Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kubata: Městem nepochodovali skauti

Ústí nad Labem - /ROZHOVOR/ Primátor města Jan Kubata odpovídá na otázky ohledně sobotního pochodu nacionalistů Ústím.

21.4.2009 3
SDÍLEJ:

Policie kontroluje po jednom příjezd pravicových radikálů, kteří dorazili z Drážďan. Je jich asi jen 15 a chovají se slušně, nechávají se v klidu prohledat policií.Foto: Deník/Karel Pech

ON-LINE PŘENOS Z POCHODU ZDE

Co byste vzkázal těm, kteří tvrdí, že bezpečnostní opatření ze strany města byla přehnaná?
Vzkázal bych jim, že v sobotu nepochodovali městem skauti, ale nejagresivnější politické hnutí v zemi. Odkázal bych je současně na informace policie o obrovském množství zbraní, zabavených extremistům – nože, tyče, bodáky, baseballové pálky, apod. Celkem 90 procent všech opatření byla učiněna Policií ČR, jíž jako primátor nevelím, ale to není důležité. Vzhledem k počtu pravicových i levicových extremistů, celkem zhruba 650, byla policejní opatření zcela adekvátní. Nejen, že se v rámci nich podařilo oddělit anarchisty od neonacistů, kteří by se jinak ostře střetli a došlo by k „válce“ v ulicích, ale vědomí důrazných opatření rovněž zabránilo mnohým neonacistům do Ústí vůbec přijet. Pokud by opatření důrazná nebyla a došlo by ke zraněním či škodě na majetku, stejní lidé, kteří kritizují přehnanost opatření, by pravděpodobně žádali mé odstoupení z funkce kvůli laxnímu přístupu k celé věci.

Přesto ale přerušení provozu MHD může být vnímáno jako nešťastné a pro město paralyzující, čím toto bylo opodstatněno?
Provoz městské dopravy nebyl přes den přerušen, pouze na žádost Policie České republiky nejezdily autobusy přes centrum města a využívaly objízdných tras. MHD byla přerušena jen v době od 24.00 do 3.00 hodin, takže se dopravní opatření negativně dotkla jen velmi malého počtu lidí.

Nacionalisté již oznámili, že chtějí založit tradici těchto pochodů, pokusíte se najít legální způsob, jak jim to zakázat?
O legální způsob, jak neonacistům překazit jejich akci, jsme se pokusili zákazem pochodů, podnětem na Okresní státní zastupitelství ve věci propagace fašismu či dopisem ministru spravedlnosti s žádostí o změnu shromažďovacího zákona. Musí však dojít k celonárodní rozpravě o boji s extremismem a na konci tohoto procesu by měla být mimo jiné změna zákonů. Neonacisté a další extremisté by měli tvrdě narazit na zavřenou bránu demokracie. Ta by neměla existovat proto, aby se za ni nemohli schovávat. Pokud se pochod neonacistů stane v Ústí tradicí, tradicí bude i velký odpor veřejnosti a důkladná příprava všech policejních a jiných složek.

Jak se vypořádáte s četnými trestními oznámeními, jež na Vás podali AN Sever?
S tím se musí vypořádat ten, kdo bude posuzovat oprávněnost neofašistických nesmyslů, které jsou zde uvedeny.

Co uděláte s únikem informací z ústeckého magistrátu (podklady pro trestní oznámení, na nichž podle nacionalistů měli spolupracovat úředníci, či zaměstnanci města)?
O žádných únicích nejsem informován. Obdržel jsem pouze od vás informaci, že jsou v řadách zaměstnanců města sympatizanti neonacistů - to samozřejmě nelze nikdy zcela vyloučit. Zjistit to nějakým vnitřním vyšetřováním je nemožné. Osobně však o tomto úniku informací pochybuji.

Autor: Janni Vorlíček

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Hana Aulická Jírovcová (vlevo) a Tereza Hyťhová se zúčastnily setkání v rámci akce Deník-bus.
1 70

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Drama Skleněný zvěřinec.
10

FOTO: Simona Stašová vyprodala Forbínu, pobaví i beneficí

Brom: Budeme vítězit. Za to dám ruku do ohně!

Ústí n. L. /ROZHOVOR/ - Trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom nepropadá hysterii a věří, že se jeho tým vyhne baráži.

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Ústecký kraj - Bohém s bílým kloboukem, rastaman nebo prodejce semen léčivých bylin u Pirátů, případně vydavatel Teplického kurýru u Rozumných. I s takovými profesemi se můžete setkat na kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny.

Výstava k desetiletí Krajské zdravotní je k vidění v Ústí

Ústí nad Labem - Návštěvníci ústecké nemocnice mohou tento týden zhlédnout putovní výstavu k desetiletí Krajské zdravotní (KZ), která je v přízemí budovy B.

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení