„Na parkovišti mi odřeli bok auta a naštěstí jsem byla u toho, takže jsem znala viníka. Oprava se hradila z jeho zákonného pojištění. Měla jsem poškozený blatník z podobné události předtím, kterou jsem ale zavinila sama, a tak mě napadlo tvrdit, že to souvisí s novou nehodou. Nakonec jsem ale nepodváděla,“ uvedla žena, která nechtěla být z pochopitelných důvodů jmenována.

Jeden z dotázaných dokonce otevřeně přiznal, že zhruba před deseti lety způsobil havárii, ale druhý řidič ji na jeho žádost nahlásil na sebe, aby šla hradit z jeho zákonné pojistky. Dal mu za to dva tisíce na ruku.

Česká pojišťovna teď uvádí, že se jí daří podvody více odhalovat. Slouží k tomu nový testovací program, který dokáže vyhodnotit a přesně analyzovat data, která má pojišťovna k dispozici.

Takhle vypadá počítačová simulace nehody, která umožňuje expertům z České pojišťovny zjistit, nakolik popsali účastníci srážky celou situaci věrohodně.

„V rámci testovací fáze jsme takto zkoumali třináct havárií a po jejich analýze se sedm z účastníků nahlášených nehod pak přiznalo, že k havárii vůbec nedošlo nebo se staly za jiných okolností,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Program vytvoří animaci nehody a tu pak mohou odborníci zkoumat z různých úhlů pohledu. V Ústeckém kraji se takto podařilo pojišťovně vyjasnit během prvních tří měsíců roku devatenáct případů, za které by jinak zaplatila 1.9 milionu korun.

Kromě nové počítačové metody k tomu dopomohly i osvědčené způsoby práce detektivů. Některé případy by mohly sloužit jako filmové scénáře.
Na Ústecku to byl případ ženy, která ve veřejné dražbě získala činžovní dům.

Když jí kvůli dluhům odstřihli elektřinu a zastavili plyn, dům pojistila na dvanáct milionů a po roce v něm vypukl požár. Naštěstí se ho podařilo uhasit. Při vyšetřování se našel v domě výbušný systém z propanbutanových lahví, který měl explodovat. „Z pojištění tedy majitelka domu nedostala nic,“ konstatoval Bálek.

Podle statistiky tvoří pojistné podvody čtrnáct procent všech nahlášených případů.