Trať je od prosince loňského roku připravena na obnovení provozu, ale nové vedení krajského úřadu vlaková spojení neobjednalo.

Nejsou peníze

„Nezapomněli jsme, jednáme se starosty obcí, protože je třeba získat peníze na zaplacení provozu na trati,“ řekla Deníku Veronika Kindlová, mluvčí krajského úřadu.

Podle Českých drah je třeba ročně asi 19 milionů korun. Starostové obcí kolem trati jsou ale velmi netrpěliví.

„Jediní, kdo na splnění předvolebních slibů tlačí, jsou Severočeši.cz a potom samozřejmě všichni starostové obcí na trati,“ uvedl Jaroslav Doubrava, starosta obce Telnice.

Ten doufá, že tu bude obnovena běžná doprava.

close zoom_in

Minulý týden zaslal starosta Doubrava dopis Paroubkovi. Připomenul mu slib, který ČSSD dala.

„Byl jsem pověřen starosty obcí, abych Paroubkovi sliby týkající se Kozí dráhy připomenul. Ještě jsem ale odpověď nedostal,“ dodal starosta.

Nejezdí se rok

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) již na konci ledna slíbila, že se kraj pokusí získat chybějící peníze z Evropských fondů.

Na zastupitelstvu kraje v půli tohoto týdne se sice o železniční dopravě mluvilo, kraj se konečně dohodl s ČD na tom, jak bude v kraji fungovat v letošním roce a kolik peněz bude stát, ale o Kozí dráze se při tom nemluvilo.

„České dráhy na nás chtěly více peněz, než jsme se rozhodli zaplatit, teď došlo ke kompromisu,“ upřesnila Kindlová. Jednalo se ale jen o tratích, na kterých je stále provoz. Na další ani nejsou peníze.

Doprava stojí na Kozí dráze už více jak rok.

Zničení trati kvůli dálnici zabránilo ministerstvo životního prostředí a za trať se zasadilo i ministerstvo vnitra kvůli přepravě vojáků a techniky do výcvikového prostoru Tisá.

Železniční dopravu nahradila autobusová, ale starostové se brání, že železniční je výhodnější.

„Požádal jsem o podklady, které oba druhy dopravy vyhodnotí,“ dodal Doubrava, který byl pověřen hovořit i za další starosty obcí.

Problém je i v tom, že jakmile se zastaví provoz na některém úseku dráhy, začne tento úsek hned zajímat hlavně zloděje kovů.

Zpracovali Dagmar Cestrová a František Roček