Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přívalové deště zkomplikovaly provoz na železnici

Severní Čechy /AKTUALIZOVÁNO/ - Přívalové deště, které se v sobotu odpoledne přehnaly přes sever Čech, komplikují také železniční dopravu. Na pět hodin se zastavil provoz také na mezinárodním vlakovém koridoru.

4.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Vlček

Tisíce cestujících slyšely na nádražích nepříjemné hlášení, že vlak bude opožděn z důvodu závady na trati. Ve večerních hodinách se ovšem situace stabilizovala a většina tratí je opět průjezdná.

Na Ústecku došlo dokonce k poruše zabezpečovacího zařízení. Vydatné deště totiž vyřadily z provozu počítačový systém, bez něhož není možné zajistit bezproblémový železniční provoz.

Na Ústecku zůstaly stovky cestujících na peróně stát okolo 15.00 hodiny. "Mezi Děčínem a Povrly došlo k takzvané Fialové tmě, což znamená výpadek počítačového systému," vysvětlil Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.

Vlaky se ovšem ve 14.23 hodin zastavily v celém úseku z Děčína až do Ústí nad Labem, protože na trati zůstalo osm vlaků. Vpuštění dalšího by mohlo dopadnout tragicky. Na ústeckém hlavním nádraží proto zůstal stát i mezistátní vlak EuroCity.

Na Děčínsku je situace komplikovanější. Po dobu několika hodin totiž vlaky nemohly jet nikam. Voda nebo naplaveniny zatarasily úplně všechny možné tratě z děčínského hlavního nebo východního nádraží.

V úseku Benešov nad Ploučnici - Děčín východ a Benešov nad Ploučnicí - Česká Kamenice došlo po bouřce k sesuvu půdy na železniční trať. Provoz byl v uvedeném úseku od 15.10 hodin přerušen, web ČD dokonce hovořil o silném poškození tratě.

"Nejde o poškození takového rozsahu, jako jsou v Moravskoslezském kraji. Většinou došlo k zaplavení bahnem, s kolejnicemi jako takovými není naštěstí hnuto," ubezpečil tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Uvedenou trať bahno zatarasilo na dvou místech, nicméně i přesto se podařilo trať zprůjezdnit nejpozději ve 21.05 hodin, což potvrdil Pavel Halla. "Trať z Benešova do České Kamenice je sjízdná od 19.50 hodin, je zavedena pomalá jízda 5km/h. Poškození bylo v úsecích 15,300 – 15,350 (sesuv zeminy), 18,750 – 18,850(sesuv zeminy), 19,350 – 19,450(ujetý násep)," upřesnil.

Do ukončení denního provozu platí také mimořádná uzavírka tratě z Děčína přes Velké Březno na ústecké střekovské nádraží. I tady se, v blízkosti Boletic nad Labem, sesunula část svahu na železniční trať. Oproti prvotním informacím zde není možné zajistit náhradní dopravu, dva poslední sobotní páry osobních vlaků tak jsou odřeknuty bez náhrady.

Mimo jiné i mezinárodních vlaků se dotklo uzavření zaplavené tratě z Děčína do Dolního Žlebu. Tady totiž také došlo k sesuvu půdy na železniční trať a od 16.15 hodin až do 19.40 hodin byl zastaven provoz v obou traťových kolejích. Poté došlo k uvolnění jedné koleje, ale se snížnou rychlostí.

Než se to podařilo, musely dva mezinárodní vlaky (EC 170 a 172) vyčkat v Děčíně na částečné zprovoznění. Ten druhý opustil české území se zpožděním v délce 248 minut, tedy více jak čtyři hodiny.

Souhrn omezení na železnici:

Trať 073 (Ústí nad Labem, Střekov - Děčín, východ):
- došlo k sesuvu půdy, zastavena veškerá doprava
- náhradní autobusová doprava není zavedena
- Os 6472, Os 6473, Os 6475 a Os 6476 jsou odřeknuty bez náhrady
- předpokládané zprovoznění v nočních hodinách

Trať 081 (Děčín - Rumburk, Benešov nad Ploučnicí - Česká Lípa):
- došlo k poškození tratě, provoz v 19.50, resp. 21.25 hodin plně obnoven
- náhradní autobusová doprava je zavedena v trase Děčín, hl.n. - Benešov nad Ploučnicí
- týká se vlaků R 1163, R 1165, R 1166, R 1167 a R 1168 a všem osobních vlaků

Trať 098 (Děčín - Bad Schandau):
- došlo k zaplavení tratě, provoz v 19.40 hodin obnoven po jedné koleji
- náhradní autobusová doprava není zavedena
- EC 379 bude na příjezdu z Německa cca 180 minut opožděn
- EC 179 bude na příjezdu z Německa cca 180 minut opožděn
- předpokládané úplné zprovoznění v průběhu neděle

Situaci nadále sledujeme.

V sobotu po 13.30 se na Ústecku přehnala průtrž mračen. Trolejbusy se potýkaly s častými výpadky elektrické energie. Hasiči odčerpávali vodu v podjezdu u kamenolomu v Krásném Březně pod tratí. Pod vodou se ocitly také křižovatky U pěti oblouků a Předmostí. Další informace o situaci na Ústecku najdete zde.

V mnoha ulicích bylo půl metru vody, hasiči nestačili odčerpávat. Podobně je na tom i Česká Kamenice a Markvartice. „Jestli se přes nás ve středu přehnala velká voda, tak tohle nedovedu pojmenovat,“ hlásila obyvatelka Markvartic Božena Novotná. Potok se vylil ze břehů, lidé, kteří bydlí nedaleko něj, měli vodu do půli oken v přízemí. Další informace o situace na Děčínsku najdete zde.

Autor: Filip Vlček

4.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hana Aulická Jírovcová (vlevo) a Tereza Hyťhová se zúčastnily setkání v rámci akce Deník-bus.
1 70

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Drama Skleněný zvěřinec.
10

FOTO: Simona Stašová vyprodala Forbínu, pobaví i beneficí

Brom: Budeme vítězit. Za to dám ruku do ohně!

Ústí n. L. /ROZHOVOR/ - Trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom nepropadá hysterii a věří, že se jeho tým vyhne baráži.

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Ústecký kraj - Bohém s bílým kloboukem, rastaman nebo prodejce semen léčivých bylin u Pirátů, případně vydavatel Teplického kurýru u Rozumných. I s takovými profesemi se můžete setkat na kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny.

Výstava k desetiletí Krajské zdravotní je k vidění v Ústí

Ústí nad Labem - Návštěvníci ústecké nemocnice mohou tento týden zhlédnout putovní výstavu k desetiletí Krajské zdravotní (KZ), která je v přízemí budovy B.

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení