Občané mohou tento záměr připomínkovat do pondělí 22. června. Odpůrkyně stavby Dana Waldsteinová upozorňuje na to, že ve chvíli, kdy se postaví jedna zóna, vzniknou další, a údolí tak podle ní bude „vybetonované“.

„Myslím, že většina je proti, ale už asi nemá smysl bojovat, oni si stejně udělají, co chtějí,“ uvedla Waldsteinová. „Ovlivní to krajinu na stovky let. Snížení nezaměstnanosti o pár lidí je chabý argument, když to negativně ovlivní nás všechny.“

Obecní úřad svolal veřejné projednání návrhu změny územního plánu na zítřejších 10.00 hodin dopoledne. „V minulosti jsme obdrželi petici, aby se nestavělo směrem ke Knínicím. Pouze mezi dálnicí D8 a starou silnicí,“ vysvětloval starosta obce Jiří Štěrba.

„Proto jsme záměr zhruba o polovinu území zmenšili. Od té doby jednáme jen o tom,“ vysvětlil s tím, že žádné další petice od Knínických už dál radnice neobdržela.

V boji proti této, ale i dalším stavbám v Podkrušnohoří se angažuje i společnost Přátelé přírody. Jejich petici proti stavbám podepsal i bývalý prezident republiky Václav Havel.

Těm se dopolední čas veřejného projednávání nelíbí. „Existuje jediné vysvětlení, vedení Libouchce si veřejnost na projednání nepřeje,“ uvedl Páleník. Libouchec totiž podle něj hodlá změnit svůj územní plán účelově pro konkrétního investora.

close zoom_in Spor o změnu územního plánu

„Začínám si klást otázku, zda vedení Libouchce opravdu chápe, k čemu má obec svůj územní plán,“ kritizoval postup obce ředitel společnosti Marian Páleník.

S těmito obviněními ale starosta obce Jiří Štěrba nesouhlasí. „Veřejné projednávání provádíme vždy v těchto časech,“ uvedl.
Investorem stavby je společnost UNIVES.

Ta tu chce postavit na zatím nezastavitelném území outlet, což je vlastně jakési obchodní centrum, či kryté tržiště s parkovištěm pro 2 tisíce automobilů. Investor se bohužel k problematice opět nevyjádřil a ani nikdo Deníku nezvedal telefon.

Návrh je na internetu

Páleník také tvrdí, že ačkoli veřejná vyhláška obce stanovuje, že upravený a posouzený návrh změny územního plánu Libouchce měl být od 20. května do 19. června po dobu 30-ti dnů přístupný k nahlédnutí na internetu, stavební úřad Libouchce ho sem umístil po upozornění až začátkem června.

Starosta Štěrba to komentoval lakonicky. „Já se panem Páleníkem vůbec nezabývám,“ řekl.

close zoom_in Vzácné české orchideje

U Knínic roste vzácná česká orchidej. Oblast Libouchecka je také jedinečná i tím, že se tu stýkají čtyři přírodní celky. Těmi jsou Krušné hory, České středohoří, Děčínská vrchovina a Mostecká pánev. Každý z těchto celků má jiné rostliny i živočichy. Také tudy vedou migrační trasy, takzvané biokoridory, zvěře.

Nejvýznamnější z nich je Stěna, významné centrum výskytu zvěře. Podle Waldsteinové, odpůrkyně outletu, stavba naruší i spodní vody.

„Území je podmáčené. Pro stavbu je tedy třeba odvodňovat. Obávám se ale, že tu stavět stejně budou, každý si tu totiž okolo dálnice chce nahrabat peníze. Měli by si uvědomit, že něco nelze nahradit,“ dodala Waldsteinová.