Na chvíli vypadla i elektřina – na Severní Terase nešlo pouliční osvětlení, chvíli nejezdily trolejbusy. Ztemnělé ulice ozařovaly jen rychle se střídající blesky.
„Jeli jsme v nejhorší bouřce z centra směrem na Dobětice a všude se po vozovce valila voda. Jeli jsme krokem. Bála jsem se, aby do nás nějaký blesk neuhodil, tak silnou bouřku a tolik blesků jsem už dlouho nezažila,“ řekla Deníku Jiřina Hromádková, obyvatelka krajského města.
Trolejbusy přestaly jezdit ve 21.20 hodin na Předností, Střekově a v Krásném Březně. Dopravní podnik nasadil na linky sedm náhradních autobusů. Doprava trolejbusy byly obnovena na předmostí ve 21.40 a ve 22.00 hodin také na Střekově a v Krásném Březně.
A to na tom nebyl krajském město a okolí z celého kraje nejhůř, nejvíce bouřky postihly Lounsko.
„Hasičské jednotky Ústeckého kraje vyjížděly během noci celkem k třiceti šesti zásahům z důvodů silného deště a větru. Ve třech případech to bylo v Ústí nad Labem – zatopená výtahová šachta, spadlý strom a větve,“ uvedl Lukáš Marvan z ředitelství hasičského záchranného sboru kraje.
Městskou policii ale o pomoc při nějaké komplikované situaci, která by při úterní bouřce nastala, nikdo nepožádal. Potvrdila to včera její mluvčí Jitka Koutná.
S drobnými potížemi se ale přesto včera někteří ústečané ještě potýkali. „Po bouřce mi nejde internet.Už mám objednaného technika,“ postěžoval si třeba Ústečan Pavel Koutný.
Podle údajů Českoho hydrometeorologického ústavu se největší počet bleskových výbojů odehrálo nad Ústím mezi dvaavacátou a třiadvacátou hodinou, v celé republice bylo během intervalu pěti minut zaznamenáno i více než tisíc blesků.
SITUACE V ÚSTECKÉM KRAJI
Dobrovolní hasiči v obci Vidovle u Bítozevsi museli evakuovat kvůli bouřce a přívalovému dešti několik osob ze šesti domků. Voda zaplavila i tamní Domov pro seniory a poničila chodníky.
Hasiči museli zasahovat také v obci Drahomyšl, kde voda zatopila dvůr a byt. Na Lounsku také odklízeli spadlé stromy. V několika případech museli odčerpávat vodu z okolí kanálových výpustí.
Přímo v Lounech byla zatopena ulice Osvoboditelů pod autobusovým nádražím. "Zhruba od 18.00 hodin byla komunikace kvůli vodě neprůjezdná, v místě jsme museli odklonit dopravu. Ulice byla neprůjezdná asi hodinu," sdělil ředitel Městské policie Louny Zdeněk Valeš.
Podle Soni Hendrychové, mluvčí ČEZ pro severní Čechy, bylo nejvíce výpadků elektřiny kvůli bouři na Žatecku. "Bez proudu se ocitly části obcí Trnovany, Měcholupy, Bečov, Obrnice, Mělce, Lenešice, dále pak na Ústecku a Teplicku, ale také na Děčínsku. Nejčastější příčinnou byl pád stromů a větví do vedení, dále v několika případech blesk uhodil do izolátoru," sdělila.
Pracovníci poruchových čet energetiků vyráželi okamžitě do terénu a snažili se dodávky obnovit co nejdříve. "K osmé hodině ranní již byly všechny dodávky obnoveny, ovšem technici stále pracují na odstranění několika poruch, i když bez omezení našich zákazníků. Ddodávky jsou přiváděny z druhé strany. Je možné, že další poruchy budou nahlášeny ještě během dne, ale to se bude jednat pravděpodobně jen o zahrádkářské kolonie či chatařské osady," dodala S. Hendrychová.
Voda brala silnice a lámala stromy
Následky bouře ve středu ráno odstraňovali například v Malměřicích u Blatna na Podbořansku. Hasiči tam řezali padlé stromy. K utržení celé poloviny vozovky došlo u Staňkovic nedaleko Žatce. Místo cestáři osadili dopravními značkami.
Aktualizované informace z Žatecka a Lounska sledujte zde!
