„Město si v současné době nemůže dovolit investovat nic,“ uvedl Kubata. „Do června tohoto roku zastupitelé rozhodli o vytvoření finanční rezervy.“

Přesto ale vedení Ústí nad Labem chce divadlu pořídit nové technické zázemí během divadelních prázdnin. Tak, aby jím už soubor disponoval se začátkem sezóny a ten nebyl ohrožen a oslavy stoletého výročí založení divadla byly důstojné.

Primátor Kubata zároveň vysvětlil, že zatím neví, zda nové zázemí bude stát 2, či 8 milionů korun. „Věřím ale, že se to podaří. Udělení cen Thalie v rozhodování o penězích pro divadlo nehrálo žádnou roli. Mohlo by nám ale pomoci u dalších institucí,“ pokračoval Kubata.

Severočeské divadlo opery a baletu totiž letos při udělování cen Thalie zaznamenalo historický úspěch. Žádné jiné divadlo v republice nezískalo hned dvě.

Jaké potřebuje divadlo opravy?
* nutná je oprava střechy
* potřebuje opravy omítek
* pravděpodobně prasklého zdiva
* důkladně vymalovat
* odstranit následky vlhka
* odstranit chemicky plísně
* novou oponu, stará je potrhaná
* techniku (cca 2 až 8 mil. Kč)
* rekonstrukce může stát podle odhadů až 100 milionů Kć
* ty však Ústí nemá a hledá jinde

Ty divadlu získali čínský tenorista WeiLong Tao za svůj výkon v titulní roli inscenace Offenbachovy opery Hoffmannovy povídky. Další pak obdržel Vladimir Gončarov za baletní výkon při roli Čobana v tanečním představení Cikánské kořeny.

Jak doplnil ředitel divadla Tomáš Šimerda, není to ovšem tak, že by město do divadla neinvestovalo vůbec. „Nedávno jsme získali novou podlahu do baletního sálu. Speciální kritiny tohoto druhu jsou velmi drahé,“ řekl Šimerda.

Podlaha je pro balet důležitá například kvůli zdraví tanečníků. Potvrdil to šéf baletu Vladimír Nečas. „Snižuje nebezpečí poranění a lépe se na ní tančí.“

Největší smůlou je ovšem podle Kubaty neexistence dotačních titulů pro zoologické zahrady a divadla v integrovaném plánu rozvoje města (IPRM). Pravidla pro jeho tvorbu určila EU.

„My však budeme vhodné dotační tituly hledat,“ dodal Kubata s tím, že plány na rekonstrukci jsou již dávno připravené. Ať už na rekonstrukci kompletní, nebo na opravy jednotlivé. Překážkou k jejich provedení je finanční krize a také očekávaný daňový propad.