Městu se tato situace nelíbí, protože se ocitlo v situaci „o nás, bez nás“. Také zhotovitel stavby, společnost Viamont DSP ještě nedostala za práce doposud nic zaplaceno.

Ústecký primátor Jan Kubata vůbec není o aktuální situaci kolem pohybu stavebních strojů informován.

„Veškerá opatření jsou učiněna jednostranně, bez jakékoliv konzultace se statutárním městem Ústí nad Labem, bez možnosti se k problematice vyjádřit,“ stěžoval si Deníku Kubata.

„I přes mé otevřené dopisy a výzvu k okamžitému jednání v takto závažné věci jsem doposud neobdržel jakoukoliv reakci, ať již ze strany ministerstva dopravy, či Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).“

Veškeré informace, kterými primátor Kubata disponuje, prý pocházejí pouze z médií. „Musím konstatovat, že takovýto postup státu vůči krajskému městu považuji za aroganci moci a rozhodování od stolu bez znalosti možných dopadů na život obyvatel. Nemožnost se k problému vyjádřit pak jako nepochopitelné jednání,“ dodal Kubata.

Zastavení zkapacitnění silnice I/30 v Přístavní ulici by pro město mohlo znamenat narušení staveb dotovaných Evropskou unií a tedy i vrácení téměř miliardové dotace a potíže se splácením překlenovacího a revolvingového úvěru v celkové výši 1,5 miliardy korun.
Ten chtělo Ústí platit právě z evropských dotací.

Manažer stavby z chomutovského ŘSD Tomáš Hofmann uvedl, že otevřený dopis primátora Kubaty už obdrželi. Ten jej odeslal minulý týden nejen na ŘSD, ale také premiéru Janu Fišerovi a do médií.

Rozhoduje ministerstvo

Nejsme ti, kdo rozhodují o penězích, jsme pouze vykonavatelé. O dalším osudu stavby se ale bude ještě rozhodovat. Ovšem nejistota ohledně financování tu panuje,“ podotkl Hofmann.

V současnosti dělníci na stavbě dokončují rozdělané práce. „Obnovujeme některé části stavby, aby nehrozily škody od velké vody během případných povodní. Není jednoduché jen tak ze dne na den stavbu zastavit,“ konstatoval Hofmann.

Dělníci samotní ovšem už mají o dalším osudu stavby v Přístavní ulici jasno. „Celé se to zakonzervuje,“ řekl Deníku jeden z nich. Svoje jméno ovšem prozradit nechtěl. Prý se bojí o práci.

Nedostali ještě zaplaceno

Zhotovitelem stavby je ovšem také společnost Viamont DSP. Ta doposud ještě nedostala za práce zaplaceno. Luboš Tomášek, člen představenstva společnosti a obchodní ředitel to komentoval s tím, že stavba byla zahájena poměrně brzy a proto se tedy domnívá, že prostavěná částka Viamontem zatím nezpůsobí žádné větší potíže.

„Máme samozřejmě sepsanou smlouvu o dílo a vše se řídí podle ní. Ovšem jsme připraveni jednat, jakým způsobem bude stavba financována,“ řekl k tomu Tomášek.

V každém případě ale Tomášek dodal, že společnost doufá v rozhodnutí ministerstva o pokračování ve stavbě. „Pokud to zakonzervují, připraví tím obrovské problémy, na stavbě má zájem celý region,“ dodal Tomášek.