Litoměřicko:
Škody, které způsobila z úterý na středu noční bouřka s lijákem, byly na Litoměřicku minimální. Alespoň to vyplývá z informací hasičů a energetiků.
Zatímco nejvíce zásahů měly jednotky Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje podle jeho mluvčího Lukáše Marvana na Lounsku (24), v okrese Litoměřice vyjížděly jen jednou.
Jak sdělila mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Hendrychová, k výpadkům dodávky elektrické energie došlo během noci v Bohušovicích nad Ohří a v Hoštce.
Noční bouřka z úterý na středu připravila o elektřinu část Bečova a Obrnic. Větší potíže nezpůsobila.
„Nejčastější příčinnou přerušení dodávek elektrické energie byl pád stromů a větví do vedení, dále v několika případech blesk uhodil do izolátoru.
Pracovníci poruchových čet vyráželi okamžitě do terénu a snažili se dodávky obnovit co nejdříve,“ uvedla Soňa Hendrychová, mluvčí ČEZ.
Více informací z Mostu je zde.
Chomutovsko:
Noční bouřky Chomutovsko výrazně neponičily. Hasiči vyjížděli jen dvakrát k zatopeným sklepům.
„Řešili jsme dvě věci, v Mašťově jsme odčerpali vodu ze dvou sklepů,“ popsal relativně poklidný průběh noci velitel chomutovských hasičů Valter Wrobel. „Tentokrát nás to minulo, to že voda někam nateče voda, je běžné.“
Článek z Chomutova najdete zde.
Třikrát čerpali vodu ze zaplavených komunikací a zatopených sklepů. Například v ulici B. Egermanna v Novém Boru došlo kvůli ucpanému kanálu k zaplavení komunikace. Novoborští dobrovolní hasiči kanál pročistili a vodu z ulice odčerpali kalovými čerpadly do místního potoka Sporka.
Krátce před 8. hodinou pomáhali dobrovolní hasiči z Dubé odstraňovat vodu ze suterénu místní základní školy. Ve čtvrt na devět vyjeli dobrovolní hasiči ze Zákup do obce Velenice, kde přetékající hráz místního rybníka začala zaplavovat rodinný dům. "Hasiči odpustili vodu z rybníka a momentálně pomáhají čerpat vodu z rodinného domu a odstraňovat naplaveniny bahna z místní návsi," uvedla Iva Michalíčková, mluvčí krajských hasičů.
Aktuální informace z Jablonecka sledujte zde!
Liberecko:
Od rána poskytovali krajští hasiči technickou pomoc v sedmi případech. Čtyřikrát odstraňovali ze silnic polámané stromy.
Krátce po čtvrt na šest odstranili hasiči spadlý strom ze železniční trati v Hrádku nad Nisou. „Okolo šesté bylo zapotřebí odstranit dva spadlé stromy z komunikace v Pěnčíně, o což se postarali jablonečtí profesionální hasiči,“ informovala mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.
Další průběžně doplňované zpravodajství z Liberecka sledujte zde!
SITUACE V REPUBLICE
Noční bouřky vyděsily Čechy. V některých obcích museli být lidé dokonce evakuováni, kroupy ucpávaly kanály, stromy spadlé přes cestu zablokovaly silnice, zastavila se také železniční doprava.
Úterní horké počasí přineslo do Česka velké bouřky. Zuřily převážně nad oblastí Čech, na Moravu a k Slezsku už v tak hojné míře nedorazily.
Nepřízeň počasí, před kterou však varovali meteorologové, nenapáchala tak velké škody, jak se původně očekávalo.
Nejhorší situace byla na Plzeňsku, Žatecku, Lounsku a Českobudějovicku. Celkově hasiči zasahovali u 130 mimořádných situací. Bouřky řádily hlavně pozdě odpoledne a večer. V průběhu noci se situace nad Českem zklidnila, bouřky zeslábovaly a ztrácely se úplně.
Nejezdí vlaky
Kvůli nočním bouřkám nejsou dosud sjízdné některé železniční tratě. Na trati 076 (Mladá Boleslav – Mělník) je kvůli sesuvu zeminy od třetí hodiny ranní neprůjezdný úsek mezi Mšenem a Skalskem.
