Jak uvedla tisková mluvčí ústecké městské policie Jitka Koutná, záznam pouhé části ústeckých kamer vyhodnocuje stálá služba na centrálním operačním středisku městské policie a také na služebně v Neštěmicích.

„Ostatní monitory na jednotlivých služebnách jsou kontrolovány průběžně, protože strážníci jsou vesměs v terénu,“ vysvětlila Koutná s tím, že vyhodnocení provádějí určení velitelé.

Monitory tedy nemají stálou službu, přestože si městská policie uvědomuje, že kamery dokážou být velmi užitečné. „Ve sledovaných lokalitách města přestupková činnost z velké části klesla.

Díky kamerám se dá rychlým zásahem hlídky městské policie trestná činnost či hrozící nebezpečí eliminovat nebo se jim dá předcházet,“ připustila Koutná s tím, že se kamery osvědčily.

Vyhodnotí to s křížkem po funuse

To ovšem kritizují oslovení občané i politici. „Já jsem si myslela, že nás pořád někdo hlídá,“ divila se seniorka Jindřiška Peterková ze Střekova. „Takže když mě někdo přepadne před kamerou, spoléhat se na pomoc policistů je zbytečné, oni si to jen s křížkem po funuse vyhodnotí! A to ty kamery stojí takovou hrůzu peněz!“.

Podobně se na věc dívá i ústecký zastupitel Jaroslav Kubín (KSČM). „Vždyť říkali, že zaměstnají lidi se sníženou pracovní schopností, nebo tělesně postižené, ti by tam klidně mohli sedět,“ divil se.

„Když tam nikdo není, tak za ty miliony korun, které to stálo, plní účel jen z poloviny. S tím by město mělo něco udělat,“ dodal Kubín s tím, že když už město a obvody do kamer investují, měly by využívat všechny možnosti, jež tato technologie poskytuje.

Ústí opravdu ještě nedávno tvrdilo, že jako operátory zaměstná tělesně postižené občany. Podle Koutné tato myšlenka trvá.

Policejní kamery jsou v Ústí bez dozoru

„V rámci rozšiřování kamerového systému se počítá také se stálou službou u všech monitorů. Ano, v rámci plánovaného rozšiřování kamerového systému, přibližně během dvou let, se počítá i s variantou zaměstnat tělesně postižené spoluobčany.“

Provoz a pořízení kamer skutečně není až tak levnou záležitostí. Ročně to přijde na 380 tisíc korun. Samotné zajištění kamerového bodu pak stojí řádově miliony korun. Městští strážníci jsou zaškolováni u akreditované firmy v Praze jednou za 3 roky, proškolení stojí 300 korun na osobu. Zaškoleno je 13 strážníků, což znamená 11 tisíc korun.

Nejvíce kamer je v Ústí v centru města, kde je jich celkem 15, včetně letního kina. Na Větruši je pak 1 kamera, v Předlicích 4, Krásném Březně 7 kamer, v Neštěmicích 2, na Střekově 5.

Další 2 mobilní kamery jsou umísťovány podle potřeby, jejich prostřednictvím se například sledují místa černých skládek.

V současné době jsou umístěny jednak na ulici Sociální péče u Masarykovy nemocnice a v areálu mateřské školy Centrum.