PK Real chce po Ústí 70 milionů

Firma žaluje radnici o 19,5 milionu korun zaplacených za sektorové centrum před 15 lety. A to i s úroky, jež už podle jejího jednatele Václava Poláka dosahují asi 50 milionů.

Radnice s tím nesouhlasí. Naopak se považuje za poškozenou stranu. Ze stavby před dokončením se totiž postupem času stala ruina.

Jak uvedla právní zástupkyně města Miloslava Coufalová, znalec vyčíslil míru znehodnocení na 33 miliony korun. A pokud by soud rozhodl, že město musí firmě něco platit, bude žádat o započtení náhrady této škody.

Kdo za stavbu vlastně zaplatil?

Včerejší již třetí jednání v případu, který začal soud projednávat letos v lednu, se točilo hlavně kolem toho, kdo sporných 19,5 milionu zaplatil. Město zpochybňuje, že to byla firma PK Real.

Peníze totiž přišly ze soukromého účtu Ewalda Kaisera, německého společníka PK Real. Ten už se k tomu vyjádřit nemůže, protože krátce po transakci zemřel. Ještě před tím měl ale podle města oznámit, že platbu poslal omylem.

„Nevíme, co bylo mezi oběma společníky. Ale připadá nám nemravné, že PK Real chce peníze, které platil někdo jiný,“ uvedla Coufalová.

Polák: Je prokázáno, že jsme to byli my

Polák namítal, že už jasně prokázali, že plátcem byla firma. Argumentoval 10 let starou trestní kauzou někdejšího starosty Severní Terasy Petra Cermana, kde se platby PK Real rovněž řešily.

Cerman byl nakonec odsouzen na 3 roky a 3 měsíce za zneužití pravomoci veřejného činitele a za zpronevěru financí určených pro neštěmickou sportovní nadaci.

„Část z těch peněz byla právě za sektorové centrum a u tohoto soudu jsme prokázali, že plátcem byla společnost PK Real,“ tvrdil Polák.
Coufalová to ale jako důkaz odmítla s tím, že nadační dar a platba za sektorové centrum byly dvě různé věci, jež nelze směšovat.

Kauza se vleče už patnáct let

Kauza sektorového centra se táhne už 15 let. V roce 1994 zastupitelé Severní Terasy schválili prodej této rozestavěné stavby střediska obchodu a služeb společnosti PK Real za 40 milionů korun. Po uhrazení prvních splátek, celkem 19,5 milionu korun, už další platba nepřišla, a Severní Terasa začala jednat o převzetí objektu zpět. K podpisu dohody mezi městem a firmou ale nakonec nedošlo.

V roce 1996 se proto věcí začal zabývat soud. Konečný rozsudek padl až po dvanácti letech, když krajský soud loni s konečnou platností potvrdil rozsudek soudu okresního o zneplatnění prodeje kvůli chybné smlouvě.

Sektorové centrum se tak po 14 letech znovu oficiálně vrátilo do majetku města. Investora pro něj se městu už najít nepodařilo, rozhodlo se proto zdevastovanou stavbu zbourat, což jej přijde na desítky milionů korun. Na místě tohoto komplexu pak hodlá postavit sportoviště.

Kdy soud nařídí další jednání, se ještě neví. Soudkyně uvedla, že je třeba pokračovat v dokazování. Mimo jiné přijde znovu na pořad, kdo zavinil, že komplex je dnes v tak katastrofálním stavu. Včera totiž obě strany tvrdily, že to byla právě ta druhá.