Tito dva zaměstnanci ústecké Univerzity J. E. Purkyně se rozhodli ujet za devět dní trasu Nová Ves u Jablonce nad Nisou, kde Nisa pramení, až k ústí Odry do Baltu. Neboli až na Rujánu do přístavu Sassnitz. Startují dnes.

Kam se dřív jezdili Češi koupat

Svou letošní akci nazvali Cykloexpedice N–O–R–D 2009. „Znamená to Nisa – Odra – Rujána – a Domů,“ prozradil Milan Jeřábek s úsměvem. A proč chtějí až na Rujánu? „Rozhodli jsme se podívat po té době i do míst, kam jezdili dříve Češi hodně na dovolené,“ shodli se oba.

Není to ale poprvé, co se společně do takového „podniku“ pouštějí. Už předloni se vydali na cyklotrasu Ústí – Hamburk. Úspěšně ji zdolali ve stanoveném čase, přiznali ale poté, že si sáhli na dno svých sil. Již tehdy z akce dělal Ústecký deník reportáž, která měla mezi čtenáři velký ohlas.

„I letos to bude dobrodružství. Vlastně pořádně nevíme, co nás čeká, koho a co potkáme. Zamluvili jsme si noclehy v penzionech předem, ale stát se může cokoli,“ řekl včera Petr Lauterbach.

Cesta povede převážně podél řek

„K rozhodující části, od pramene Nisy k ústí Odry máme díky originálnímu průvodci Esterbauer podrobné údaje,“ byl spokojen Milan Jeřábek.
Jak sám spočítal, cyklotrasa obnáší 630 km, prochází většinou (ze 60 %) mimo silnice či po nefrekventovaných okreskách zpravidla v blízkosti vodního toku.

Nepojede se jim ale zle. Asi 80 % celkové vzdálenosti jsou asfaltové cesty, vhodné pro trekkingová kola.

„Pro zbytek cesty máme cyklomapu Rujány a přilehlých oblastí,“ vysvětlil Jeřábek.

„Zhruba na den jízdy nám však odpovídající mapový podklad dosud chybí,“ povzdechl si. Ale jak dodal jeho kolega, už to má v sobě zárodek budoucího dobrodružství. „Předpokládáme, že za den ujedeme v průměru 90 až 100 kilometrů,“ věří oba.

TRASA CESTY: