Úředníci z odborů životního prostředí ústeckého magistrátu a obvodních radnic v současnosti kontrolují stav stromů v majetku města Ústí.

Nařídil jim to v únoru primátor Jan Kubata v reakci na lednové neštěstí ve Zlíně, kde padající strom zabil dva školáky.

„Pád stromu není možné nikdy úplně vyloučit, ale my chceme udělat vše pro to, abychom preventivní činností toto riziko co nejvíce snížili,“ vysvětlil tehdy zadání hloubkové kontroly Kubata.

Na pozemcích města podle jeho mluvčího Milana Knotka roste přibližně 120 tisíc stromů.

První fáze probíhá

V současné první fázi, která potrvá do konce května, úředníci prohlížejí stromy v místech s největším pohybem osob, v blízkosti škol, školek, zdravotnických zařízení, úřadů a dalších veřejných budov či v blízkosti frekventovaných chodníků.

V další pak přijdou na řadu stromy v parcích a veškerá další městská zeleň mimo lesních porostů. Vše by mělo být zkontrolováno do konce letošního roku.

„První etapu už máme skoro hotovou. Zbývá zmapovat ještě část Klíše a Skřivánek. To doděláme příští týden,“ řekl místostarosta centrálního obvodu Jan Tvrdík.

Zatím podle něj obvodní úředníci označili bílým křížkem, tedy určili k definitivnímu pokácení, zhruba desítku stromů. Na 200 dalších je okřížkováno oranžově, tyto stromy budou ještě podrobeny odborné prohlídce.

"Neznamená to, že všechny padnou, u většiny jistě bude stačit ošetření nebo ořez rizikových větví,“ uklidňuje Tvrdík.

To potvrdil i Jan Zadražil, vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu. „Oranžový křížek na stromě neznamená, že ten strom bude pokácen.

Znamená pouze to, že se inspektoři z městských obvodů domnívají, že je vhodné jeho odborné posouzení dendrology,“ uvedl Zadražil s tím, že toto posouzení se uskuteční ještě v průběhu jarních měsíců.

Stromy k pokácení jsou značeny bíle

K pokácení jsou určeny stromy okřížkované bíle. První takové už padly. Například na Střekově, v samotném centru obvodu v blízkosti místní pošty.

„Šlo o 4 stromy v havarijním stavu. Skutečně se pak po jejich pokácení ukázalo, že byly vevnitř úplně vyhnilé,“ řekl starosta Střekova Vlastimil Žáček. V těchto dnech ještě podle Zadražila dojde k pokácení 56 rizikových stromů na území města, na které je už vydáno povolení.

Na stromy, které se jim zdají nebezpečné, upozorňují i sami Ústečané. Koncem minulého týdne například na základě takového podnětu zkoumal akáty za kostelíkem na Střekově soudní znalec Marek Hanuš.

Obyvatelé blízkého paneláku tvrdí, že při každém větru se z nich odlamují větve a obávají se, že není daleko doba, kdy vichr skolí i celé stromy. Hanuš to po prvotní prohlídce neviděl tak černě.

Nicméně uznal, že některé z akátů s puklými kmeny potenciálně nebezpečné být mohou. Na podrobném posouzení ale zatím stále ještě pracuje. Zároveň ale nabádá, že by lidé neměli propadat panice a usilovat o zlikvidování každého, třeba jen trochu nahnutého stromu.

Bezdůvodně pokácel lípu

„Před týdnem jsem byl s policisty v Olšinkách, kde jeden z místních obyvatel, údajně z obav o svůj dům, porazil padesátiletou sedmnáct metrů vysokou lípu. Ta přitom vůbec nic a nikoho neohrožovala. Naopak, přispívala ke stabilitě svahu, na jehož hraně rostla,“ uvedl Hanuš.

Někteří Ústečané upozornili na obrovský kaštan rostoucí poblíž knihovny ve Velké Hradební ulici, který je podle nich na spadnutí. Hanuš připustil, že by mohl být potenciálně nebezpečný, ale spíše jen za mimořádných povětrnostních podmínek.

„Ovšem vzdušný vír či vichřice může skolit i úplně zdravý strom,“ dodal odborník.