Město za ně mostecké firmě Herkul, která vyhrála výběrové řízení, zaplatí bezmála 85 milionů korun.

„Je to nehorázná cena, daly by se za ni postavit pomalu dva takové domovy. Dělaji jsme si vlastní projektový list a cena nám vyšla na 45 milionů bez DPH, ale i s daní bychom se vešli do 50 milionů korun,“ tvrdí opoziční zastupitel Jaroslav Kubín.

Při 40 pokojích, které v přístavbě vzniknou, vychází cena jednoho přes 2 miliony korun. Paradoxem je, že pětkrát tak velké nové byty v sousedních bukovských domech vyjdou zhruba o 200 tisíc korun levněji, a přesto se je městu za 4 roky nepodařílo všechny prodat.

I Josef Nun z Ústavu racionalizace ve stavebnictví se nad cenou pozastavil. „Samozřejmě ke stavební části je nutno připočíst vedlejší rozpočtové náklady, vybavení a samozřejmě DPH. Ale i tak, to by ten domov snad musel být z mramoru,“ řekl.

Město Ústí ale oponuje, že cena vlastní stavby je jen 61,2 milionu korun a že to je odpovídající.

„A zbylé náklady nezahrnují jen vnitřní vybavení, ale také třeba zasíťování pozemku či sadové úpravy okolí,“ řekl mluvčí města Milan Knotek. Kubínovo tvrzení o předražené zakázce odmítla také náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

„Vše probíhalo standardně podle zákona, nic podivného kolem toho se nedělo,“ uvedla. Podle ní jde spíše o úspěch města, protože na tuto investici získalo evropskou dotaci, která uhradí 92,5 procenta nákladů na ni.

„Je to klíčová investice v sociální oblasti, pro seniory se tady dlouho nic nebudovalo. A přestože se 7 domovovy patříme k městům, které jich spravují nejvíce, celkem 7, pořád jejich kapacita nestačí poptávce,“ zdůraznila. To potvrdila i ředitelka bukovského zařízení Věra Vonková. „V pořadníku na umístění čeká 760 seniorů,“ ře­kla.