„Na Ústecku je to o 316 osob více než před měsícem,“ konstatuje se ve zprávě.

Nejvíce zaměstnanců, devatenáct, propustila trmická Kolbenschmidt, která dodává výrobky především právě pro automobilový průmysl. Dalších patnáct propustila ústecká chemička.

„Není třeba bít na poplach. Od roku 2002 už odešlo na šedesát zaměstnanců a každým rokem se počítá se zefektivněním výroby a snížením počtu. Některá pracovní místa rušíme, ale s novými výrobami zase další vznikají,“ řekl včera Zdeněk Rytíř, mluvčí Spolku.

Popřel i dohady, že má chemička vážné existenční potíže. „To je nesmysl,“ sdělil, i když i tato mamutí firma musela částečně omezovat některé výroby.

Omezování výroby

Očekávalo se, že severní Čechy jako průmyslový kraj důsledky krize zasáhnou. I když tu není automobilový průmysl, nachází se zde spousta firem, které jsou na něj napojeny.

Nikdo nebyl ale schopen odhadnout, jak hluboký zásah to bude. „Poslední čísla jenom dokládají, v jak hluboké recesi se česká ekonomika na začátku roku nacházela,“ řekl prezident hospodářské komory Petr Kužel právě nad posledními výsledky vývoje v průmyslu.

Dodal, že březnové oživení průmyslu díky zavedení šrotovného v Německu bylo zábleskem naděje, ale přesto je další vývoj pro kapitány průmyslu zklamáním. „Očekávali jsme, že pokles výroby nebude již tak velký,“ míní.

I když jsou náznaky, že se v zahraničí zvyšuje poptávka po zboží a to by mohlo ovlivnit i situaci v České republice, odborníci očekávají v následujících měsících další růst nezaměstnanosti.

Řada zaměstnavatelů se dál na Ústecku snaží čelit poklesu zakázek tím, že omezili výrobu. Zaměstnanci chodí do práce jen v určité dny a dostávají pouze část mzdy.

Volná místa

O stovku méně než minulý měsíc je ovšem volných míst, celkem jich úřadu nahlásili zaměstnavatelé 425, na jedno tak připadá přibližně 18 zájemců. Ještě pesimističtěji tato čísla vyznívají v porovnání s předchozím rokem, kdy jich bylo jednou tolik (969).

Zájem je o lékaře, zdravotní sestry, řemeslníky jako svářeče či zámečníky a kuchaře.