„Po revoluci se všichni vrhli na podnikání a stalo se populární studovat po základní škole nějaký ekonomický směr a podobně,“ řekl Petr Jakubec, člen rady kraje, který má na starost školství.
„Dnes je absolventů těchto škol na trhu práce spousta, někteří jsou i nezaměstnaní, zato chybí jiné profese.“
Vše zhoršuje ještě fakt, že střední školy přijímají bez zkoušek a absolventů základních škol je méně než v minulých letech, berou téměř každého.
A rodiče dál volí pro své děti i profese, které už nejsou tak žádané. Jejich studium ale zní prestižněji.
„Dozvěděla jsem se, že syna mé příbuzné berou bez zkoušek do obchodní akademie a on má přitom čtyřky,“ řekla Deníku Ústečanka Jarmila Kroupová.
Trh práce přitom zoufale potřebuje šikovné řemeslníky. Je po nich poptávka i za současné ekonomicke recese.
„Je to zvláštní, třeba soustružník si může vydělat až čtyřicet tisíc korun, naproti tomu administrativní pracovník, kterých je teď přebytek, postatně méně. Zájem o technické obory je přesto stále malý,“ dodal Jakubec.
Vedení kraje proto vypsalo stipendia pro žáky nedostatkových oborů. V prvním ročníku získají při nulové neomluvené absenci měsíčně 300 korun a za vyznamenání pak jednorázově 1500 korun, v dalších letech se částky zvyšují.
Za tři roky tak může žák získat 12 000 korun, pokud bude studovat s vyznamenáním až 21 000 korun. Program bude platit už pro děti, které se na vybrané obory hlásí od letošního ledna.
Jde o číšníky, instalatéry, klempíře, obkladače, pokrývače, tesaře, řezníky, zámečníky, zedníky a obor aplikované chemie.