Hitachi vyráběla v průmyslové zóně Triangle u Žatce plazmové televize.

„Jde o nemalé prostředky, které bychom potřebovali využít jinde. Mohli bychom jimi podpořit kvalifikační programy nebo příchod nového investora,“ sdělila včera na tiskové konferenci hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).

Jde o 264 milionů korun. Hejtmanka připustila, že oznámení Hitachi přišlo jako rána z čistého nebe a podobné překvapení může připravit kterákoliv velká firma v kraji. „Vůbec jsme to netušili. Ve čtvrtek ráno vedení společnosti vše projednalo se zaměstnanci, odpoledne rozeslalo dopisy institucím,“ dodala hejtmanka.

John Conlon, výkonný ředitel Hitachi Home Electronics, slíbil, že firma dotace a investiční pobídky vrátí. Zaměstnancům dá pětinásobek mzdy jako odstupné.

Petr Víšek, mluvčí hospodářské komory, která zastupuje českou podnikatelskou veřejnost, včera upozornil, že „komora byla jedna z prvních, která volala po zrušení investičních pobídek a rovných podmínkách zejména pro tuzemské firmy“.

Pobídky totiž dostával zpočátku téměř každý, kdo přišel ze zahraničí a řekl si o ně. Také hejtmanka míní, že by se investiční pobídky měly týkat i českých firem.

Obdobná situace jako v zóně Triangle totiž může nastat i na Ústecku. Podle zjištění Deníku sice žádná ze zdejších firem svůj odchod nezvažuje, ale takové rozhodnutí vedení firem obvykle do poslední chvíle tají. Ovšem propouští se tu.

Některé větší společnosti jako například Black and Decker zaměstnávají část lidí přes personální agentury, takže se pak neobjevují na předních místech žebříčku propouštějících. Na prvním místě na Ústecku proto bylo v únoru ADECCO.

„Jsme personální agentura. Nepropouštěli jsme vlastní zaměstnance, ale lidi zaměstnané přes nás v jiných firmách,“ vysvětlila Deníku Věra Žitná, pracovnice firmy.

Stát i města do průmyslových zón investovaly řadu prostředků, aby zde zabudovaly inženýrské sítě i vybavení a tím nalákaly zahraniční firmy.

Například příjezdová cesta z dálnice D8 do zóny Severní Předlice a úprava zeleně stály téměř padesát milionů korun (tři čtvrtiny dala EU, přes 14 milionů město Ústí). Na dalších zhruba 50 milionů přišlo přemostění železniční trati, silnice, protihlukový val…

V okresu se nachází rovněž průmyslová zóna Přestanov. Dnes je velkým problémem samospráv, jak zaplnit zóny firmami, aby se peníze vrátily. “Jsem rád, že jsme na Teplicku žádnou nedělali, i když mi tehdy za to nadávali,“ liboval si včera Jaroslav Kubera, primátor Teplic a senátor (ODS).