„Rodiče si konečně začali uvědomovat, že řemeslo dává šanci, že jejich dítě bude mít za několik let zajištěnu často dobře placenou práci,“ řekl Deníku Vítězslav Štefl, ředitel Integrované střední školy stavební v Krásném Březně.

Právě tato škola je jednou z několika na Ústecku, jejíž žáků se týká nový program Ústeckého kraje na podporu vybraných profesí. Umožní získat několikasetkorunové měsíční kapesné a prémii za vyznamenání na konci roku.

„Je to super, už dlouho jsme po něčem takovém volali,“ sdělila Deníku Alena Poradová, ředitelka ústecké Střední školy technické. „Kdysi tu něco takového bylo a rozhodně to mělo vliv na zájem o řemesla, protože to oslovilo rodiče dětí, pro které jsou tyto obory vhodné. Navíc bude program ovlivňovat i docházku.“

Absence je velký problém

Peníze od kraje totiž získá jen ten žák, který nebude mít během roku neomlouvenou žádnou hodinu. Absence je přitom jedním z problémů, se kterou se současné střední školství potýká.

Školy teď zvažují, jak programu kraje využít, aby pomohl co nejlépe docházku vylepšit. Určití rodiče by totiž zřejmě omlouvali dodatečně i záškoláctví, jen aby dítěti kapesné zůstalo. Navíc si zletilí žáci píší omlouvenky sami. „Možností je, že omluva bude platit, jen pokud bude potvrzená od lékaře,“ řekla například Ljuba Vrátná, zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy Stará 99.

V nadšení nad novým programem kraje byla poněkud zdrženlivější, i když i ona je přesvědčena, že náboru do řemeslných oborů to pomůže: „Jen je trochu divné, že někteří zřejmě půjdou za penězi,“ povzdechla si.

Zato Vítězslav Štefl je o výhodách programu zcela přesvědčen. „Máme už podobnou spolupráci zavedenu s Metrostavem a už se to ukázalo jako výhodné. Funguje to.“

Volná místa pro řemeslníky

Od začátku devadesátých let se dostávaly řemeslné obory do stínu, popularitou je zastínily zejména střední ekonomické školy, ale dnes je už na trhu práce přebytek jejich absolventů. Naproti tomu se i za současného masivního propouštění stále objevují inzeráty na neobsazená místa řemelníků.

Program krajského úřadu podporuje řemesla číšník, instalatér, klempíř, obkladač, pokrývač, tesař, řezník, zámečník, zedník a obor aplikovaná chemie.