Ústeckému deníku to sdělil náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha. „Máme vizi nového projektu, kterému předběžně říkáme ekologický dům,“ uvedl Řeřicha.

„Postavit ho chceme za peníze z dotačního titulu v horní části zoo. Vyjde dle našich předběžných odhadů na 50 milionů korun. Primárně by tu mělo být přírodovědecké oddělení DDM.“

Děti si tu budou moci vyzkoušet chovatelskou činnost, péči o svěřená zvířata, provádět biologické pokusy a podobnou související činnost. Vše ve spolupráci se zkušenými pracovníky zoologické zahrady.

Dům má samozřejmě kromě samotné zoo a DDM sloužit i dalším návštěvníkům zahrady. Mimo jiného se v něm bude možné dozvědět něco o alternativních zdrojích energie či pohonných hmot.

Další možností je využívat jej pro školy jako doplněk běžné výuky přírodovědy na základních školách.

„Myslíme si, že je to velmi pěkný projekt. Nechali jsme se inspirovat podobnými centry v republice, například v Ostrově, kam jsme se jeli podívat, případně v zahraničí, kde s tím mají skvělé zkušenosti,“ vysvětlil Řeřicha.

Příští týden by se měla ohledně projektu sejít první pracovní skupina, jež bude mít za úkol zpracovat první studie proveditelnosti. Přáním města je, aby se na něm podíleli i odborníci z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP).

Vedení zahrady se plánu vůbec nebrání, naopak podle vyjádření svého ředitele Tomáše Krause patří k nositelům této myšlenky.

„Považuji to za výborný projekt. Spojení zoo a DDM v oblasti přírody a výchově k ochraně přírodního prostředí je ideální symbioza. Co lepšího děti, které docházejí do těchto kroužků, může potkat? Nehledě na využití pro základní školy,“ vysvětlil Kraus.

Ani DDM se myšlence nebrání a jak vysvětlil Jan Eichler, ředitel DDM, také prý patří k autorům této myšlenky.

„Nám se to velmi líbí. Pokud nápad město skutečně vezme za své, je to realistické. Lze na to úspěšně žádat dotaci z některého programu ministerstva životního prostředí. Rád v tom pomohu, Ústí by takové centrum potřebovalo,“ myslí si.