A nebo zůstane opuštěná a bude chátrat jako sousední Vrbenského lázně?

Do dvou měsíců totiž bude objekt prázdný. Technickohospodářští pracovníci současné STZ se stěhují do ústecké chemičky, protože nový majitel obou společností, ViachemGroup, tím zvyšuje efektivitu výroby.

„Určitá jednání o dalším osudu celého objektu probíhají, ale nechci zatím předjímat, jak dopadnou,“ uvedla Marie Logrová, mluvčí STZ, která vznikla z bývalé Setuzy.

„V každém případě máme zájem na tom, aby byl i nadále důstojně využíván a zůstal dominantou Žukovovy ulice. Jsme si vědomi jeho historické hodnoty, i když prošel množstvím etap, které na něm zanechaly své stopy. Pro mě samotnou, přestože nejsem z Ústí, má budova určitý historický duch,“ dodala.

Uvnitř stavby je i bývalá pracovna podnikatele Schichta, dokumenty a další věci spojené s historií Setuzy i samotného města. „Probíhají klasické inventurní soupisy s odpovědností jednotlivých zaměstnanců, vše je pod kontrolou a eviduje se,“ ubezpečila Logrová.

Vědecký tajemník ústeckého muzea Václav Houdek je přesvědčen, že se budova mohla stát kulturním centrem Střekova. „Ta stavba je důležitá jako ukázka industriální architektury doby na přelomu 19. a 20. století, kdy se utvářela podoba města,“ řekl Houdek.

Stavěla ji firma Alwina Köhlera, který také vytvořil Větruši a další cenné stavby. Bohužel se neví, který architekt ji projektoval. Nicméně u této budovy jde také o to, jakou roli sehrála v historii města.

Ústecký architekt Matěj Páral považuje budovu za natolik impozantní, že by v ní mohla sídlit střekovská radnice a zbytek sloužit jako kanceláře firem.

„Budova i vnitřek jsou sice trochu omšelé, ale je zde spousta architektonických prvků té doby. Rozhodně je výraznější než ta, kde dnes radnice sídlí,“ míní. Další prostory i sál by mohly sloužit pro kulturní akce.

Vlastimil Žáček, starosta Střekova, se této myšlence nebrání. Podle něj by se ale mohly prostory bývalých kanceláří využít spíše jako učebny pro vysokoškolské studenty nebo kolej.

Co se bude s uvolněným objektem dít dál, nezajímá obyvatele města poprvé. První spekulace se objevily již v roce 2007, kdy tehdejší Setuza vyhlásila, že finanční problémy vyřeší prodejem budov. Správní budova však zůstala majetkem firmy.

Teď se otázka jejího dalšího osudu stala opět aktuální. Očividné je, že budovu postavenou zhruba před sto lety v roce 1911, už STZ nebude potřebovat.