Jak následně Deníku „útočník“ přiznal, nečinil tak kvůli tomu, aby se proslavil nebo předvedl, ale kvůli nesouhlasu s politikou ČSSD a Jiřího Paroubka.

„Nelíbí se mi způsob, jakým pan Paroubek vystupuje a jak neustále lže. Tuto formu odporu jsem viděl jako jasné východisko,“ sdělil Jan Malina.

Tvrdý zásah, trestní oznámení

Okamžitě po útoku jej tvrdě zpacifikovalo několik členů početné ochranky, která se na mítincích ČSSD pohybuje od začátku „vaječných útoků“ směřujících na Jiřího Paroubka v mnoha městech ČR.

Současně s bodyguardy se mladíka chopil také strážník Městské policie Litoměřice, který ho legitimoval a vyměřil mu blokovou pokutu. Jejímu zaplacení se však mladý muž bránil. Později přiznal, že ji rád zaplatí.

Jiří Paroubek komentoval útok jen krátce. Odsoudil jej jako zoufalý krok. Dále uvedl, že útočníka je mu líto a že to neměl dělat, když se jako malý nenaučil ani házet.

Celý „vaječný útok“ a především pak reakce ochranky Jiřího Paroubka bude mít ještě dohru. Krátce po tom, kdy se první zpráva o incidentu objevila na webu Deníku, kontaktoval redakci Stanislav Penc.

Kritika, díky, gratulace

„Na základě reportáže ohledně mítinku Jiřího Paroubka v Litoměřicích a zveřejněných fotografií hodlám podat trestní oznámení na tzv. ochranku Paroubka.

Důvodem je zdokumentovaná agresivita oněch osob a tím na veřejnosti spáchání trestného činu výtržnictví,“ reagoval na dění na litoměřickém náměstí krátce před pondělním polednem Stanislav Penc, bývalý aktivní politik za Stranu zelených, bojovník proti komunizmu a propagátor koz.

Čin Jana Maliny vyvolal na Mírovém náměstí okamžité reakce. Například skupinka žen s oranžovou růží v rukou jej hlasitě kritizovala. Ovšem současně se ke studentovi hlásilo také několik náhodných kolemjdoucích, kteří mu gratulovali, případně děkovali.

Při akci v Litoměřicích se také přímo před podiem procházely dvě postavy převlečené za marťany. Ty stříkaly po plakátu předsedy ČSSD vodní pistolí a v rukou držely transparent, na němž byla rudá hvězda a nápis „Přiletěli jsme se spojit“. Také proti nim zasáhla poměrně razantně ochranka.

Klid nebyl ani v Roudnici

Klidná atmosféra nepanovala ani na předešlé předvolební akci ČSSD v Roudnici nad Labem, kde na Jiřího Paroubka jeden z přítomných občanů vykřikoval vulgární výrazy. I zde se „aktivisty ujali“ bodyguardi.

Předseda ČSSD muže nejprve vyzval, aby své výhrady šel říci všem do mikrofonu, když pozvání odmítl a pokračoval v kritice, tak na něj Jiří Paroubek vyslal strážce, kterým současně nařídil přivolání policie. Několik mužů v černých brýlích staršího občana následně oddělilo od desítek příznivců ČSSD, kteří se na roudnickém Karlově náměstí sešli.

Odmítl mikrofon, tak jej odvedli

„Zpátky mě nechtěli pustit. Několikrát mi řekli abych mlčel a tak dále,“ svěřil se Roudničan, který si nepřál uvést své jméno.

V tomto případě reakci ochranky a Jiřího Paroubka vysvětloval jeho poradce a šéf marketingu ČSSD Petr Dimun. „Pan předseda muže vyzval, aby vše řekl do mikrofonu, on to odmítl a nadále narušoval průběh naší akce, proto jej ochranka zajistila,“ řekl Petr Dimun.