajské sociální demokracie, v souladu se stranickou linií pád vlády uvítal.

"Dlouhodobě škodila občanům. Neuměla řešit dopady krize. Doufám, že nová vláda se bude k regionům chovat zodpovědněji a nebude dělat nachvály, jimiž se mstila hejtmanům. Například zadržováním peněz, které měly být investovány do projektů v kraji.“

Rozjetý vlak

Mezi starosty obvodů a obcí panuje názorová nejednotnost. Třeba Vlastimil Žáček (ODS) ze Střekova má obavy, že se zastaví realizování projektů, přerozdělování financí z EU i návaznost na IPRM.

„Noví ministři se pravděpodobně do voleb ani nestačí rozkoukat. Těžko se naskakuje do rozjetého vlaku.“


Naopak telnický starosta Jaroslav Doubrava (KSČM) nemá pocit, že by to práci jeho radnice nějak ovlivnilo. „Nemyslím si, že by nás to mohlo významně ovlivnit. Naše ekonomika je ovšem ve stavu, z něhož ji může vyvést jen vláda odborníků.“

Pohyb koruny

Ve Spolchemii se vedení nedomnívá, že pád vlády nějak negativně zasáhne do chodu firmy.

„Nečekáme, že by to nějak ovlivnilo chod podniku. Ovšem jako významný exportér musíme hlídat kurzy koruny, protože pád vlády na tento kurz samozřejmě vliv má,“ uvedl mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř.

Odboráři ze Setuzy, podle svého předáka Jana Judla prozatím vyčkávají, co bude dál.

„Samozřejmě, nebyli bychom rádi, kdyby nová vláda stopla plán podpory potravinářských podniků. Pro nás to znamená zachování zaměstnanosti.“

Hlasujte, jakou vládu byste si představovali.