Oproti startovnímu dnu prvnímu, kdy je v Liberci zastihla prudká průtrž mračen, hlásí: Větrno, ale pohoda.

Za sobotu 23. května ujeli 100 kilometrů, nadšeni jsou z městečka Görlitzu/Zgorřelce ležícího na řece Nise, podél níž jedou. Polovina historického městečka patři Polsku, druhá – ta reprezentativnější – Německu.

„Je tam nově zrekonstruovaný most do Polska, poledne jsme strávili na terase příjemné kavárničky. Görlitz je město velice živé, je v něm hodně turistů i místních. Na náměstí jsme viděli pána s flašinetem, jako vystřiženého ze starých časů. Měl nádherné písničky, u něj jsme trochu postáli a poslouchali muziku,“ byl spokojený cyklista Milan Jeřábek.

S kolegou ocenil i krásné a starobylé kostely v Görlitzu, hlavně gotický Peterskirche poblíž náměstí. „Jako geograf, jsem se také musel podívat na 15. poledník, který Görlitz prochází. Na jeho místě stojí takový globus…“

Dvojice se snaží „sbírat“ cestou v informačních střediscích materiály o navštívených místech, je to ale trošku problém. „Jsme trošku limitovaní tím, co uvezeme,“ smál se Petr Lauterbach. „Nemůžeme tedy brát vše. Nemáme to kam dát a je to těžké,“ vysvětlil.

Cesta byla pěkná, klikatila se podél ještě úzkého toku Nisy. „Nestalo se nám, že bychom jeli po normální silnici. Z 90 % to byla kvalitní a široká asfaltová cyklostezka, zbytek pak přidaný pruh vedle silnice po poli,“ řekl Milan Jeřábek. Chválil i ochotnou majitelku penzionu, kde spali. „Vše nám ukázala, poradila kam zajít na jídlo…“

Cesta vedla i krajinou, kde se dříve těžilo hodně hnědého uhlí. „Viděli jsme nově zatopený lom, byl obrovský – několikanásobně větší než je třeba jezero Milada v Chabařovicích. Už se využívá k rekreaci, lidi se zde koupou a brázdí jej plachetnice,“ popsal Milan Jeřábek.

Ohromné jezero ale pro oba nečekaným „objevem“ nebylo, cestu mají zmapovanou. „Překvapilo a potěšilo nás ale, jak pěkně je pěkně zrekonstruovaný klášter St. Marienthal, kde jsme z pátku na sobotu spali. Strávili jsme tu svou první noc na cestě,“ řekl o památce ze 13. století, založené manželkou krále Václava 1.

„Z počátku 90. let se rozhodlo, že bude rekonstruován na takzvané Mezinárodní centrum setkávání, jeho kapacita je asi sto lůžek. Byly obsazené, ubytování jsme tam získali horko těžko. Ale moc se nám tam líbilo: je to pěkný areál v Žitavě u vody. Historie tu na vás doslova dýchá,“ ohlédl se Milan Jeřábek.

V klášteře odděleně žije svůj vlastní život čtrnáct jeptišek cisterciánek. Dvojice z Ústí však měla trošku smůlu – viděla jen jedinou.

V neděli pokračují cyklisté dál kolem Nisy, krátce po jejím soutoku s Odrou je pak čeká další ubytování. „V sobotu jsme se zdrželi v Görlitz, nechtěli jsme si ho nechat ujít. Dostalo nás svou atmosférou, v neděli ale máme na cestě méně lákadel. Takže asi bude naše cesta rychlejší,“ věří Petr Lauterbach.

Zatímco Ústecko zažilo v sobotu parné počasí, cyklisté v Německu jej měli „tak akorát“. „Bylo to na krátký rukáv, dusno nebylo. Ale zastihl nás i velký vítr, jednou mě dokonce jednou shodil z kola,“ uzavřel Milan Jeřábek z ústecké univerzity povídání ke druhému dni Cykloexpedice N-O-R-D. A jen pro oživení – ta zkratka znamená Nisa – Odra – Rujána – a Domů.