Při stěhování se ovšem strhla prudká debata mezi majitelem pozemku, kde stála doposud a zástupci střekovského obvodu. O další rozruch se postaral i místní zastupitel s jedním ze zdejších občanů.
Střekovský starosta Vlasmil Žáček a vlastník bývalé svádovské fary Bruno Kohlhofer se dohadovali o událostech, které odvozu sochy předcházely. „Papír na to máte, tak si ji odvezte,“ dal se slyšet Kohlhofer.
Zároveň by měly skončit i údajné trable, jež se sochou měl. „Nejde o to, že problémy skončí. Jde o to, že když tedy ta shocha má takovou hodnotu pro republiku, tak by se o ní někdo měl postarat, protože chátrá,“ uvedla Kohlhoferova asistentka Taťána Midrlová.
Sloup se na pozemek rakouského občana Kohlhofera dostala ještě předtím, než jej odkoupil. Rozhodl o tom tehdejší národní výbor. Po té, co pozemek Kohlhofer odkoupil, začalo se táhnout jednání o odvozu sochy.
Rakušanův právník se nejprve pokusil zahájit řízení o nálezu sochy, požadoval nálezné a dokonce navrhoval variantu, že by si sousoší ponechali. To bylo v roce 2006. Později od tohoto návrhu upustili. Střekovský obvod však musel zdlouhavě zjišťovat, komu vlastně socha patří a kdo ji má v evidenci.
„Nikdy to nebylo tak, že bychom na ni zapoměli. Sousoší mělo své evidenční číslo. Vždy patřila státu. Pochybnosti o tom, kdo ji má ve správě způsobil pravděpodobně úředník národního výboru,“ bránil se Žáček s tím, že obvod ani evidenci památek nevede. Tu má totiž na starosti ústecký magistrát.
Jak doplnila Olga Nováková z úseku správy a evidence majetku střekovského obvodu, sousoší nebylo v inventurním seznamu úřadu. Proto musel zjišťovat, kdo ho vlastně má na starosti.
„Kontaktovali jsme magistrát i církev. Své rejstříkové číslo ovšem vždy měla. Nakonec jsme ji zařadili do svého inventurního seznamu my,“ popsala Nováková z úseku správy majetku, jak zdejší obvodní úřad postupoval.
Debata mezi Kohlhoferem a zástupci střekovského obvodu nakonec utichla a řemeslníci bez problémů pokračovali v rozebírání kulturní památky i jejím nakládání na nákladní automobily. Převezena bude na restaurátorské pracoviště, do Hořic v Čechách.
Podle Libora Teplana z úseku investic přijde zrestaurování na 1,97 milionu korun bez DPH. „S devítiprocentní DPH to bude stát 2,147 milionu korun. Financuje to obvod i magistrát města, je požádáno i o dotaci. O ní však ještě není rozhodnuto,“ dodal Teplan.
Ivan Tlášek, akademický sochař a vedoucí restaurátor, má na starosti přepravu sloupu a samozřejmě také jeho zrestaurování.
„Jednotlivé části sloupu se musí pečlivě oddělit, opatrně naložit a odvést do restaurátorské dílny v Hořicích,“ vysvětlil Tlášek. „Mezitím Střekov zajistí nový základ v parku. Z technologických důvodů je nejlepší práce provádět přes léto, počítám, že dokonce září budeme hotovi.“
Stěhování sloupu přihlížela řada obyvatel Svádova. Někteří se dali slyšet, že by chtěli, aby se jim sloup po zrestaurování vrátil. Dokonce kvůli tomu prý vzniká i petice. Nové místo, kde by měl stát, bude v parku TGM na Střekově. Posvětilo to ministerstvo kultury i památkáři.
Výkonný památkář Petr Hrubý z ústecké pobočky památkového ústavu k tomu uvedl, že ve Svádově žádné jiné vhodné místo nenašel. „Ani v parku na Střekově to není ideální,“ komentoval to nedávno.
Okolo poledního se ovšem o další rozruch postaral střekovský zastupitel Viktor Malinkovič, s ještě dvěmi dalšími občany. Ti si zřejmě mysleli, že se sochu někdo pokouší odcizit. Zastupitel Malinkovič ovšem shledal, že je vše v pořádku a práce mohly pokračovat.
„Znovu jsem panu starostovi tlumočil, že neznám nikoho, kdo by s vymístěním sloupu souhlasil z obyvatel Svádova. Otevřeme to na úterním zastupiutelstvu a navrhneme alternativní místa. V tomto smyslu připravujeme i petici občanů,“ vyjádřil se zastupitel Malinkovič.