Popadané stromy na několika místech trati trať 194 (České Budějovice – Volary) v úseku Nová Pec – Černý Kříž stojí doprava od 5:10. Prověšené troleje si vyžádaly také uzavření trasy v úseku Slapy - Tábor na trati číslo 202 (Tábor – Bechyně).
Od půl šesté ranní opět kvůli spadlým trolejím nejezdí vlaky ani na trati 147 (Františkovy Lázně – Bad Brambach) v úseku mezi Františkovými Lázněmi a Vojtanov. Na všech trasách je zajištěna náhradní autobusová doprava.
Bahno z polí zaplavilo vesnici
Na jihu Čech komplikovali situaci stromy, které spadly přes silnice a zablokovaly je až do příjezdu
hasičů, kteří je rozřezali a odstranili. U obce Vráž na Písecku spadly čtyři kmeny dokonce přes koleje a vlaky se musely zastavit. Cestující převážela náhradní autobusová doprava. Do příjezdu ranních spojů už je ale hasiči odstranili.
V Rudolticích na Klatovsku bahno zatopilo stodoly, zahrady, domy i studny. Z polí totiž splavil déšť bahno z polí, které se pak rozlilo po celé vesnici. Zahrádkáři bědovali nad neštěstím, bahno jim totiž zničilo celou úrodu. Dobrovolné i profesionální hasiče čeká během středy postupné odčerpávání bahna ze sklepů domů i zahrad, studně musí zkontrolovat hygienici, kteří zjistí, zda se voda dá normálně pít dál.
V obci Bitozeves na Lounsku museli hasiči evakuovat lidé ze šesti domů, které zaplavila voda. Prudké přívalové deště zatopily i další ulice v obcích na Lounsku.
Na jihu Čeh hasiči ve třech případech mimo jiné zasahovali poudeření blesku. Jednalo se o zažehnutí elektroinstalace v rodinném domě v Domaníně na Třeboňsku, o požár stromu na Českobudějovicku a požár střechy domu v Jílovicích, kde vznikla škoda přibližně 40 tisíc korun a hasiči uchránili hodnotu 1,5 mililonu.
Markvartice: Takovou bouřku nepamatujeme
Pokud obyvatelé některého regionu doufali, že se jim meteorology slibované počasí plné bouřek, krup a přívalů vody vyhne, tak například v Markvarticích doufali marně. Před 18. hodinou se nad jejich vsí rozpoutala bouře, jakou tam prý doposud nepamatují.
Kromě množství poměrně velikých krup, které Markvartice zasypaly, se přihnala kalná voda z polí plná bahna, která se lidem drala i do stavení, která jí stála v cestě. Nejhůř dopadl dům a rodina Petra Adamce, jehož stavení stojí na okraji vsi, kde museli zasahovat hasiči.
„Co se tu dělo, nevím. Teď jsem přijel z práce, kam mi volala žena,“ říkal muž, když se snažil lopatou uvolnit cestu bahnitému potoku, který mu ještě před chvílí zaplavil dvůr domu vrstvou bahna spolu s haldami krup.
Ty ještě v té chvíli, ač pozvolna odtávaly, dosahovaly velikosti třešní. „Přihnala se voda z polí, ta spolu s kamením a kroupami ucpala kanál, a bylo to. Ve chvíli byla ve dvoře. Do obytné části se naštěstí nedostala, jenom kousek za dveře. Už se nám to asi dvakrát stalo, tak žena pro jistotu brzy zavolala na pomoc hasiče.“
„Byl jsem vevnitř, když začala bouřka. Padající kroupy dělaly pořádné rány do oken a docela i bolely, když na mě potom padaly. Pak se to venku na dvoře začalo plnit, tak jsem se to snažil lopatou odhrabat, ale radši jsme zavolali hasiče,“ vyprávěl šestnáctiletý syn, rovněž Petr Adamec.
Řidiči museli zastavit
Příchod studené vlny a bouřek očekávali lidé se zatajeným dechem. Obavy veřejnosti z bouřky se začaly vyplňovat po sedmnácté hodině, kdy se obloha na Chebsku zatáhla. Okolo 19. hodiny začalo pršet i bouřit na Chebsku. Největší nápor bouřek ale přišel do Jihočeského a Plzeňského kraje. Odtud jsou hlášené i kroupy.
Silné bouřky doprovázené mohutnými blesky a krupobitím zasáhly večer oblast Plzeňska. Lidé se schovávali pod deštníky, restauratéři chvatně odklízeli slunečníky a další zařízení předzahrádek.
Problémy měli i řidiči. Někteří kvůli prudkému dešti zastavovali a čekali až se nejhorší liják s kroupami přežene, jiní jeli krokem se stěrači zapnutými na nejvyšší rychlost. V pohotovosti byli i hasiči.
V Chrástu, Kralovicích a Hranicích na severním Plzeňsku museli odstraňovat ze silnic padlé stromy. Ve Zruči-Senci zase museli odčerpávat vodu ze zatopených prostor. Přímo v Plzni pomoc hasičů nebyla třeba. Podle prvotních informací bouřky nenapáchaly závažnější škody.
Voda v nemocnici
Přes noc na Plzeňsku hasiči zasahovali u 60-ti událostí. Většinou pomáhali lidem čerpat vodu ze sklepů a garáží. Voda se dostala i do provozních místností ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně. Hasiči ji odčerpávali asi pět hodin a skončili ve čtyři hodiny ráno. "Voda byla v objektu, kde jsou sklady, kuchyně, prádelny a podobně. Dostala se sem spojovací podzemní chodbou ze stavby nového pavilonu," upřesnila mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.
Naštěstí voda tekla jen po zemi a většina uskladněných věcí byla v regále. Ráno se po nemocnici normálně roznášelo prádlo i snídaně, provoz zařízení událost nenarušila. Škody navznikly téměř žádné, pouze je nutné místnosti uklidit.
Nad Strakonickem se rozpoutalo peklo
Ohromné přívaly deště, blesk za bleskem, burácení hromu a nárazy větru kolem 80 až 90 metrů za hodinu. Tak vypadalo nebe nad Strakonickem přibližně od půl desáté večer do 23. hodiny v úterý 26. května.
A nejen nad Strakonickem. Hasičský dispečink v Táboře hlásil: „Jezdili jsme mezi Strakonicemi a Vodňany odstraňovat padlé stromy. Zatím nic výrazného a naštěstí to má do průtrže 5. dubna daleko. Obce na Bavorovsku zůstali mimo nebezpečí. V potocích tam sice stoupla voda, ale do vylití mají dost daleko.“ Se situací pomáhali také dobrovolní hasiči, lokalizovali ojedinělá zatopení.
Bouřky řádily také nad území Příbramska, doprovázel je silný déšť a vítr.
Na Boleslavsku připraveni strážníci
Ačkoliv ještě někde nejsou odstarněny škody, způsobené páteční vichřicí, jako například v Mladé Boleslavi, kde společnost Compag na základě zmapování městské policie, techniků a vedení firmy celý víkend odstraňovala popadané stromy a polámané větve. Do řešení náprav škod se aktivně zapojila hned od pátku i městská policie.
Strážníci ale byli opět připraveni během bouřky pomoci. „V případě potřeby jsou k dispozici všichni strážníci ve službě a k tomu jsme schopni ihned povolat dalších deset strážníků, kteří zrovna službu nemají,“ řekl nám v úterý zástupce ředitele městské policie Stanislav Holub.
Sever Moravy a Slezsko byly pohromy ušetřeny
Přestože meteorologové varovali, že bouřky se v průběhu noci na středu přesunou i se svými rizikovými projevy na Moravu s Slezsko, příroda se proti jejich očekávání vybouřila v Čechách a jiných částech Evropy. Meteorologové reagovali na aktuální vývoj situace a předpověď upravovali. Pro Moravu a Slezsko platil mírnější stupeň ohrožení. Varování trvalo od úterní dvaadvacáté hodiny do středeční šesté ráno. Například na Karvinsku však do té doby nespadla ani kapka.
V pohotovosti byly také pracovní čety energetiků, které ještě v úterý opravovaly poslední drobnější poruchy z pátku, především jednotlivé přípojky k domům.
"Škody, které způsobila bouře z minulého pátku, se v kraji budou podle předběžných odhadů pohybovat kolem pěti milionů korun. Zhruba čtyři pětiny škod připadají na Ostravsko a Karvinsko.
Pohotovost měli nejen opravárenské čety, ale i dispečeři. Právě stovky telefonátů po páteční bouřce ukázaly, jak je důležité, aby dispečeři ovládali svou práci a uměli rychle reagovat,“ uvedla v úterý mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.